Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

План заняття:

                  1.            Поняття про етіологію, значення етіології для лікування, діагностики і профілактики хвороб. Критика ідеалістичних та метафізичних теорій етіології хвороб.

                  2.            Сучасні уявлення про етіологію хвороб. Сприяючі і схиляючі фактори хвороб. Рецепція.

                  3.            Поняття про патогенез. Значення умов навколишнього середовища у розвитку хвороби. Причинно-наслідковий зв’язок і основна ланка патогенезу.

                  4.            Шляхи поширення хвороботворних агентів в організмі.

                  5.            Роль нервової і ендокринної системи у розвитку хвороби. Значення виду породи, статі і віку тварини у патогенезі. Компенсаторні механізми організму.

                  6.            Поняття про шок і колапс.

Література (основна та додаткова) :

1.      Налётов Н. А. Патологическая физиология и патологическая анатомия сельськохозяйственых животных. – М.: Агропромиздат, 1991 – с. 14-18; 28 - 33

2.      Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с.22 - 26

 

     Етіологія (грец. етіа - причина, логос - вчення) - розділ патології, що вивчає причини та умови виникнення хвороб.

     Етіологію поділяють на дві частини:

1) загальну етіологію, що вивчає загальні закономірності виникнення хвороб;

2) спеціальну етіологію, вивчає причини окремих захворювань.

     Причиною хвороби є незвичайний для даного організму за кількісними та якісними особливостям подразник, що викликає властиві йому зміни в організмі.

     Умовно причини хвороб ділять на внутрішні, або ендогенні, і зовнішні, або екзогенні.

     Ендогенні причини хвороб можуть бути пов'язані з вродженим або набутим неправильним розвитком організму.

     Екзогенні причини хвороб - вплив на організм факторів зовнішнього середовища. Вони можуть бути фізичними (впливу механічної, термічної, електричної, променистою та інших видів енергії), хімічними (отруйні та подразнюючі речовини) і біологічні (паразитарні організми).

     Існують хвороби, причини яких досі не встановлені; наприклад, невстановлені причини виникнення деяких пухлин, а також ендокринних і серцево-судинних хвороб. Встановлення причин хвороб надзвичайно важливе, тому що залежно від них розробляються лікувальні та профілактичні заходи щодо ліквідації хвороб.

     Класифікують хвороби за етіологією, тобто залежно від причин, що викликає захворювання.

Класифікація хвороб

Незаразні хвороби:

1. Спадкові і вади розвитку.

2. Механічні травми.

3. Хвороби, що виникають від дії фізичних подразників.

4. Хвороби, що виникають від дії хімічних речовин.

5. Хвороби, що виникають внаслідок порушення умов утримання, годівлі та експлуатації тварин.

Заразні інфекційні захворювання:

1. Вірусного походження.

2. Бактеріального походження.

3. Мікози і мікотоксикози.

Інвазійні хвороби.

1. Протозоонози.

2. Гельмінтози.

 3. Хвороби, що викликаються павукоподібними паразитами і комахами (арахноентомонози).

     Умови виникнення хвороби поділяють на: сприяючі (умови утримання, годівлі, догляду та експлуатації тварин, географічні і сезонні умови) і схиляючі ( конституція, вік, стать, реактивність організму). Ці умови взаємозв'язані між собою; наприклад, правильна експлуатація і утримання тварини можуть виправити недоліки конституції. При певних захворюваннях на перший план виступають то одні, то інші умови. Так, переохолодження організму (застуда) може бути первинним умовою, при якій знижується реактивність організму і мікроби (пневмококи) викликають запалення легень.

     Сприяючими факторами виникнення хвороби є фактори зовнішнього середовища, що порушують фізіологічну регуляцію організму.

     Географічні умови, тобто особливості клімату, температурні коливання, вологість, грунт, рослинність і тваринний світ, значно впливають на функції тваринного організму і можуть сприяти виникненню і розвитку захворювань. У різних географічних областях існують специфічні хвороби. Наприклад, у гірських місцевостях часто зустрічається ураження щитовидної залози (ендемічний зоб), гіповітамінози, а в низинних - інвазійні хвороби.

     Селекційною роботою створюють нові породи тварин, спеціально пристосовані для існування і високої продуктивності в даних географічних умовах. Питання боротьби з місцевими захворюваннями розробляє спеціальна наука - регіональна патологія, завдяки якій не тільки ліквідовано ряд хвороб, які існували в деяких районах, але й знешкоджені самі збудники хвороб і умови для їх виникнення.

     Пора року може мати суттєве значення для виникнення деяких захворювань. Зміна природних умов в перехідний час року (навесні та восени), пов'язана зі зміною режиму утримання, годівлі та догляду за тваринами, викликає фізіологічну перебудову і самого організму (наприклад, линьку тварин). У цей період частіше зустрічаються захворювання легень і органів травлення, порушення обміну речовин, підвищується сприйнятливість до хвороб. У ветеринарній практиці необхідно ретельно проводити підготовку тварин до сезонних змін, враховуючи всі їхні місцеві особливості.

     Сприяючими умовами захворювань називають фактори внутрішнього середовища, що ведуть до зниження опірності організму і розвитку хвороб. Дуже велике значення для молодняка має стан здоров'я батьків. Оскільки зовнішнім середовищем для плоду, що розвивається є організм матері, умови, що сприяють здоров'ю материнського організму (правильне утримання, догляд, годування, експлуатація, відсутність будь-яких хвороб, зокрема уражень статевих органів), впливають і на народження повноцінного приплоду. І навпаки, погані умови існування, хворі батьки, захворювання статевої системи, порушення спеціального режиму вагітних тварин призводять до появи молодняку зі зниженою опірністю до хвороб, а іноді і з вираженими вадами.

     Конституція - сукупність стійких анатомічних і функціональних особливостей організму, на підставі спадкових і набутих умов, які визначають його реакцію на вплив зовнішнього середовища.

     Значення конституції полягає в тому, що вона визначає фізіологічну регуляцію організму при різних подразниках, в тому числі і  патологічну регуляцію. Одна і та ж причина може викликати неоднакову реакцію у тварин різних конституційних типів. Наприклад, недорозвинені тварини з вузькою грудною кліткою, слаборозвиненою мускулатурою, кістяком і т. д., більш схильні до інфекційних і незаразних захворювань (застуди, хвороб обміну речовин, легеневих, шлунково-кишкових хвороб та ін.).

     Статеві особливості визначають ряд хвороб, властивих тільки самкам (гінекологічні захворювання) або самцям. Сприйнятливість жіночих особин до захворювання змінюється в різні періоди статевого циклу і вагітності.

     Вік тварини має вплив на виникнення і результат хвороби. У молодняка, внаслідок недорозвинення нервової системи, бар'єрні та інші захисно-пристосувальні апарати ще тільки вступають у зв'язок із впливами зовнішнього середовища. Цим пояснюється знижена опірність молодого організму до захворювань. Існує навіть група хвороб молодняку, які не зустрічаються у дорослих тварин: наприклад, грип поросят, піосептицемія телят і лошат та ін. Деякі хвороби, властиві дорослим тваринам, у молодняка невідомі чи протікають по-іншому, більш швидко, бурхливо: наприклад, шлунково - кишкові, легеневі захворювання, порушення обміну речовин.

     У дорослих тварин з моменту статевого дозрівання всі відповідні даному виду індивідуальні особливості апарату фізіологічної регуляції повністю розвинені і опірність до хвороб знаходиться на високому рівні. У старих тварин, у зв'язку з виснаженням нервової системи і загальним виснаженням організму, фізіологічна регуляція пригнічена, опірність до захворювань знижена і з'являються властиві старечому віку хвороби (атеросклероз, пухлини), млявий перебіг запалень, процесів регенерації, важко протікають інфекційні захворювання.     

Поняття про рецепцію.

     Просте перебування подразника в організмі не дає патологічного процесу. Для того щоб подразник впливав на організм, він повинен знайти контакт (рецепцію) з його фізіологічними системами. Контакт подразника з організмом може здійснюватися нервовим і гуморальним шляхом (через кров, лімфу, тканинну рідину)

     Провідне значення в рецепції подразників з організмом має нервова система, яка найбільш чутлива до впливу подразників.

     Нервовий рецепторний апарат має дистантні (діють на відстані) і контактні (на дотик) рецептори. До дистантних рецепторів відносять органи чуття (зір, слух, нюх). Контактнимирецепторами є закінчення чутливих нервів. За природою подразників нервові закінчення бувають баро- і хемо-рецепторами. Перші сприймають зміни тиску, другі - зміни біохімічного складу середовища. Найбільше значення мають хеморецептори, які представлені нервовими клітками і широко поширені в кровоносних судинах (дуга аорти, місце поділу сонних артерій тощо.).

     Чутливість нервових рецепторів у багато разів перевищує чутливість нервових центрів. Але кількісна і якісна характеристика нервових рецепторів не однакова. Тому тяжкість і характер патологічного процесу залежать від місця дії подразника.

     Однак в патології можна навести багато прикладів, коли різні подразники викликають одну і ту ж реакцію. Так, пухлина викликається продуктами переробки кам'яного вугілля, вірусами, рентгенівськими променями тощо. Лихоманка (підвищення температури тіла) викликається мікробами, вірусами, перегріванням і т. д.

     Таким чином, без з'ясування причин хвороби не може бути наукового і практичного пояснення багатьох застосованих лікувальних і профілактичних заходів.

     «Тільки пізнавши всі причини хвороби, - писав І. П. Павлов, - справжня медицина перетворюється на медицину майбутнього ...».