ПЛАН
1. Гідроторакс, його ознаки та причини.
2. Пневмоторакс та його наслідки для організму.
3. Причини виникнення плевриту.
4. Класифікація плевриту.
5. Наслідки плевриту для організму.
ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ ЦЮГО МАТЕРІАЛУ СЛЩ ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА:
- що таке водянка грудної порожнини;
- які ознаки гідротораксу;
- що таке пневмоторакс і які причини його виникнення;
- які зміни проходять у легенях при пневмотораксі;
- що таке плеврит;
- що таке плевропневмонія;
- як класифікують плеврит за характером ексудату.
З уражень плевральної порожнини і плеври найчастіше трапляється водянка грудної порожнини і запалення плеври.
Водянка грудної порожнини (гідроторакс) характеризується нагромадженням у цій порожнині водянистої рідини (транссудату), яка випотіває з плевральної судинної сітки. Кількість транссудату у великих тварин може досягати 5—6 л і більше. Плевра дещо набрякає. Легені зазнають компресійного ателектазу, утруднюється дихання і діяльність серця. Грудна клітка розширюється і набуває бочкоподібних контурів.
Причини гідротораксу: застійні явища в судинах, які розташовані в грудній порожнині, внаслідок стискування їх пухлинами або при запаленні легень.
При проникаючих пораненнях грудної стінки, а також при пошкодженнях легень, пов'язаних з розривом бронхів, у плевральній порожнині спостерігається нагромадження повітря, що називається пневмотораксом.
Від тиску повітря легені спадаються (компресійний ателектаз), дихальні рухи припиняються, в легенях розвивається набряк і застійна гіперемія. В разі сприятливого перебігу повітря розсмоктується і легеня знову починає виконувати свої функції.
Двосторонній, або такий, що швидко виникає, пневмоторакс спричинює ядуху, шоковий стан, що може призвести до смерті тварини.
Запалення плеври називається плевритом. Причини плевриту: переохолодження, травми грудної стінки, занесення інфекції кровоносними і лімфатичними шляхами з інших органів, перехід запального процесу з легень на плевру (плевропневмонія). Плевропневмонія закономірно спостерігається при таких вірусних захворюваннях, як пошесне запалення легень великої рогатої худоби, контагіозна плевропневмонія коней, а також при туберкульозі легень та плеври (перлинна хвороба великої рогатої худоби).
Плеврити трапляються у всіх тварин, але найчастіше у великої рогатої худоби і свиней внаслідок більш пухкої будови плеври і великої кількості в ній лімфатичних судин. Найчастіше перебіг плевриту відбувається за типом ексудативного запалення.
Залежно від характеру ексудату розрізняють плеврит серозний, серозно-фібринозний, гнійний і геморагічний. Кількість ексудату у великих тварин може становити кілька десятків літрів.
При серозному плевриті ексудат має вигляд каламутної рідини з поодинокими нитками і пластівцями фібрину. При фібринозному — на плеврі виявляють спочатку тонкий фібринозний наліт, що легко видаляється, а потім товщина його шару може досягати кількох сантиметрів. В дальшому фібрин проростає сполучною тканиною, і його не можна видалити.
При гнійному плевриті у грудній порожнині збирається гній, при геморагічному — кров'янистий ексудат. У всіх випадках запалення плевра набрякає, тьмяніє, гіперемується, на ній з'являються плямисто-смугасті крововиливи. Легені здавлюються, дихання стає неглибоким, розвивається поверхневий кашель, утруднюється діяльність серця. Всмоктування ексудату спричинює інтоксикацію організму, що проявляється, зокрема, підвищенням температури, дегенеративними змінами паренхіматозних органів.
При гострому перебігу і відносно слабкому ступені запальних явищ ексудат може розсмоктуватися і плевра відновлюється. При затяжному перебігу плевриту між легеневою і реберною плеврою утворюються спайки (сінехії), а інколи спостерігають заростання плевральної порожнини на значних ділянках або повністю (злипливий плеврит).
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Як змінюється діяльність серця та легень при гідротораксі?
2. Які причини виникнення гідротораксу?
3. Чим характеризується двохсторонній пневмоторакс?
4. Які тварини є найбільш схильними до плевритів?
5. Як впливає плеврит на паренхіматозні органи черевної порожнини?
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Патологическая физиология й патологическая анатомия животных /Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991.-с. 184-186.
2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с. 189-192