Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ПЛАН

1. Дистопія та її види.

2. Які наслідки дистопій кишечнику для організму.

3. Перитоніт та причини його виникнення.

4. Види перитонітів.

 

ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ ЦЬОГО МАТЕРІАЛУ СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА:

- що таке дистонія;

- які бувають види дистоній;

- що таке грижа;

- чим характеризується випадання;

- причини виникнення заворотів та перекручувань;

- що таке інвагінація;

- що таке перитоніт;

- які є види перитонітів.

 

Порушення перистальтики, ушкодження стінок черевної порожнини і природжені аномалії викликають зміщення кишок — дистопії.

Види дистопії кишок: випадіння, грижі, перекручування, завороти,  інвагінації кишок.

Випадінням називається вільний вихід органів у сусідню порожнину або в навколишнє середовище. Так, при розриві діафрагми або черевної стінки органи черевної порожнини можуть випасти в грудну порожнину або на поверхню черевної стінки, через пахвинне кільце в порожнину кастраційної рани випадають петлі кишок, через анальний отвір — пряма кишка.

Грижа (Hernia— випадіння органа з оболонкою (грижовим мішком), що відмежовує цей орган від сусідньої порожнини або навколишнього середовища. Так, коли надривається м'язовий шар діафрагми або черевної стінки, вип'ячуються черевні органи в грудну порожнину або під шкіру черевної стінки (діафрагмальна і черевна грижа), випадають петлі кишок під шкіру в ділянці пупка (пупкова грижа), в мошонку (мошонкова грижа), в ділянку пахвинного каналу (пахвинна грижа) та ін. Отвір, крізь який випадає орган, називається грижовим кільцем. Внаслідок стискання ним судин органів, які випали, в них розвиваються застійна гіперемія, набряк і навіть некроз (защемлена грижа). Іноді частина органа, що випала, зростається з грижовим мішком (невправима грижа).

Завороти і перекручування кишок — це обороти петель кишок (іноді на 360° і більше) навколо своєї осі, утворення вузлів з петель кишок. Це явище найчастіше спостерігається у коней, оскільки в них довга брижа. У зв'язку з цим завороти й перекручування можуть виникати не тільки в результаті порушення перистальтики кишечника, а й при швидких рухах тіла тварин, наприклад, коли коні валяються по землі, що відмічають при шкірному свербежі, якщо недостатньо чистять тварину.

Інвагінація — вип'ячування в порожнину кишки сусідньої ділянки кишкової трубки. Іноді спостерігається двох - і триразова інвагінація на одній ділянці кишки. Причина: порушення ритму перистальтики, що супроводжується спазмом окремих частин кишки. Іноді це буває в агональному стані. У деяких випадках інвагінація проходить самовільно, але може бути зрощення інвагінованих стінок кишки із звуженням просвіту кишечника.

Дистопії кишечника спричинюють непрохідність його, скупчення і застій вмісту, порушення кровообігу. При цьому тварина може загинути внаслідок отруєння продуктами розпаду, що всмокталися.

Запалення очеревини (перитоніт) — запальний процес як внутрішнього покриву черевної стінки і діафрагми, так і вісцерального листка очеревини, що вкриває кишки, шлунок і всі органи черевної порожнини. Розрізняють перитоніт розлитий (дифузний), що охоплює серозний покрив багатьох органів черевної порожнини, і місцевий (наприклад, перигепатит, периспленіт та ін.).

Причини перитоніту: прорив черевної стінки або органів черевної порожнини, розрив шлунка, а також безпосередній перехід запального процесу з паренхіми органа на його покрив (наприклад, при абсцесах внутрішніх органів) у разі лімфогенних і гематогенних метастазів (туберкульоз).

Запалення очеревини за перебігом хвороби може бути гострим і хронічним.

 

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Які причини виникнення дистопій?

2. Що таке випадання?

3. У яких тварин часто виникають завороти і перекручування?

4. Перитоніт та причини його виникнення.

5. Які бувають види перитонітів за перебігом запалення?

6. Які наслідки перитоніту?

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

1.                  Патологическая физиология й патологическая анатомия животных /Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991.-с. 198-200.

2.                  Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин /За редакцією професора А.Й.Мазуркевича. Підручник. – Вінниця: Нова Книга, 2008 – ст. 207-209.