Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 12

 

Тема: Вивчення різних видів захворювань органів дихання на музейних препаратах, малюнках і трупному матеріалі.

Мета: Вивчити методику дослідження, виявлення і описування патологоанатомічних змін в органах дихання.

При підготовці до заняття студенти повинні засвоїти: розлади зовнішнього дихання, розлади внутрішнього дихання, причини і характеристику запальних процесів у легенях, причини і ознаки ателектазу і емфіземи, причини і ознаки набряку легень, гідроаспірації, види і ознаки плевритів.

Студенти повинні вміти: визначати за патологоанатомічними ознаками різні види пневмоній, ателектаз, емфізему, плеврит.

Література

1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – C. 172-186.

2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василин Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. . – С.182-194.

3. Патологическая анатомия сельскохозяйственных животных/ Под ред. В.П. Шишкова, Н.А. Налётова. – М.: Колос, 1980. – С. 171-180.

Оснащення: музейні препарати, патологоанатомічні атласи, трупний або боєнcький матеріал, секційні інструменти, спец. одяг, мило, рушник, дезінфікуючий розчин.

Завдання 1. Розглянути і описати запальні процеси в легенях.

Методичні вказівки

Легені досліджують і описують по 5 ознаках.

1. Величина легень – спалі, не спалі, напівспілі: спалі легені коли на легеневій плеврі сильно виражені зморшки і вони тонуть у воді (ателектаз), напівспілі – на плеврі незначні зморшки; не спалі – на плеврі зовсім немає зморшок (емфізема).

2. Форма звичайна або деформована. Деформована у вигляді випячувань чи впадин (вказати їх величину, кількість, колір, консистенцію, форму).

3. Консистенція легень буває пухка, ущільнена. Пухка консистенція для нормальних легень, ущільнена – при запальних процесах легень, ателектазі.

4. Колір описується основними кольорами з відтінками. Нормальні легені мають світло-червоний колір, жовте забарвлення при гнійному запаленні. Нерівномірне забарвлення: чергування темно-червоного, синьо-червоного і сірого кольору при фібринозному запалені.

5. Малюнок на розрізі звичайний (витікає незначна кількість пінистої крові). При розрізі слід звернути увагу на бронхи (що з них виділяється). Коли з розрізу виділяється піниста, мутнувата трохи червонувата рідина – серозне

запалення, мутна слизиста маса – катаральне запалення, густа, жовта маса – гнійно-катаральне запалення, незначна кількість кров’янистої рідини – геморагічне, і поверхня розрізу сухувата дрібнозерниста, при крупозній пневмонії.

При запальних процесах в легенях виникає і запалення легеневої плеври. Вона набрякла, гіперемійована, може мати крововиливи і нашарування у вигляді ниток чи пластинок сірувато-жовтої маси (фібринозний ексудат), а також накопичення серозного, серозно-фібринозного, гнійного і геморагічного ексудату в плевральній порожнині.

Описати малюнки органів, музейні препарати трупний або боєнський матеріал за вище визначеною методикою.

Рис.31. Фібринозне запалення легень

Рис.32. Фібринозний плеврит

Рис.33. Катарально-гнійна бронхопневмонія

Рис.34. Фібринозний плеврит

Рис.35. Вогнища червоної і сірої гепатизації в легенях

Завдання 2. Розглянути і описати об’ємні патологічні зміни в легенях.

Методичні вказівки

Досліджуючи легені при набряку слід звернути увагу на: вміст в бронхах і трахеї, забарвлення легень (інколи буває нерівномірне), консистенцію (визначати натискуванням пальцями) і особливу увагу звернути на характер виділень з поверхні розрізу.

При емфіземі і ателектазі легень звернути увагу на величину легень (наявність або відсутність зморшок на плеврі), забарвлення (блідо-червоне, темно-червоне), консистенцію (крепітація або ущільнення), поверхню розрізу (незначна кількість крові, гладка і суха).

Описати змінені органи.

Перевір свої знання

Визначити патологічний процес

1. Загинуло поросят віком 4 місяці. Патологічні зміни: легені нерівномірно забарвлені в темно-червоний, синьо-червоного і синій колір, мають консистенцію як печінка, на розрізі – мармуровий вигляд.

Визначити патологічний процес.

2. При розтині свині віком 7 місяців в трахеї, бронхах виявлено нагромадження великої кількості пінистої солом’яного кольору рідини, легені тістоподібної консистенції, з поверхні розрізу стікає велика кількість водянистої рідини червоного кольору.

Визначити патологічний

3. При розтині трупа поросяти було виявлено такі патологоанатомічні зміни: легенева плевра зрослась з реберною, вона не блискуча, мутна з нашаруваннями сіро-жовтої маси у вигляді плівок, ниток.

Визначити патологічний процес