Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Тема: Розтин трупів птиці, дрібних тварин, черепа і спинномозкового каналу.

Робоче місце: Навчальна аудиторія, секційний зал.

Мета: Набути вмінь по розтину трупів птиці, черепа і спинномозкового каналу.

Матеріально-технічне оснащення робочого місця: труп птиці, труп свині, голова великої рогатої худоби, секційні інструменти, дезинфікуючі розчини, спеціальний одяг, мірний посуд, спецодяг, вазелін, мило, рушник, розчин йоду, вата, бинт.

Правила охорони праці

1. Працювати в спецодязі.

2. Підтримувати порядок і спокій під час виконання завдань.

3. Обережно використовувати ріжучі інструменти щоб не поранити себе і навколишніх осіб.

4. Не допускати розбризкування крові і інших рідин з трупів.

5. Не забруднювати себе, навколишніх осіб, підлоги, стін секційного залу трупними виділеннями.

Зміст і послідовність виконання завдань

Завдання 1 Провести зовнішній огляд трупа птиці.

Завдання 2 Провести фіксацію трупа і розтин грудочеревної порожнини.

Завдання 3 Вийняти внутрішні органи, дослідити, визначити і описати патологічні зміни в них.

Завдання 4 Провести зняття шкіри з голови трупа тварини, зробити розпил черепної коробки.

Завдання 5 Підготовити труп до розтину спинномозкового каналу.

Завдання 6 Розтяти спинномозковий канал, вийняти спинний мозок.

Завдання 7 Дослідити головний і спинний мозок.

Методичні вказівки щодо виконання

При зовнішньому огляді з'ясовують такі питання: вид птиці, стать, породу, вік, вгодованість, приблизну вага, кому належить.

Трупні зміни: охолодження, заклякання, трупні плями, ознаки гниття.

Перед розтином з трупа знімають пір'я, яке до видалення зрошують змоченим ватним тампоном.

Після зняття пір'я проводять зняття шкіри. Розрізають шкіру по середній лінії від дзьоба до клоаки і обережно знімають шкіру з голови, шиї, грудей, черева. Дуже обережно слід знімати шкіру в ділянці вола, де вона легко рветься.

Для проведення розтину труп фіксують у спинному положенні: труп кладуть на спину, розрізають шкіру між тулубом і стегнами до тазостегнових суглобів, а потім натискаючи на стегна, розчленовують у кульшових суглобах і кінцівки, зв'язані з тулубом, кладуть по боках трупа.

Розріз грудочеревної порожнини робимо по середній лінії живота від краю грудної кістки до клоаки. Потім від кінця грудної кістки ножицями в право і вліво розрізають до підребер'я. Злегка піднімають грудну кістку і оглядають повітроносні мішки. Потім підрізаючи ребра з обох боків грудної кістки знімають її. І проводять огляд грудочеревної порожнини: топографію органів, кількість рідини, стан серозних оболонок, їх колір, новоутворення, нашарування.

Виймання внутрішніх органів починають з відокремлення серця з навколосерцевою сумкою, печінки з жовчним міхуром, селезінки. Оглядають їх, враховуючи стан серцевої сумки, вмісту в ній рідини її забарвлення, величину органів, консистенцію, форму, розріз. Визначаючи при цьому, загальні патологічні процеси (дистрофічні зміни, некрози, інфаркти, крововиливи, набряки) якщо вони є. Наступним етапом є відокремлення органів одним органокомплексом. Для цього відокремлюють трахею, стравохід і воло, залозистий і м'язовий шлуночки (з них заздалегідь знімають жир) потім відокремлюють дванадцятипалу кишку з підшлунковою залозою. При дослідженні цих органів виявляють їх колір, величину, стан наповненості, вмістиме, стан слизової оболонки. Після цього оглядають легені нирки, надниркові залози, яєчники або сім'яники, звертаючи увагу на їх величину, забарвлення, консистенцію, форму, розріз.

Після зняття з черепа шкіри і м'яких тканин, його оглянути для того щоб виявити чи немає ніяких пошкоджень і видалити нижню щелепу. На голові у тварини зробити поперечний розпил, який співпадає з верхнім краєм очних відростків лобних кісток і два бокові розпили від основи тих же відростків в зад через лобну, тім'яну, вискову, потиличну кістки на границі верхнього краю потиличних горбів до потиличного отвору. Крім того у великої рогатої худоби роблять ще один розпил по середній лінії між рогами. Розпили потрібно робити обережно пилкою і закінчити при допомозі молотка і долота.

Після видалення черепної кришки витягти мозок скальпелем або пальцями, розірвавши 12 пар нервів, що відходять від мозку.

Перед розпилом спинномозкового каналу у трупа слід зняти шкіру, провести його розтин, видалити внутрішні органи і зняти м'які тканини і ребра так щоб оголились остисті і поперечні відростки хребта. Для розпилу у спинному положенні труп покласти спиною вверх і під хребет підкласти кусок дерева, щоб він не прогинався. Пилкою або долотом з молотком розпиляти дужки хребців ближче до суглобових відростків з обох сторін остистих відростків, які при цьому стають рухомими і ї знімають у вигляді стрічки.

Коли труп розтинають у боковому положенні спочатку потрібно видалити ребра тоді один розпил зробити між остистими відростками, а другий між тілами хребців і поперечними відростками. Після цього виймають спинний мозок.

Для дослідження головного мозку його розміщують півкулями вверх. Звертають увагу на колір, консистенцію, величину, форму, розріз мозку. Розрізати мозок горизонтальним розрізом на рівні борозни, зрізають одну півкулю а потім другу. Після цього досліджують бокові шлуночки. Пізніше розрізають мозолисте тіло, досліджують третій і четвертий мозковий шлуночок, який прикритий мозочком, а дно довгастим мозком. При дослідженні шлуночків звертають увагу на їх вмістиме і об'єм.

Спинний мозок розрізають на поперечні пласти 1 - 2 см і досліджують: колір, консистенцію, форму, величину, новоутворення.

Після виконання завдань кожен студент повинен:

Знати

1. Порядок розтину трупа птиці.

2. Методику розтину черепа і спинномозкового каналу.

3. Методику дослідження внутрішніх органів, головного і спинного мозку.

Вміти

1. Проводити розтин трупів птиці.

2. Виймати і досліджувати внутрішні органи у птиці.

3. Виявляти і описувати патологічні зміни.

4.Виймати головний і спинний мозок, досліджувати їх.

Завдання додому

Підготуватися до оформлення документації на розтин трупів тварин.