Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 17

 

Тема: Вивчення патологоанатомічних змін різних видів інфекційних та грибкових хвороб.

Мета: Вивчити ознаки патологічних змін в органах.

Під час підготовки до заняття студенти повинні засвоїти: поняття „сепсис”, його види і ознаки, патологоанатомічні зміни при гострих, хронічних інфекційних хворобах, патологоморфологічну характеристику вірусних та грибкових захворювань, а також знати свої дії перед розтином трупів тварин, що загинули з невідомих причин, загиблих раптово і при підозрі на сибірку.

Студенти повинні вміти: розпізнавати інфекційні хвороби за характерними патологоанатомічними ознаками і дотримуватись правил техніки безпеки і особистої гігієни при роботі з інфікованим трупним матеріалом.

Література

1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – С. 249-288, 302.

2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василин Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – С. 260-305.

3. Патологическая анатомия сельскохозяйственных животных/ Под ред. В.П. Шишкова, Н.А. Налётова. – М.: Колос, 1980. – С. 246.

Оснащення: малюнки патологоанатомічного атласу, музейні препарати, боєнський або трупний матеріал, секційні інструменти, спеціальний одяг, дезінфікуючий розчин, мило, рушник.

Завдання 1. Вивчити правила техніки безпеки і особистої гігієни при роботі з трупним матеріалом при інфекційних хворобах.

Методичні вказівки

Для засвоєння правил техніки безпеки і особистої гігієни використовуючи інструкцію з техніки безпеки і підручник Налетів Н.А. – с. 302. виберіть необхідний вам матеріал і закінчіть фрази.

 

1. Розтин слід проводити в спеціальному одязі –

2. Особливу увагу слід звернути на підготовку рук –

3. Розтин трупів проводити у спеціально відведених місцях –

4. Перевозити труп можна в спеціальному транспорті –

5. При перевезені трупів до місця розтину природні отвори –

6. Перед розтином трупів тварин, що загинули від невідомих причин, з невиясненою клінічною картиною, загиблих раптово і при підозрі на сибірку проводять бактеріологічне дослідження для цього відбирають –

7. Трупи тварин спалюють, що загинули –

8. Місце, де лежав труп тварини, знезаражують:

Завдання 2. Розглянути, дослідити і описати патологічні зміни органів, що зображені на малюнках, музейних препаратів, боєнського і трупного матеріалу.

Методичні вказівки

Розглядаючи малюнки слід звернути увагу на ознаки інфекційних хвороб, що є характерними для тих чи інших інфекцій. Наприклад, бородавчастий ендокардит для хронічної форми бешихи, або шкірні пошкодження (кропив’янка) при її підгострому перебігу, описати їх.

Звернути увагу на пошкодження легень туберкульозом, описати форми сухот, що зображені на малюнках та пошкодження в органах при бруцельозі і віспі.

Патологоанатомічна картина септичних хвороб пов’язана з фактом перебування збудника в крові, тому загальними патологоанатомічними ознаками септичних хвороб є: жовтяниця тканин, гіперемія, множинні крововиливи, іноді інфаркти, реакція селезінки та лімфовузлів, дистрофія паренхіматозних органів. При досліджені музейних препаратів, а по можливості трупного і боєнського матеріалу звернути увагу на вище названі патологічні процеси і описати їх.

При туберкульозі в легенях можна спостерігати дрібні туберкули з незначним сирнистим центром навколо з світлішим обідком. Казеозна пневмонія характеризується звапненням, утворенням фокусів щільної консистенції, сухуватих на розрізі, темно-жовтого кольору в деяких ділянках з сирнистими відмерлими масами.

На серозних оболонках можна відмітити інколи одинакові, а частіше різної величини, щільні, жовтуваті або сірі туберкули на широкій основі, які мають вигляд перлин. На розрізі в центрі у них видно крихку речовину в більшості з крупинками вапна. Лімфатичні вузли при туберкульозі збільшені, ущільненні, на розрізі видно дрібні або різної величини туберкули з сірим або сіро-жовтим сирнистим, частково або повністю звапненим центром. Виявлені ознаки пошкодження органів туберкульозом описати.

Вивчаючи патолого-анатомічні зміни при мікозах і мікотоксикозах звернути увагу на шкіру, слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, паренхіматозні органи і описати їх.

Рис.44. Червоні плями різної форми на шкірі при бешисі

 

Рис.45. Хронічний бородавчастий ендокардит при бешисі

Рис. 46. Ацинозна туберкульозна пневмонія

Рис. 47. Лобулярна туберкульозна казеозна пневмонія

Рис.48. Зливна туберкульозна казеозна пневмонія

Рис. 49. Лобарна казеозна пневмонія 

 

Рис.50. Казеозна пневмонія і каверни

Рис.51. Віспяні пошкодження задньої кінцівки у свині

Рис.52. Гранульоми в селезінці у свині при бруцельозі

Перевір свої знання

Вирішити ситуаційні завдання

1. Ввечері, при огляді поголів’я ферми фельдшер ветеринарної медицини не виявив хворих тварин. Вранці, прийшовши на роботу, він побачив, що загинула корова віком 6 років. Трупні зміни: труп здутий, задубіння не виражене, з природних отворів виділяється кров’яниста рідина.

Які повинні бути його дії?

2. При досліджені кабанчика віком 6 місяців виявили: відмова від корму, температура тіла 41,5°С, прискорене серцебиття, синюшність черева і наявність в ділянці спини, боків, плям синьо-червоного кольору різної форми. При натискуванні на них пальцем на цих місцях з’являється біла пляма.

Встановити передбачуваний діагноз