Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

План заняття:

1. Основні поняття про здоровя і хворобу.

2. поняття про патологічну регуляцію, патологічний процес і патологічний стан.

3. Класифікація хвороб в залежності від причини і часу перебігу хвороби.

4. Періоди розвитку хвороби.

 

Література (основна та додаткова):

1.        Налётов Н. А. Патологическая физиология и патологическая анатомия сельськохозяйственых животных. – М.: Агропромиздат, 1991 – с. 9-12

2.        Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с. 17

 

    Сучасна біологія заснована на матеріалістичному світогляді, що виключає наявність у живих істот якихось надприродних факторів (душі, духів та ін.). Організм постійно перебуває під безпосереднім впливом навколишнього середовища і може існувати тільки пристосовуючись до її умов і гине, якщо цього не відбувається.

     З часу виникнення життя на Землі безперервно змінюються природні умови, впливаючи на організми, проводять їх відбір, залишаючи існувати тільки найбільш пристосованих до зовнішніх умов. З цього випливає, що хвороби і смерть з'явилися одночасно із зародженням життя на нашій планеті і форми хвороби відповідали існуючим видам організмів і оточуючим їх умовам. Виникали одні й зникали інші види організмів, деякі хвороби слабшали, а інші ставали більш злоякісними, з'являлися нові хвороби.

     Властивості організму пристосовуватися до змін зовнішнього і внутрішнього середовища, зберігати свою життєдіяльність називаються фізіологічною регуляцією організму.

     Здоров'я живих істот визначається життєдіяльність їх організму в умовах фізіологічної регуляції, що забезпечує стійкість його функцій і будови при взаєминах із зовнішнім середовищем. У сільськогосподарських тварин важливим показником здоров'я є їх господарська повноцінність. Поняття про здоров'я і хвороби, тобто про норму і патологію, досить відносні, чітка межа між ними не завжди може бути проведена, можливі ледь вловимі переходи між ними.

     Можна мати анатомічні порушення в організмі не будучи хворим, і навпаки. Наприклад, видалення однієї нирки не веде до хвороби внаслідок компенсації її втрати інший ниркою. Деякі анатомічні зміни підвищують продуктивність організму і їх викликають свідомо. Так, видалення статевих залоз (кастрація) є способом, що підвищує продуктивність тварин. З функціональних особливостей можна вказати  на без свідомий стан, який буває під час здорового сну і при хворобі. Почервоніння шкіри, надмірне виділення поту вважається нормальним явищем при підвищенні зовнішньої температури, але подібне спостерігається і при багатьох хворобах. Все це вказує на великі резервні можливості фізіологічної регуляції.

За вченням І. П. Павлова хвороба настає при взаємодії факторів зовнішнього середовища, кількісно і якісно перевищують можливості фізіологічній регуляції організму. Так буває при високій температурі (опік, тепловий удар) або при переохолодженні (обмороження), при дії електроструму, механічних чинниках, отруєннях і т. п. Якщо сила таких шкідливих впливів перевищує пристосувальні властивості організму, настає смерть. При меншій силі шкідливих впливів організм не втрачає здатності до пристосування, фізіологічна регуляція не припиняється, але змінюється - виникає патологічна регуляція організму, яка викликає хворобу.

     Отже, хворобою називають сукупність функціональних і структурних змін в організмі, що виникають під впливом зовнішнього середовища і розвитком патологічної регуляції, важливим показником якої є зниження або втрата господарської продуктивності.

     Проявляється хвороба патологічною реакцією, патологічним процесом і патологічним станом.

     Патологічна реакція - відповідь клітин і тканин, що не відповідає силі хвороботворного чинника; наприклад, підвищена або знижена чутливість окремих ділянок шкіри до тепла або холоду, до хімічних подразників, мікробам та іншим хвороботворними чинниками.

     Патологічний процес - розвиток патологічних змін функцій і будови в організмі в умовах патологічної регуляції (наприклад, запалення, регенерація).

     Патологічний стан - стійкі зміни будови і функції органів, викликані патологічним процесом. Наприклад, рани, опіки при загоєнні перетворюються на рубці (патологічний стан).

     Поняття патологічний процес і патологічний стан умовні, переходять один в одного. Так, патологічний стан, будучи наслідком патологічного процесу, у свою чергу, може бути причиною нових патологічних процесів. Наприклад, патологічний процес - запалення внутрішньої серцевої оболонки (ендокардит) викликає патологічний стан і ваду серця (звуження або розширення клапанних отворів серця), що може бути причиною патологічних процесів в легенях і в інших органах.

     Патологічний процес не завжди викликає патологічний стан, оскільки можливе повне відновлення функцій і будови ураженого органу. Патологічний стан може також закінчитися відновленням органу, але іноді залишається на все життя.

     Хвороба складається з багатьох взаємопов'язаних патологічних процесів і станів. Їх ознаки називаються симптомами. Розпізнають (діагностують) хвороби за сукупністю клінічних симптомів і патологоанатомічних змін. Діагностика хвороби включає визначення причини, що дозволяє розробити лікувальні та профілактичні заходи.

     Класифікують хвороб.

     За причиною (етіологічним принципом) усі хвороби ділять на незаразні і заразні.

     Незаразні хвороби не передаються від хворих тварин здоровим, а виникають від хвороботворної дії зовнішнього середовища і умов існування. До них відносять хвороби, пов'язані з наслідковими факторами (аномалії, каліцтва), механічними ушкодженнями, фізичними впливами (температурними, електричними та ін.), хімічними речовинами (отруєння), а також порушеннями режиму годівлі, утримання та експлуатації.

     Заразні хвороби виникають при проникненні в здоровий організм тварин збудників рослинного або тваринного походження.

     За перебігом хвороби ділять на гострі, підгострі і хронічні.

     Гострі хвороби тривають від кількох днів до 2-3 тижнів. Для них характерні яскраво виражені патологічні зміни: значне підвищення температури тіла, прискорене дихання, пульс, різке пригнічення, пронос і т. д. Такий перебіг хвороби часто спостерігають при сибірці, чумі пиці і свиней, контагіозної плевропневмонії коней тощо. Іноді ці хвороби тривають від декількох годин до 1-2 днів - блискавичний перебіг.

     Підгострий перебіг хвороби триває 3-6 тижнів. Це вважається переходом між гострим і хронічним перебігом.

     Хронічні хвороби тривають від декількох місяців до кількох років (туберкульоз, бруцельоз). Такий перебіг хвороби зазвичай пов'язаний з тривалим перебуванням збудника в організмі. Даному перебігу іноді передує гострий початок хвороби або хвороба відразу приймає затяжний характер, протікає мляво, клінічні ознаки стерті. Поряд з функціональними порушеннями відбуваються і структурні зміни, які погіршують стан організму. Для хронічної хвороби характерно не тільки тривалий перебіг, але і чергування загострення і періодів затухання (ремісії), часом навіть удаваного видужання. Смерть від хронічної хвороби часто настає в період загострення.

     Основні періоди (стадії) розвитку хвороби: латентний (прихований), продромальний (період передвісників хвороби), клінічно виражених ознак і закінчення хвороби.

     Латентний період при інфекційних хворобах називається інкубаційним. Починається від моменту дії збудника до появи перших ознак хвороби. У цей період відбувається активізація захисних сил організму, спрямованих на знищення хвороботворних агентів, компенсацію наявних порушень і на видалення збудника з організму. Даний період слід мати на увазі при проведенні профілактичних заходів (ізоляція тварин, підозрілих у захворюванні). Іноді лікування ефективне тільки в цей період (сказ, правець).

     Продромальний період - відрізок часу від перших ознак хвороби до повного прояву її клінічних симптомів. Цей період іноді проявляється яскраво, наприклад, при туберкульозі. Відмічають пригнічений стан тварини, відмову від корму, підвищену або знижену подразливість, характерні ознаки хвороби відсутні.

     Період клінічно виражених ознак хвороби характеризується повним розвитком ознак захворювання.

     Завершення хвороби виражається повним чи неповним одужанням, переходом у хронічну форму, смертю. При повному одужанні в організмі відновлюються функціональні та структурні порушення, а у тварин - їх продуктивність. Однак повне видужання не завжди означає повернення до первинного стану. Наслідки хвороби залишаються. Вони виявляються в зміні реактивності і резистентності організму. При перехворюванні віспою, митом, ящуром і деякими іншими хворобами утворюється імунітет до повторного захворювання, а при запаленні легень чутливість до повторного захворювання зростає. При неповному одужанні виражені наслідки хвороби (патологічний стан), які залишаються надовго і навіть назавжди (зрощення листків плеври, утворення рубців, вади серця та ін.). При неповному одужання знижується стійкість організму, тому при підвищених навантаженнях компенсаторні механізми швидко виснажуються, тварина хворіє, продуктивність знижується.

     Рецидив хвороби (лат. Recidivum - повернення) - новий прояв хвороби після повного або неповного її одужання, наприклад, при інфекційній анемії коней. Перехід в хронічну форму означає, що хвороба протікає повільно з періодами рецидивів. Спостерігаються ці загострення навесні або влітку при недоброякісній годівлі, підвищеній експлуатації і т. д.

     Смерть настає при нездатності організму подолати шкідливі впливи, які викликали хворобу.

 

     КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ.

1. У чому відмінність між фізіологічною і патологічною регуляцією організму?

2. Що таке хвороба?

3. У чому сутність понять патологічна реакція, патологічний процес і патологічний стан?

4. Класифікація хвороби.

5. Види перебігу хвороб.

6. Періоди хвороби.

7. Результати хвороби.