Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 7

Тема: Вивчення ознак смерті при розтині трупа тварини.

Мета: Ознайомитись з технікою розтину трупа та методикою визначення посмертних змін при розтині трупа тварин.

При підготовці до заняття студенти повинні засвоїти: смерть, її види в залежності від причини, ознаки смерті (первинні, вторинні, третинні) і їх практичне значення, правила техніки безпеки і особистої гігієни при роботі з трупним матеріалом.

Студенти повинні вміти: визначати і розпізнавати вторинні і третинні ознаки смерті.

Література

1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – С. 88.

2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василин Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – С. 28-33.

Оснащення: труп тварини, спеціальний одяг, секційні інструменти, термометр, дезінфікуючий розчин, мило, рушник.

Завдання 1. Провести зовнішній огляд трупа, виявити і описати трупні зміни.

Методичні вказівки

Підготуватись до огляду і розтину трупа, (спеціальний одяг, підготовка рук). Після чого звернути увагу на охолодження, задубіння, трупні плями, трупну зелень і неприємний запах трупа.

Температуру у трупа визначити шляхом дотику руки до поверхневих тканин, для визначення температури у внутрішніх органах термометр вставити у пряму кишку і зробити висновок скільки приблизно часу минуло від загибелі тварини, враховуючи швидкість охолодження трупа в першу і другу добу.

Для визначення ступеню задубіння слід звернути увагу на положення трупа, поворушити за передні, задні кінцівки, пропальпувати жувальні м’язи, м’язи черева, враховуючи випадки коли задубіння слабо виражено або зовсім відсутнє.

Дослідити трупні плями, які розміщені на нижче лежачих частинах тіла шляхом натискування пальцем на місця їх розташування, зміна кольору з червоного на білий під пальцем вкаже на стадію (гіпостазу, імбібіції).

Для визначення третинних ознак смерті при зовнішньому огляді трупа слід звернути увагу на брудно-зелене забарвлення шкіри в ділянці черева, на його здуття і надто неприємний запах.

Завдання 2. Провести спостереження за технікою розтину трупа та виявити трупні зміни. Описати техніку розтину трупа, та трупні зміни виявлені при розтині трупа.

Методичні вказівки

Звернути увагу, що трупи тварин розтинають у відповідному положенні в залежності від виду тварини. Для цього використовують секційні інструменти і дотримуються певних правил техніки безпеки і особистої гігієни.

В процесі розтину дослідити кров’яні згустки: пояснити чому вони червоні чи жовті і переконатись, що вони посмертні, вказати чим вони відрізняються від прижиттєвих тромбів.

При розтині органів травлення переконатись чи немає відшарування слизової оболонки шлунка, передшлунків у жуйних, якщо є, то пояснити чому.

Якщо труп пролежав декілька днів при плюсовій температурі навколишнього середовища, слід звернути увагу на появу третинних ознак смерті (здуття черева, неприємний запах, пінистий вигляд крові, тьмяність паренхіматозних органів, брудно-зелене забарвлення тканин, що добре виражені в місцях трупної імбібіції).

Питання для контролю

Вирішіть ситуаційні завдання

1. Порося віком 3 міс. виснажене загинуло 12 годин тому і перебувало в приміщенні з температурою +8°С.

Описати ознаки смерті виявлені при зовнішньому огляді і при розтині цього трупа.

2. Корова вище середньої вгодованості віком 5 років раптово загинула на пасовищі і пролежала там 12 годин. Ветеринарний спеціаліст почав розтин і тоді запідозрив сибірку (септична хвороба).

Описати, по яких ознаках він це запідозрив чи допустив він помилки, і якщо так, то які?

3. В літній період загинула вівця віком 1 рік. Її завезли в секційне приміщення, де температура +18°С, вона там пролежала 5 діб, доки ветеринарний спеціаліст зробив