Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Абомазит - запалення слизової оболонки сичуга.

Абсорбція - поглинання газу чи розчиненої речовини рідиною або твердою речовиною (наприклад, газів рідинами); лежить в основі газообміну між організмом і середовищем.

Абсцес - нарив; скупчення гною в різних органах і тканинах, відмежоване від нормальних тканин піогенною мембраною.

Автоліз - аутоліз - самоперетравлювання, розпад клітин і тканин організмів під впливом їхніх гідролітичних ферментів. У живому організмі автоліз відбувається у вогнищі змертвіння.

Агамаглобулінемія - відсутність чи різке зниження вмісту в крові імуноглобулінів (G, М, А, D, Е); носить спадковий характер.

Агенезія - вроджена відсутність органа.

Аглютинація - склеювання і випадання в осад корпускулярних часток-бактерій, лейкоцитів, еритроцитів і т. п. з адсорбованими на них антигенами чи антитілами. Останні в такому випадку називають аглютинінами, а антигени - аглютиногенами.

Агонія - останній етап умирання організму, що характеризується підйомом активності компенсаторних механізмів, спрямованих на боротьбу з угасанням життєвих сил, які вже втратили свою доцільність. Їй передує різної тривалості преагональний стан, в якому домінують розлади функції кровообігу, дихання. Потім настає термінальна пауза тривалістю від 3-4 до 5-10 хв. Агонія триває від 2-3 до 15-20 хв.

Агранулоцитоз - ознака різкого зменшення кількості або відсутності гранулоцитів у периферичній крові.

Адаптаційний синдром - комплекс неспецифічних змін в організмі тварини при дії будь-якого патогенного подразника (див. також стрес).

Адаптація - властивість організму перебудовувати свої фізіологічні функції і поводження у відповідь на зміну навколишнього середовища для здійснення його повноцінної діяльності.

Аденома - доброякісна пухлина залозистих органів і слизових оболонок, вистелених призматичним епітелієм. Складається із залозистого епітелію та сполучнотканинної строми.

Адреналектомія - хірургічна операція по видаленню надниркових залоз.

Адсорбція - процес поглинання газів, чи розчинених речовин поверхнею твердого тіла (адсорбентом).

Аероцистит - запалення слизової оболонки повітроносного мішка, за характером ексудату найчастіше буває катаральне, катарально-гнійне. Спостерігається переважно у коней і птиці.

Азот залишковий - загальна кількість азоту всіх речовин, що залишилися після осадження білка.

Азотемія - надлишковий вміст у крові азотовмісних продуктів.

Акромегалія - захворювання, обумовлене надлишковим виділенням гормону росту при ураженні гіпофіза і гіпоталамуса, що виявляється зміною обміну речовин і збільшенням розмірів окремих органів, кінцівок, лицьового кістяка тощо.

Акантоз - ураження епідермісу, у вигляді потовщення шипуватих клітин у вигляді епітеліальних відростків, які іноді глибоко проникають у товщу шкіри.

Акне - нагромадження гною на місці сальної залози.

Актиномікоз - хронічне грибкове захворювання ВРХ, проявляється утворенням грануломатозних пошкоджень в різних тканинах і органах.

Алергени - речовини антигенної чи гаптенної природи, що викликають алергію. До них відносяться білки, білково-полісахаридні, білково-ліпідні комплекси, полісахариди, прості хімічні речовини чи елементи, що утворюють з білками організму комплекси.

Алергія - якісно змінена підвищена реакція організму на дію речовин антигенної природи (алергенів). Розрізняють алергію екзогенного, а також ендогенного (аутоантигени-аутоалергія) походження.

Алкалоз - форма порушення кислотно-лужної рівноваги в організмі в лужну сторону. За механізмом виникнення буває газовий, або дихальний (респіраторний), обумовлений надлишковою елімінацією з організму вуглекислоти, і метаболічний, або обмінний, обумовлений нагромадженням надлишку лугів чи утратою "нелетких" кислот. Розрізняють компенсований алкалоз (без зміни величини рН) і некомпенсований, коли величина рН змінюється в лужну сторону (>7,4,5).

Алопеція - ділянка шкіри, на якій спостерігається випадання шерсті.

Альбумінурія - явище виділення із сечею білка (переважно альбумінів).

Альвеоліт - запалення альвеол без ураження бронхіального дерева.

Альтерація - зміна структури клітин, тканин і органів зворотного і частіше незворотного характеру, що супроводжуються порушенням їхньої життєдіяльності.

Амілоїдоз - амілоїдна дистрофія – порушення білкового обміну, що супроводжується відкладенням і нагромадженням у тканинах білка, з'єднаного з вуглеводами і ліпідами.

Аміноацидемія - підвищення в крові рівня амінокислот.

Аміноацидурія - підвищене виділення амінокислот із сечею.

Анабіоз - стан організму, що характеризується майже повним, але зворотним припиненням життєдіяльності.

Аналгезія - відсутність больової чутливості.

Анаплазія - зміна клітин у бік зворотного розвитку і спрощення частіше в пухлинному процесі.

Анасарка - набряк підшкірної клітковини.

Анафілаксія - вид алергійної реакції негайного типу, що виникає у відповідь на повторне парентеральне введення алергену.

Анафілактичний шок - один з важких проявів анафілаксії.

Анемія - зменшення кількості еритроцитів з одночасним зниженням вмісту гемоглобіну в одиниці об'єму крові.

Анестезія - утрата чутливості.

Анізохромазія - явище наявності в мазку крові еритроцитів з різним природним фарбуванням через різний вміст у них гемоглобіну (гіпер-, гіпо- і нормохромні еритроцити).

Анізоцитоз - наявність у мазку крові еритроцитів з різними розмірами (мікро-, макро, нормоцити).

Анорексія - повна відсутність апетиту при об'єктивній потребі в продуктах живлення.

Антигени - речовини, які при парентеральному проникненні в організм викликають відповідну специфічну імунну реакцію у вигляді вироблення антитіл і вступають з ними у взаємодію.

Антитіла - білки глобулінової фракції крові, що виробляються в організмі у відповідь на введення антигенів і реагують з ними.

Анурія - припинення надходження сечі в сечовий міхур.

Аритмії серця - порушення ритму серцевих скорочень, обумовлені змінами автоматизму, збудливості і провідності.

Асцит - черевна водянка, скупчення набрякової рідини в черевній порожнині.

Асфіксія - недостатнє надходження в тканини кисню і накопичення в них вуглекислоти. Термін асфіксія може означати "удушення".

Апоптоз - особлива форма клітинної смерті, настання якої закладено в генетичній програмі клітини.

Атаксія - порушення координації рухів.

Ателектаз - спадання легень, що відбувається через відсутність чи низький вміст в альвеолах повітря. Розрізняють ателектаз природжений і набутий, вогнищевий та тотальний.

Атеросклероз - порушення ліпопротеїдного обміну, що характеризується вогнищевим відкладанням в інтимі артерій еластичного і м'язово-еластичного типу, переважно нейтральних жирів і реактивним розростанням сполучної тканини.

Атрофія - прижиттєве зменшення об'єму органа чи тканини за рахунок зменшення розмірів або кількості клітинних елементів. Розрізняють атрофію фізіологічну і патологічну. Патологічна атрофія в свою чергу поділяється на загальну і місцеву.

Атонія - послаблення пружності, еластичності і збудливості м'язів скелета та внутрішніх органів зі зниженням або припиненням функції. Частіше спостерігається атонія шлунково-кишкового тракту, матки, окремих груп скелетних м'язів.

Атрезія - вроджена відсутність у тварини того чи іншого природного отвору. Найчастіше атрезія спостерігається у поросят і цуценят; наприклад атрезія анального отвору.

Аутоалергія - алергія, яка викликана антигенами ендогенного походження (аутоантигенами).

Аутоантитіла - специфічні імунні глобуліни, які виробляються у відповідь на дію аутоантигенів і спрямовані на власні клітини і тканини організму.

Аутоінтоксикація - самоотруєння організму продуктами, що виробляються в ньому самому.

Ахілія - повна відсутність у шлунковому соку соляної кислоти і ферментів (шлункова ахілія) чи відсутність у панкреатичному соку ферментів (панкреатична ахілія).

Ахлоргідрія - відсутність соляної кислоти в шлунковому вмісті.

Ахолія - відсутність жовчі в кишковому вмісті.

Ацетонемія - наявність у крові кетонових тіл.

Ацетонурія - виділення із сечею підвищених кількостей ацетону.

Ацидоз - порушення кислотно-лужної рівноваги в організмі зі збільшенням вмісту кислот. Ацидоз буває компенсованим і некомпенсованим, дихальним (респіраторним) і метаболічним (обмінним).