Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ПЛАН

1. Жовтяниця, її етіологія та патогенез.

2. Види жовтяниць.

3. Характеристика видів жовтяниць.

4. Ознаки жовтяниць.

 

ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ ЦЬОГО МАТЕРІАЛУ СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА:

- що таке жовтяниця;

- внаслідок чого виникає механічна жовтяниця;

- чим характеризується гемолітична жовтяниця;

- які причини виникнення паренхіматозної жовтяниці;

- які зміни відбуваються у клітинах печінки при паренхіматозній жовтяниці.

 

Вся кров від кишечника разом з поживними речовинами потрапляє в печінку. Якщо в крові є якість токсичні речовини то в печінці піддаються процесами окисленню, в результаті чого утворюються сполуки, які не приносять шкоди і виводяться з організму.

При вражені печінки токсичні речовини потрапляють в печінку, а потім в загальне коло кровообігу розносяться по організму і викликають інтоксикацію організму.

Порушення жовчоутворення спостерігається при інфекційних і інвазійних хворобах. Процес утворення жовчних пігментів проходить в клітинах ретикуло ендотеліальної системи (РЕС) з гемоглобіну зруйнованих еритроцитів. Спочатку утворюється непрямий (білковий) білірубін, який з кров’ю. заноситься в клітини печінки, де звільняється від білку і перетворюється на прямий (безбілковий) білірубін, який з жовчю поступає в кишечник, де окислюючись перетворюється у уробілін, а потім стеркобілін і виводиться з сечею і калом. Найхарактерніші порушення пігментного обміну, жовчоутворення та жовчовиділення спостерігаються при жовтяниці.

Жовтяниця – це симтомокомплекс, який розвивається при вражені печінки і жовчних ходів і супроводжується жовтим забарвленням слизових оболонок і шкіри. Залежно від ушкодження розрізняють три види жовтяниці: механічну,паренхіматозну,гемолітичну

Механічна жовтяниця виникає внаслідок закупорки жовчних ходів пухлиною, паразитами, камінням, спазму жовчовивідних шляхів.

Це призводить до розриву жовчних капілярів накопичення жовчі в жовчних клітинах і їх загибель та попадання жовчі в кров – це проявляється білим калом бо пропадає стеркобілін з калу.

При цьому спостерігається пригнічення нервової системи проявляється свербежем, а також зниження кров’яного тиску. Ця жовтяниця може переходити в паренхіматозну.

Паренхіматозна – спричинює не тільки функціональні, а й морфологічні зміни печінкових клітин. Це виникає при дії інфекції (вірусний гепатит, сепсис, пневмонія,тиф) отруєння фосфором, хлороформом, арсеном, деякими лікарськими препаратами. Симптоми такі ж як при механічній жовтяниці, спостерігається білірубінемія, білірубінурія і уробілінурія.

Гемолітична – це як наслідок посиленого руйнування еритроцитів при деяких інфекційних хворобах і паразитарних захворюваннях.

При цьому в крові збільшується кількість непрямого білірубіну. Печінка не в силі переробити велику кількість цього непрямого білірубіну тому, що він діє на печінку як токсична речовина. Збільшується кількість стеркобіліну і виникає уробілінурія.

Жовчнокам’яна хвороба – характеризується утворенням каменів в жовчних ходах і жовчному міхурі, виникає внаслідок застою жовчі. Ознаки: біль, жовтуха, підвищення температури іноді кров’яного тиску, збільшення печінки.

 

 

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Що таке жовтяниця, і які причини її виникнення?

2. Які є види жовтяниць?

3. Які наслідки припинення надходження жовчі у дванадцятипалу кишку?

4. Які зміни у кровоносній системі відбуваються при жовтяниці?

5. Які причини виникнення гемолітичної жовтяниці?

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

                  1.            Патологическая физиология й патологическая анатомия животных /Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991.-с.203-204.

                  2.            Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин /За редакцією професора А.Й.Мазуркевича. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2008 – ст. 211.