Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ЗОВНІШНІЙ ОГЛЯД 

Зовнішній огляд включає: загальний огляд трупа і визначення пізнавальних ознак тварини; визначення ступеня вираженості посмертних (трупних) змін і спеціальну частину - дослідження природних отворів, видимих слизистих оболонок, шкіри і її похідних, молочної залози у самок і зовнішніх статевих органів у самців, опорно-рухового апарату і соматичних лімфатичних вузлів, тобто виявлення патологоанатомічних (прижиттєвих) змін до розтину порожнин тіла.

Загальний огляд трупа і пізнавальні ознаки тварини. Спочатку встановлюють факт настання смерті. Смерть - необоротне припинення всіх життєвих процесів. Процес смерті (танатогенез) умовно розділяють на три періоди: агонію, клінічну (оборотна) смерть, біологічну (необоротна) смерть. Розрізняють природну (фізіологічну) і передчасну (патологічну) смерть. Факт настання смерті (клінічної) реєструють по первинних (клінічних) ознаках: припиненню функціонування центральної нервової системи, легенів і серця (трикутник Біша). Остаточним свідоцтвом настання біологічній смерті є трупні зміни.

До пізнавальних ознак відносять вигляд, породу, стать тварини, її вік, масть, особливі прикмети, особливості статури (правильне, пропорційне). Якщо статура неправильна, непропорційна, з анатомічними відхиленнями, то відзначити, в чому вони проявляються: провислість спини, черева, викривлення різних частин кінцівок, зміна конфігурації грудної клітки і живота, ступінь розвитку господарських ознак, категорія вгодованості. Останню визначають до і після зняття шкіри за станом підшкірного жиру і мускулатури. Вона може бути доброю (м'язові групи помітні слабо, округлі), середньою (м'язові групи рельєфно обкреслені), поганою (виділяються ребра, маклоки і інші частини кістяка). Відзначають колір жиру: у старих і виснажених тварин жир жовтий або жевто-коричневого кольору. У необхідних випадках труп тварини зважують для точного визначення маси і уточнюють розміри тіла.

Після припинення серцевої діяльності у тварини з'являються ознаки смерті: первинні (клінічні), вторинні (трупні) і третинні (ознаки розкладання).

До трупних змін, що свідчать про настання біологічної смерті, відносяться фізико-хімічні зміни, обумовлені припиненням біологічного обміну речовин: охолоджування, заклякання, посмертне переміщення і згортання крові, поява трупних плям і ознак розкладання. Ступінь вираженості трупних змін залежить від зовнішніх умов, причини смерті і внутрішніх особливостей організму. Трупні зміни дають можливість визначити час настання смерті тварини, положення трупа у момент смерті, особливості перебігу тієї або іншої хвороби і, нарешті, точніше виявляти і диференціювати прижиттєві патологічні процеси від посмертних.

Охолодженням називають пониження температури трупа до рівня її в зовнішньому середовищі. Встановлено, що після смерті тварини по другому закону термодинаміки температура трупа поступово знижується до рівня температури навколишнього середовища, іноді на 2-3°С нижче внаслідок випаровування вологи з поверхні трупа. Причиною пониження температури трупа є припинення біологічного обміну речовин і пов'язаного з ним вироблення тепла.

Швидкість охолодження трупа залежить від навколишньої температури (холод прискорює, тепло уповільнює охолоджування), вологості повітря і швидкості його руху, маси трупа (трупи дрібних тварин охолоджуються швидше, ніж великих), а також від характеру хвороби і причини смерті температура трупа починає падати протягом першої доби в середньому на 1 °С на годину, а протягом наступних - на 0,2 °С. Насамперед охолоджуються вуха, кінцівки, голова, потім тулуб і внутрішні органи.

При деяких хворобах з переважним ураженням центральної нервової системи (правець, сказ) і при інфекційно-токсичних хворобах (сепсис, сибірка), а також травмах мозку можна спостерігати короткочасне (протягом перших 15-20 хв після смерті) підвищення температури (іноді до 42 °С) унаслідок переподразнення терморегуляційних центрів мозку, а потім швидше зниження (до 2 °С за годину) її. При деяких інших хворобах (наприклад, жовтяниці) температура іноді знижується у тварин ще за життя до 32 °С.

При температурі зовнішнього середовища біля 18°С повне охолодження наступає у трупів дрібних тварин (свині, вівці, собаки) приблизно через 1,2-2 доби, а у великих (велика рогата худоба, коні) - через 2-3 діб.

Охолодження трупа визначають на дотик, а при необхідності вимірюють термометром через пряму кишку. Ступінь трупного охолодження дозволяє судити про можливий час настання смерті тварини, що може мати значення при судово-ветеринарних розтинах і служить одним з діагностичних ознак.

Закляканням трупа називається посмертне ущільнення і затвердіння скелетної мускулатури і пов'язана з цим нерухомість суглобів, а також серцевої і гладкої м'язової тканини. Перші ознаки заклякання з'являються через 2-4год. (інколи раніше), починається з м'язів голови, особливо жувальних, розповсюджується на м'язи шиї, плечового поясу, передніх кінцівок, спини і грудей, черева, паху і задніх кінцівок. При цьому труп і його органи фіксуються в тому положенні, яке було у момент смерті. Ступінь трупного заклякання визначають за нерухомістю щелеп, згинанню і розгинанню кінцівок в суглобах. За звичайних умов найбільшої вираженості трупне заклякання досягає через 24 год після смерті, зберігається до двох діб, а потім поступово проходить в тій же послідовності, тобто починаючи з м'язів голови і так далі.

Трупне заклякання як своєрідний фізико-хімічний процес обумовлено посмертним розпадом глікогену, що супроводжується накопиченням в м'язах молочної, аденозинтрифосфорної і креатинфосфорної кислот. У міру розпаду і ресинтезу цих кислот м'язовий білок набухає, ущільнюється. З припиненням цього процесу відбувається розм'якшення м'язів. Тривалість і інтенсивність трупного заклякання може коливатись. На практиці це важливо враховувати, оскільки по ступеню вираженості їх судять про характер хвороби і часу настання смерті. При високій навколишній температурі, при отруєнні деякими отрутами, що викликають судоми і згортання білка (стрихнін), при смерті від правця, сказу і деяких інших хвороб настання і припинення трупного заклякання відбувається швидше. Низька зовнішня температура, а також речовини, що паралізують м'язи, затримують заклякання. У великих тварин з добре розвиненою мускулатурою при раптовій і насильницькій смерті - трупне заклякання наступає швидше і сильніше розвивається. У собак, вбитих електричним струмом, вже через 2-3 год після смерті наступає повне заклякання всіх м'язів. У тварин, які загинули від сепсису (сибірки і ін.) або довго хворіючих, а також у новонароджених-гіпотрофіків трупне заклякання слабо виражене або його не буває. Дистрофічно змінені скелетна мускулатура і м'яз серця піддаються слабкому закляканню або воно взагалі не наступає. Таким чином, трупне заклякання служить діагностичною ознакою, що слід враховувати при судово-ветеринарному розтині.

Трупні плями утворюються унаслідок посмертної зміни фізичного стану крові і її перерозподілу. При трупному закляканні кров переміщається у венозну систему і під впливом сили тяжіння стікає по судинах в нищележачі частини трупа. Трупні плями з'являються через 2-3 год після смерті тварини і бувають в двох стадіях: гіпостазу і імбібіції. Для гіпостазу (грецьк. гіпо - нижче, стазіс - стояння) характерна наявність крові в судинах нижележащих частин трупа і у внутрішніх органах. Тому розрізняють зовнішні і внутрішні гіпостази. У цій стадії трупні плями темно-червоного забарвлення і синюшного відтінку, неясно обмежені, при натисканні бліднуть, а на поверхні розрізу виступають краплі крові. При зміні положення трупа плями можуть переміщатися. Внутрішні гіпостази супроводжуються випотом кров'яної рідини в серозні порожнини (трупна трансудація).

Стадія імбібіції (лат. imbibitio - просочення) починається через 18 год або пізніше, залежно від температури зовнішнього середовища і інтенсивності трупного розкладання. Вона характеризується эритролізом, виходженням гемолізованої крові з судин і просоченням навколишніх тканин. При пальпації такі плями не бліднуть і не переміщаються при зміні положення трупа. Після зняття шкіри трупні плями добре помітні з боку підшкірної клітковини, за винятком свиней і деяких інших тварин, у яких вони видно на поверхні шкіри. Трупні плями особливо добре помітні у тварин, які загинули від асфіксії; у виснажених і новонароджених вони слабо виражені, а при забої знекровленням їх взагалі не буває.

Трупні плями слід відрізняти від прижиттєвих розладів кровообігу (гіперемії, крововиливів і т. д.). Фізико-хімічний стан крові після смерті змінюється по-різному. Частіше кров згортається з утворенням кров'яних згустків (cruor), особливо у великих судинах, і порожнинах серця. При швидкому настанні смерті кров'яні згустки червоні, при тривалій агонії внаслідок осадження еритроцитів вони жовті. Кров'яні згустки на відміну від тромбів, що з'являються за життя тварин, легко витягуються з судин, еластичні, вологі, мають гладку поверхню розрізу. При смерті від септичних хвороб, деяких отруєнь, задушення і так далі кров рідка.

Трупні плями можуть служити діагностичною ознакою септичних хвороб, забою і знекровлення в агональному стані, вказують на положення трупа у момент смерті.

Трупне розкладання наступає унаслідок аутолізу і гниття. Аутоліз (грецьк. - саморозчинення) відбувається під впливом протеолітичних ферментів клітин самого організму. Цей процес наступає відразу після смерті тварини, але не одночасно в різних органах, а в міру руйнування структурних елементів. Ступінь розвитку трупного аутолізу залежить від вгодованості тварини, кількості протеолітичних ферментів в органах, виду хвороби, тривалості агонального періоду, температури навколишнього середовища. У залозистих органах, особливо в органах травлення, а також в головному мозку він наступає швидше. При аутолізі, що носить дифузний характер, об'єм органу і його клітинних елементів не збільшується (на відміну від зернистої дистрофії паренхіматозних органів).

Процеси гниття починаються зазвичай до кінця першої доби після смерті тварини. Вони викликаються ферментами мікробів, які проникають у внутрішні органи з травного тракту, дихальних і сечостатевих шляхів, а також з навколишнього середовища.

При гнитті хімічні окислювальні і відновні реакції супроводжуються утворенням різноманітних органічних кислот, амінів, солей, погано пахнучих газів (сірководень і ін.). При низькій вологості, повітря і низькій температурі гниття сповільнюється. За певних умов, особливо в сухому середовищі, труп може піддаватися муміфікації.

Сірководень, що виникає при трупному розкладанні, при з'єднанні з гемоглобіном крові утворює сполуку (сульфгемоглобін, сірчисте залізо), що додають тканинам зеленувате, сіро-зелене забарвлення (трупна зелень). Такі плями насамперед з'являються на черевних покривах і в міжреберних просторах. Накопичення газів (сірководню, метану, аміаку, азоту і ін.) супроводжується здуттям черевної порожнини, утворенням газових бульбашок в органах, тканинах і в крові (трупна емфізема). Особливо швидко трупне розкладання наступає в тому випадку, якщо смерть наступила від септичних захворювань або якщо процес розкладання і накопичення в тканинах гнійних і гнильних мікробів спостерігався за життя тварини. У міру розкладання трупа консистенція органів стає в'ялою, з'являється піниста рідина і органи перетворюються на смердючу брудно-сіро-зелену масу. Кінець кінцем відбувається їх мінералізація. При температурі нижче 5° і вище 45 °С гниття трупа затримується. При нижчих температурах труп замерзає і процеси гниття припиняються. Перед розтином таких трупів проводять розморожування їх при кімнатній температурі.

При дослідженні природних отворів (очей, рота, вух, анусу, зовнішніх статевих органів) звертають увагу: закриті вони або зяють, чи є виділення (якщо вони є, то визначають їх кількість, колір, запах, консистенцію). Оглядають видимі слизові оболонки. Визначають, якого вони кольору (блідо-рожеві, червонуваті, жовтяничні і т. д.), набряклі чи ні, чи є які-небудь нашарування, пошкодження, крововиливи.

Огляд шкіри і її похідних дає можливість визначити зовнішній вигляд волосяного покриву (гладкий, скуйовджений, блискучий, тьмяний, міцність прикріплення волосся); стан шкіри, (еластична, груба), її колір, товщину, вологість, зміни (удари, рани, омертвіння, виразки, гіперемія, крововиливи, висипи, інфільтрати, абсцеси і т. д.). Характер зміни шкіри має діагностичне значення при сапі, чумі свиней, віспі, некробактеріозі, паразитарних і грибкових хворобах і так далі. Прижиттєві зміни, зокрема поранення, розрізи в ділянці шиї, необхідно відрізняти від посмертних надрізів і пошкоджень шкіри по нерівних краях і синцях або запальній інфільтрації прилеглих тканин.

Закінчуючи зовнішній огляд шкіри, досліджують вінчик, шкіру міжкопитної щілини, копита і кігті. Визначають природу змін, пошкоджень, деформації. Повніше дослідження шкіри проводять після її зняття. Слід пам'ятати, що знімати шкури з трупів тварин забороняється (її знищують разом з трупом) при ботулізмі, брадзоті овець, сказі, злоякісному набряку, сапі, епізоотичному лімфангоїті коней, віспі овець, кіз, свиней, ентеротоксемії овець, емфізематозному карбункулі великої рогатої худоби.