Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ПЛАН

1. Гліоми.

2. Меланоми.

3. Злоякісні меланоми.

4. Тератоми.

ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ ЦЬОГО МАТЕРІАЛУ СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА:

- частоту виникнення пухлин з нервової тканини у тварин;

- макроскопічні ознаки гліом, що мають вигляд вузлів які добре відмежовані від здорових тканин інколи без відмежування більш щільної або м'якої консистенції ніж нормальна мозкова тканина, сіро-білого кольору;

- меланому – доброякісну пухлину, клітини якої виробляють пігмент меланін, яка має вигляд вузлів округлої або овальної форми, щільної чи м'якої консистенції, світло або темно-коричневого до чорного кольору, величиною від горошини до кулака людини, виникають вони найчастіше у собак і коней;

- злоякісну меланому, яка швидко розвивається і швидко дає метастази, розвивається в шкірі, мозкових оболонок, росте у вигляді поодиноких чи множинних вузлів темно-коричневого або чорного забарвлення;

- тератоми – утворення, в яких знаходяться зародки, а інколи повністю сформовані органи, що утворені з різних зародкових листків, такі пухлини мають недорозвинені зуби, кишечника, органів дихання, шкірні утворення, вони локалізуються в підшкірній клітковині, очеревині, діафрагмі.

Гліоми — пухлини з нервової сполучної тканини (глії), локалізуються в головному і спинному мозку, мають вигляд сірувато-білих вогнищ серед тканин мозку.

Невроми — пухлини з нервової тканини. Гангліозні тканини дуже рідко утворюють пухлину. Останні вважаються наслідком вад розвитку. Частіше пухлини виникають з нервових клітин, тому їх називають невриномами (грецьк. інос — нитка). Вони мають вигляд вузлуватих розрощень сірувато-білого кольору, розташованих по ходу нервових стовбурів. Особливо часто трапляються невриноми в поєднанні з волокнистою сполучною тканиною. Вони мають назву нейрофібром. Нейрофіброми нерідко знаходять на серці та в плечовому сплетінні у великої рогатої худоби.

Зрілі сполучнотканинні новоутворення клінічно належать до доброякісних пухлин. Проте в міру збільшення об'єму вони здавлюють прилягаючі органи і кровоносні судини, що призводить до порушення кровообігу і атрофії, перешкоджає нормальній функції цих органів. Грибоподібні пухлини, що утворилися в черевній порожнині (наприклад, ліпоми), іноді своєю довгою ніжкою зашморгують петлі кишок, спричинюючи защемлення і непрохідність їх.

Меланома — пухлина, побудована з клітин епідермісу, здатних виробляти меланін, але без злоякісних властивостей — швидкого інфільтративного росту, метастазування. Вона має вигляд вузлів чорного кольору, що локалізуються в шкірі або в очному яблуні. Розміри меланом бувають від просяного зерна до кулака дорослої людини і більше. Відмічено, що меланоми найчастіше трапляються у коней сірої масті.

При подразненнях (удари, поранення) меланоми можуть перетворюватися на злоякісні пухлини (меланокарциноми).

Меланокарцинома (пігментний рак) складається з клітин, здатних виробляти пігмент меланін. Вона утворюється звичайно з епідермісу, нерідко розвивається з родимих плям шкіри. Макроскопічно має вигляд чорних або коричнево-чорних вузлів, росте швидко і здатна давати численні метастази в різні органи (печінку, нирки, легені та ін.).

Тератоми (грецьк. тератос—диво) — утворення, в яких виявляються зачатки, а іноді й повністю сформовані органи, що походять з різних зародкових листків. Такі пухлини іноді бувають у недорозвинених органам травного тракту (зуби, елементи кишечника), органах дихання, шкірних утвореннях тощо. Подекуди тератоми виявляють у підшкірній клітковині, очеревині, діафрагмі. До них же належать так звані дермоїдні кісти — пухлиноподібні вузли, що являють собою замкнену порожнину, вистелену шкірою і заповнену відрослою від неї шерстю із значними шкірними виділеннями (шкірне сало, злущений епітелій тощо).

Утворення тератом пов'язують з природженою вадою (виродливістю), але подібні пухлини вдавалося відтворити експериментально, наприклад введенням сполук цинку в насінники півнів.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Що таке гліома?

2. Який вигляд мають гліоми?

3. Чим характеризується злоякісна меланома?

4. З чого складаються тератоми?

5. Де локалізуються тератоми?

6. У яких видів тварин зустрічаються меланоми?

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

  1. Патологическая физиология й патологическая анатомия животных /Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991.-с. 148.
  2. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин /За редакцією професора А.Й.Мазуркевича. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2008 – ст. 98.