Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 3

 

Тема: Відтворення і вивчення місцевих розладів кровообігу на тваринах, трупному матеріалі і музейних препаратах.

Мета: Вивчити основні місцеві розлади кровообігу і їх ознаки.

При підготовці до заняття слід засвоїти поняття: гіперемія її види і ознаки, механізм виникнення артеріальної і венозної гіперемії, інфаркт, його види, крововиливи і їх види.

Студенти повинні вміти: відтворювати модель артеріальної і венозної гіперемії, виявляти і диференціювати місцеві розлади кровообігу.

Література

1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – С. 43-53.

2.  Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василин Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – С. 81-85.

3. Мазуркевич А.Й, Тарасевич В.Л., Дж. Клугі, Патофізіологія тварин: Підручник. – К.: Вища школа, 2000. – С. 99.

Оснащення: піддослідні тварини (білий кролик), гумовий джут чи тасьма з бинту, гумові або коркові пробки з вирізами для перетискування судин вуха, патологоанатомічні атласи, музейні препарати.

Завдання 1. Відтворити артеріальну і венозну гіперемію та описати їх ознаки.

Методичні вказівки

Вухо білого кроля слід промасажувати між великим і вказівним пальцями або вдарити по ньому декілька разів, внаслідок чого спостерігається зміна забарвлення від механічного пошкодження. Можна вухо змазати ксилолом від чого теж змінюється забарвлення внаслідок рефлекторного подразнення судинорухових нервів хімічним фактором.

Провести спостереження за зміною кольору вуха, температурою, товщиною вушної раковини у порівнянні з іншим. Записати результати дослідження, назвати вид патологічного процесу.

У вушну раковину кроля до самого кореня вставити гумову або коркову пробку з поздовжнім вирізом так, щоб у вирізі була центральна вушна артерія. Зверху на вушну раковину накласти джгут або тугу бинтову пов’язку у місці розміщення пробки, запобігаючи перетискуванню артерії. Провести спостереження за вухом через 4-5 хв. після перетискування і виявлені зміни стану вушної раковини записати (колір, кровонаповнення, температуру, товщину). Визначити патологію.

Завдання 2. Розглянути і описати ознаки місцевих розладів кровообігу виявлені на малюнках і музейних препаратах.

Методичні вказівки

При огляді малюнків чи музейних препаратів слід звернути увагу на наявність на органах незвичайних явищ (червоних крапок, плям різної форми і величини, забарвлень світлішого або темнішого кольору. Вказати їх кількість, форму, розмір, місце розміщення. Назвати вид патологічного процесу і описати ознаки.

 Рис.3. Багаточисленні крововиливи на плеврі

 

Рис.4. Крововиливи в шкірі

Рис.5. Крововиливи під серозною оболонкою кишки

Рис.6. Інфаркти в нирці

 

Рис.7. Інфаркти   а) ______________ інфаркт селезінки

                              б) ______________ інфаркт легень

                              в) ______________ інфаркт нирки

 

Питання для контролю

1. Визначте, який це патологічний процес? Поява у нирках або селезінці ділянки сіро-білого, або сіро-жовтого забарвлення, що добре відмежована від навколишніх тканин. Виникає внаслідок повного припинення доступу крові у певну ділянку.

2. Патологія, яку можна виявити у легенях, кишечнику, що виникає внаслідок застою крові в судинах та характеризується темно-червоним забарвленням відмерлої ділянки назвемо:

3. Визначте патологічний процес (правильну відповідь підкресліть). Ветеринарним лікарем було проведено розтин трупа свині віком 1 рік і виявлено такі патологічні зміни: на слизовій оболонці шлунка темно червоні крапочки з чітко вираженими границями розміром 1-2 мм.

а) гіперемія;

б) гематома;

в) тромбоз;

г) крововиливи.

4. Підкресліть правильні, на вашу думку, ознаки місцевого недокрів’я: підвищення місцевої температури, блідість органа, інтенсивне червоне забарвлення, зменшення органа в об’ємі, пониження місцевої температури, суха поверхня розрізу.

5. Чим відрізняється механізм виникнення артеріальної і венозної гіперемії?