Практична робота № 18
Тема: Вивчення інвазійних хвороб тварин на малюнках, музейних препаратах і трупному матеріалі.
Мета: Вивчити морфологічні зміни в органах при інвазійних хворобах.
При підготовці до заняття студенти повинні засвоїти: патолого-анатомічну характеристику хвороб, що викликаються найпростішими (піроплазмоз, бабезіоз, тейлеріоз, нуталіоз, еймеріоз), гельмінтами (фасціольоз, ехінококоз, цистицеркоз, трихінельоз, диктіокаульоз).
Студенти повинні вміти: виявляти і описувати за патологоанатомічними змінами різні види інвазійних хвороб.
Література
1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – С. 296-302.
2. Урбанович П.П., Потоцький М.К. Патологічна анатомія тварин. – К.: Ветінформ, 2008.
Оснащення: малюнки патологоанатомічного атласу, музейні препарати, трупний матеріал, секційні інструменти, спеціальний одяг, дезінфікуючий розчин, мило, рушник.
Завдання 1. Розглянути і описати патологічні зміни органів, що зображені на малюнках.
Методичні вказівки
Розглядаючи малюнки слід звернути увагу на ознаки, що характеризують ту чи іншу хворобу. Вузлики і виразки на сичузі при тейлеріозі, міхурі на печінці при ехінококозі (вказати величину, форму, кількість, забарвлення). Звернути увагу на наявність диктіокаулюсів в бронхах та на розвиток трихінели в м’язах свині, описати їх ознаки.
Рис.53. Крововиливи, вузлики і виразки в сичузі при тейлеріозі
Рис.54. Диктіокаульоз
Рис.55. Дрібні ехінококові міхурці в печінці
Рис.56. Трихінельоз
Завдання 2. Розглянути, дослідити і описати патологічні зміни органів музейних препаратів і трупного матеріалу.
Методичні вказівки
Для того, щоб виявити патологічні зміни в органах при інвазійних хворобах або навіть і самих паразитів їх слід досліджувати зовні і на розрізі.
При фасціольозі в печінці можна виявити темно-червоні тяжі, які пізніше стають світло-сірими. При хронічному перебігу печінка горбиста, щільної консистенції, місцями забарвлена в зеленувато-коричневий колір. Жовчні протоки виступають на поверхні печінки і при розрізі їх стінки сильно ущільнені і місцями обвапннені, на розрізі видно, що від жовчних протоків в глибину паренхіми відходять сіро-білого кольору прошарки сполучної тканини. Інколи в порожнині жовчних ходів видно брудно-буру рідину з тілами паразитів, що мають форму листочка, або їхні обвапновані рештки.
При диктіокаульозі на легенях щільні вогнища жовтувато-сірого забарвлення, дещо підвищені над поверхнею плеври. В бронхах цих пошкоджених ділянок, піниста маса і паразити (описати їх). Інколи в легенях при сильній інвазії спостерігаються ателектатичні вогнища.
При досліджені трупів пошкоджених ехінококозом, спостерігається сильне збільшення органів їх горбистість і наявність різної кількості і розмірів міхурів, що заповнені прозорою злегка опалесцентною рідиною, в якій плавають ледь помітні сколекси (головки) паразита.
Дуже часто при дослідженні кишечника можна виявити статево зрілі аскариди, які можуть закупорювати кишечник і викликати катаральне запалення слизової оболонки.
Питання для контролю
1. Опишіть як проходить зараження трихінельозом людей і тварин?
2. Назвіть, які види тварин хворіють фасціольозом і де найчастіше паразитує фасціола.
3. Поясніть у зв’язку з чим при піроплазмозі клінічно можна спостерігати гемоглобінурію?