Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ПЛАН

1. Хімічні чинники.

2. Біологічні чинники.

 

ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ ЦЬОГО МАТЕРІАЛУ СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА:

- що можна віднести до хімічних чинників;

- місцеву дію отрут;

- загальну дію отрут;

- механізм дії хімічних і біологічних чинників;

- що можна віднести до біологічних чинників;

- від чого залежить можливість захворювання тварин заразною хворобою.

 

Хімічні речовини нерідко можуть бути причиною загальних хвороб (отруєнь) і місцевих уражень.

При всмоктуванні в кров отруйні речовини можуть шкідливо діяти на весь організм, але деякі з них діють вибірково на окремі органи, наприклад на нервову систему (нейротропні), нирки (нефротоксичні), печінку(гепатотропні), кров(гемічні), систему травлення(ентеротропні) та ін. Для кислот, лугів, синтетичних речовин характерна місцева припікальна дія.

Ці хвороботворні властивості хімічних сполук були використані при синтезі бойових отруйних речовин (БОР). Окремі види їх викликають швидку смерть (синильна кислота), інші уражують центральну нервову систему, дихальний апарат (фосген), спричинюють появу наривів на шкірі (іприт).

У ветеринарній практиці особливе значення мають кормові отруєння. Причиною їх можуть бути звичайні кормові засоби, які тварина поїдає в надмірній кількості (кухонна сіль), недоброякісні корми (гнилі, цвілі, в стані бродіння), шкідливі домішки до корму (отруйні рослини, мінеральні добрива, речовини, які застосовуються для боротьби з комахами, гризунами та ін.). Кормові отруєння небезпечні, оскільки нерідко уражують велику кількість тварин, спричинюють масовий падіж.

Діючи хімічними речовинами на тварин, слід враховувати, що деякі з цих речовин здатні нагромаджуватись в організмі, що називається кумуляцією. Інші речовини викликають підвищену індивідуальну чутливість (ідіосинкразію) навіть від мізерних доз.

Біологічні причини хвороб поділяють на дві великі групи: інфекційні та інвазійні.

До інфекційних збудників належать віруси, бактерії, гриби, тобто представники рослинного світу.

Інвазійними збудниками вважають тваринні організми від найпростіших одноклітинних істот, черв'яків до комах і павукоподібних паразитів.

Своєрідність збудників інфекційних та інвазійних хвороб у тому, що вони здатні розмножуватися в організмі тварини і можуть мати заразні властивості, тобто передаватися від хворої тварини здоровій.

Вплив інфекційних та інвазійних збудників на організм полягає в отруєнні продуктами їхньої життєдіяльності (екзотоксини) і розпаду (ендотоксини), які спричинюють розлад нервової регуляції, обміну речовин, кровообігу, у різних змінах в клітинах, змертвінні їх. Паразитичні істоти використовують їжу, кров, тканини ураженої тварини) травмують її органи.

 

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Що відносять до хімічних чинників?

2. Які особливості дії хімічних хвороботворних факторів на організм?

3. Які особливості дії біологічних факторів на організм?

4. Що відносять до біологічних чинників?

5. До яких чинників відносять мікроби та віруси?

6. Що відносять до отруйних речовин?

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

                  1.            Патологическая физиология й патологическая анатомия животных /Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991.-с. 26-28.

                  2.            Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин /За редакцією професора А.Й.Мазуркевича. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2008 – ст. 45-48.