Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Пухлинами (бластомами, неоплазмами, новоутвореннями) називаються атипові розростання тканин організму. Вивченням їх займається спеціальна наука - онкологія (грецьк. onkos - пухлина). В основі пухлинного росту лежить безмежне розмноження клітин, яке не узгоджується з ростом інших тканин організму.

Кожна пухлина складається з паренхіми і строми. Паренхіма пухлини відповідає тій тканині, з якої вона розвинулася. Строма в усіх пухлинах утворена сполучною тканиною. По будові паренхіми дають назву пухлині. До латинської або грецької назви тканини додають закінчення - ома.

Пухлини, побудовані з різновидів сполучної тканини, діляться на доброякісні і злоякісні. Перші побудовані за типом зрілої сполучної тканини (фіброма, ліпома та ін.), другі - за типом малодиференційованої незрілої проміжної тканини (різні види сарком). У цю ж групу пухлин відносять пухлини мезенхімального походження, кровотворних органів і судинної тканини.

   

ДОБРОЯКІСНІ ПУХЛИНИ ІЗ СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ

Фіброма - зріла пухлина з волокнистої сполучної тканини. Виділяють фіброми тверді і м'які: тверді побудовані за типом щільної (рубцевої) волокнистої сполучної тканини, м'які - за типом пухкої неоформленної сполучної тканини (у якій тонкі колагенові волокна розташовані рихло).

Макроскопічно тверда фіброма щільної консистенції. Росте у вигляді вузлів, на розрізі білястого кольору, видно пучки тканини, що переплітаються між собою. Ріжеться важко. М'яка фіброма еластична, слабоволокнистої будови. Форма у усіх фібром куляста, вузлувато-горбиста, грибоподібна або поліморфна.

Мікроскопічно фіброми бідні клітинами. В основному вони складаються з фібробластів, які дуже тісно примикають до волокнистих структур пухлини. Ядра клітин овальні, світлі. Між клітинами йдуть колагенові волокна, що складаються в пучки і йдуть у різних напрямах. Між пучками волокон зустрічаються одиничні лімфоїдні клітини і гістіоцити або їх скупчення. Судини розподілені нерівномірно.

Основні відмінні ознаки пухлинної тканини від нормальної: відсутність паралельного розташування волокон, нерівномірна товщина, наявність молодих сполучнотканинних клітин і кровоносних судин. У м'якій фібромі пухлинна тканина відрізняється від пухкої сполучної тканини кількістю колагенових волокон, їх товщиною і розташуванням, великою кількістю малодиференційованих кровоносних судин і молодих сполучнотканинних клітин.

Ліпома - зріла пухлина, побудована за типом жирової тканини. Залежно від переважання паренхіми і строми розрізняють м'які і тверді ліпоми. У останніх в якості строми переважає сполучна тканина.

Макроскопічно ліпоми представлені у вигляді поодиноких або множинних вузлів різної величини і форми. Локалізуються переважно там, де є жирова тканина, частіше на серозних покривах черевної порожнини, брижі, підшкірній клітковині. Пухлина може мати широку основу або, навпаки, висіти на тонкій ніжці. Рідко ліпома буває без різко виражених меж і інфільтрує міжм'язову сполучну тканину.

Мікроскопічно на гістопрепараті, забарвленому гематоксилін-еозином, знаходять жирові часточки пухлини. Клітини пухлини мають сітчасту або комірчасту будову через те, що жир при забарвленні зрізів розчиняється. У таких клітинах цитоплазма і ядра відсунуті до периферії тіла клітини. Межі між клітинами затушовані. Строма пухлини представлена прошарками сполучної тканини, що складається переважно з колагенових волокон різної товщини. Між окремими часточками пухлини строма виступає у вигляді тяжей, від яких відходять тонші волокна, що опоясують пухлинні клітини. У стромі розташовані кровоносні судини, зазвичай їх видно невиразно.

При великому збільшенні звертають увагу на клітинний атипізм пухлини і будову її в цілому. Жирові клітини неоднакової товщини, неправильно-округлой форми (внаслідок здавлення їх один з одним), з нерізко вираженим ядром і цитоплазмою. Звертають увагу на строму пухлини. Вона представлена пучками волокон різної товщини. Можливе ослизнення її волокнистих структур.

Хондрома - пухлина, побудована за типом гіалінового хряща, іноді розвивається з волокнистого або еластичного хряща. Складається з острівців хрящової тканини, відокремлених один від одного прошарками волокнистої сполучної тканини, що містить кровоносні судини.

Виникають хондроми зазвичай з хондробластів або шляхом метаплазії волокнистої сполучної тканини. Частіше реєструють у собак і овець, рідше у великої рогатої худоби, коней, кішок, птахів. Локалізуються на ребрах, грудній кістці, лопатках, тазових кістках, зовнішньому вусі, відростках хребців, хрящах дихальної системи.

Макроскопічно хондроми ростуть у вигляді поодиноких або множинних вузлів, зазвичай з різко вираженими межами, дуже щільної консистенції, величиною від дрібної горошини до 15см (і більше) в діаметрі. Іноді піддаються слизовій дистрофії. Колір пухлини від молочно-білого до блакитно-сірого.

Мікроскопічно клітини в хрящовій речовині концентруються дуже купчасто або розташовані рідко. Хрящові клітини неоднакової величини, не усі поміщені в капсули і не в усіх капсулах їх рівна кількість. У основній речовині іноді випадають солі вапна, які під мікроскопом виглядають у вигляді відростків темно-синього кольору з дрібною зернистістю. Пухлинні клітини округлої, овальної, веретеноподібної або зірчастої форми. Від нормального гіалінового хряща паренхіма хондроми відрізняється тим, що капсули хрящових клітин неправильної форми, скупчені або нерівномірно розсіяні по основній речовині, клітини в капсулі також різних розмірів.

У хондромах з волокнистого хряща паренхіма пухлини представлена волокнистими пучками, що переплітаються між собою, між якими розташовані хрящові клітини.

ЗЛОЯКІСНІ ПУХЛИНИ ІЗ СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ - САРКОМИ

Саркоми (грецьк. sarcos - риб'яче м'ясо) - пухлини з незрілої сполучної тканини. Мають дуже злоякісний ріст, швидко інфільтрують тканини, що оточують їх. Здатні давати метастази і рецидиви. Метастази частіше виникають гематогенним шляхом. Паренхіму саркоми складають малодиференційовані сполучнотканинні клітини. Строма представлена зазвичай зрілими сполучнотканинними клітинами, невеликою кількістю волокон і тонкостінними судинами. Залежно від форми і диференціації клітин, з яких складається паренхіма пухлини, розрізняють круглоклітинну, веретеноклітинну, поліморфно-клітинну і гігантоклітинну саркоми. Крім того, залежно від різновиду сполучної тканини, яка дає інвазивний ріст, виділяють фібросаркому, міксосаркому, хондросаркому, остеосаркому та ін.

Виявляють саркоми в окісті, шкірі, міжм'язовій сполучній тканині, фасціях, апоневрозах, сухожиллях, підшкірній клітковині.

Макроскопічно вони мають вигляд вузлів неправильної форми, горбистих утворень або розлитих інфільтратів, зазвичай з гладкою білою поверхнею на розрізі. У центральній частині великих вузлів або пухлинної інфільтрації нерідко виявляють крововиливи або некрози (розпад тканини). Рідше колір їх може бути сірий, сіро-білий, сіро-бурий і сіро-червоний. Маса і розміри сарком сильно коливаються. Вони можуть досягати декількох кілограмів, зазвичай щільної консистенції. Саркоми особливо часто зустрічаються у собак і коней, рідше у великої рогатої худоби і ще рідше у домашніх тварин інших видів.

Круглоклітинна саркома мікроскопічно має одноманітний малюнок тканини. Вона складається з клітин, які нагадують по будові малі і середні лімфоцити. Ядра, як правило, круглої форми, багаті хроматином; обідок цитоплазми виступає не завжди чітко, і тому деякі ядра здаються «голими». Міжклітинна речовина неоформлена, виступає слабо. Між малодиференційованими клітинами, що становлять паренхіму пухлини, місцями видимі тяжі сполучнотканинних волокон з подовженими витягнутими ядрами фіброцитів і тонкостінними судинами. Судини мають структуру широких капілярів часто синусоїдального типу. Якщо зустрічаються ділянки некрозу тканин, то вони, як правило, безструктурні, забарвлюються еозином в рожевий колір, на тлі якого видно сині грудочки ядер, що розпалися.

Круглоклітинні саркоми зустрічаються двох видів: великруглоклітинні і дрібнокруглоклітинні.

Круглоклітинні саркоми вважаються найзлоякіснішими пухлинами.

Веретеноклітинна саркома побудована з веретеноподібних клітин (типу фібробластів), які утворюють пучки, що переплітаються, у вигляді клубка. Клітини, як правило, лежать паралельними рядами і з'єднуються так, що в проміжках між двома кінцями двох сусідніх впроваджується кінець третьої клітини. Таким чином складаються тяжі і пучки, які звиваються і, звичайно, під мікроскопом попадаються в різному перерізі (косому, поперечному і подовжньому), тому ядра характеризуються великим поліморфізмом. Ядра в подовжньому перерізі зазвичай великі, багаті хроматином грубої структури.

У різних пухлинах відмічають клітини різної величини. Виходячи з цього виділяють дрібно- і великоверетеноклітинну саркому. У великоверетеноклітинній саркомі ядра великі, бідні хроматином. Часто видно мітози, нерідко патологічного характеру.

У веретеноклітинних саркомах проміжної речовини і колагенових волокон мало. Тільки при великому збільшенні можна простежити в деяких ділянках найдрібніші волокна із зернистістю. Строма помітна слабо; її можна виділити тільки по наявності кровоносних судин, які мають тонкі капілярного типу стінки.

ПУХЛИНИ З СУДИН - ГЕМАНГІОМИ

Гемангіоми - це збірне поняття, що включає новоутворення різного генезу. Усі вони дисембріопластичного характеру. Розрізняють: капілярну, венозну, кавернозну гемангіоми.

З них найбільше практичне значення має кавернозна гемангіома. Ця пухлина зустрічається в печінці, шкірі, губчастих кістках, м'язах, шлунково-кишковому тракті. Має червоно-синій колір, добре відмежована від навколишньої тканини. Виступає частіше у вигляді вузлів, булавоподібних утворень або припухлостей. Пухлини м'якої консистенції. Поверхня розрізу частіше має губчастий вигляд; ясно виступає строма тканин у вигляді петлястої сполучної сітки. Величина пухлин від дрібної горошини до 10см (і більше) в діаметрі. У тварин вони зустрічаються рідше, ніж у людини.

Пухлина побудована з розширених кавернозних порожнин, що вистелені ендотелієм. Останній круглої, овальної і неправильної форми. Часто анастомозують один з одним. Порожнини розділені сполучнотканинними прошарками, в яких закладені гладкі м'язові клітини і судини. З часом судини розширюються, стінки їх атрофуються і сусідні порожнини зливаються.

Ендотеліома. Це злоякісна пухлина з ендотелію кровоносних і лімфатичних судин.

Макроскопічно вона має форму вузла величиною від шпилькової голівки до 5см (і більше) в діаметрі, на розрізі сірого кольору. Зустрічається частіше у собак і коней на плеврі і сечовипускальному каналі. На серозних покривах часто розташовується у вигляді множинних вузлів. Кожен вузол покритий досить товстою серозною оболонкою.

Мікроскопічно пухлина складається з паренхіми і строми. Паренхіма представлена поліморфними клітинами, переважно веретеноподібними або округлими (ендотеліальними). Ріст паренхіми починається з ендотелію судин клітинними бруньками, які представлені тяжами, що галузяться. Між ендотеліальними бруньками добре простежується сполучнотканинна основа - строма пухлини, в якій закладені острівці різних розмірів. Одні з них великі, інші, навпаки, невеликі. Клітини пухлини зазвичай великі, частіше округлої, рідше кубічної або багатокутної форми, з добре вираженою цитоплазмою і ядрами. У стромі в сполучнотканинній основі добре видно кровоносні судини з типовою для них будовою.

Відповідно до кількості строми і паренхіми розрізняють м'які і тверді ендотеліоми.

ДОБРОЯКІСНІ ПУХЛИНИ З ЕПІТЕЛІАЛЬНОЇ ТКАНИНИ

Папілома (лат. paplilla - сосочок) - пухлина з плоского і перехідного епітелію. Частіше зустрічається на шкірі і слизових оболонках порожнини рота, ниркової миски, сечового міхура, на губах домашніх тварин усіх видів. У жуйних папіломи нерідко реєструють в рубці, книжці, сітці. Папіломи передшлунків жуйних частіше мають вигляд вузлів на ніжці з великими розростаннями сполучної тканини, нерівномірно покриті епітелієм в різній стадії кератинізації.

Папіломи на шкірі часто мають тонку ніжку або, навпаки, сидять на широкій основі. Макроскопічно вони часто кулястої форми, щільні або м'які на дотик. Величина їх значно коливається. Можуть бути одиничні або множинні. Розрізняють папіломи тверді і м'які. Тверді папіломи, як правило, розвиваються на шкірі, м'які - на слизових оболонках.

Тверда папілома шкіри - пухлина, що найчастіше зустрічається.

Мікроскопічно складається з декількох шарів орогіваючого епітелію. Нижчележачий шар сполучної тканини з виростами (сосочками) складає строму пухлини. Звертають увагу в першу чергу на велике число шарів покривного епітелію, місцями відмічають значне їх збільшення і зроговіння (гіперкератоз). Строма виражена добре і росте разом з епітелієм.

Тканинний атипізм проявляється нерівномірним розвитком епітелію і строми, надмірним утворенням кровоносних судин. Шкірні сосочки неоднакової товщини. Клітини базального шару містять численні мітози, а поверхневі клітини піддаються патологічному зроговінню. Сполучнотканинні сосочки побудовані з порівняно тонких, не щільно розміщених волокон; тут виявляється велика кількість клітинних елементів у вигляді фібробластів, лімфоїдних і рідше епітеліоїдних клітин.

Аденома (грецьк. aden - залоза) - доброякісна пухлина слизових оболонок і залозистих органів. Зазвичай має добре відмежований ріст, м'якої консистенції, на розрізі білувато-рожевого забарвлення. Сидять аденоми на ніжці або мають широку основу. Величина їх може бути значною.

Мікроскопічно в аденомі основою для її розвитку служить кубічний і призматичний епітелій. Вона може бути побудована за типом альвеолярної, фолікулярної або часточкової залози. Зазвичай аденома виникає із залозистих органів, вона позбавлена вивідних проток. У зв'язку з відсутністю вивідних проток в порожнинах скупчується секрет і утворюються кісти (кістоаденома).

Папілярна (сосочкова) кістоаденома побудована з клітин призматичного і кубічного епітелію, які формують залозисті утворення з сосочковими виростами. Окремі вирости, у свою чергу, можуть давати дочірніх нащадків меншої величини. Сосочки, що утворилися, мають тісний зв'язок із стінкою кісти, від якої вони походять і в яку вони ніколи не проростають. Клітини аденоми мають велику схожість з клітинами початкової тканини в морфологічному і функціональному стосунках, проте відрізняються від нормальних клітин величиною, кількісним складом і атипізмом. Паренхіму пухлини складають залозисті утворення. Строма пухлини з кровоносними судинами виражена досить чітко.

Окрім папілярної кістоаденоми описані ацинозна, тубулярна, трабекулярна, солідна і інші форми цієї пухлини.

ЗЛОЯКІСНІ ПУХЛИНИ З ЕПІТЕЛІАЛЬНОЇ ТКАНИНИ (КАРЦИНОМИ, РАКИ) 

Плоскоклітинний орогіваючий рак шкіри (канкроїд). Походить з плоского епітелію шкіри. Росте у вигляді кореневища. Від кореня пухлини в глиб тканини (у шкіру і підшкірну клітковину, а іноді і в м'язову тканину) вростають окремі корінці, які, у свою чергу, діляться на дрібніші (дочірні).

Макроскопічно пухлина росте у вигляді сосочків, нагадуючи цвітну капусту. Основа зазвичай широка, колір сіро-білий. Пухлина часто травмується, тому в стромі зустрічаються запальні вогнища з різко вираженою гіперемією, крововиливами. На розрізі окремі корінці пухлини виступають у вигляді дрібних сірувато-білих матових зерен, схожих на перли, що послужило основою для назви «перлинний рак». Пухлина утворює вузлувато-бурі щільні утворення, від яких в глиб тканини відходять відростки без різко виражених меж.

Мікроскопічно острівці епітеліальної тканини містять в центрі рогову речовину зернистої або пошарової будови, що забарвлюється в темно-червоний колір при звичайному гематоксилін-еозиновому забарвленні. Периферія цих гніздових скупчень (острівців) пухлини відповідає базальним клітинам рогового шару. Ці острівці залежно від гістологічного зрізу виглядають порізному. Вони можуть бути розрізані в косому, подовжньому або поперечному розрізі і тому мають овальну або витягнуту форму. Між острівцями епітеліальної тканини (паренхіми пухлини) широкими смугами розташовується сполучнотканинна строма з кровоносними судинами.

Епітелій в острівцях має велику морфологічну схожість з епідермісом шкіри. Епітелій, який продукує, розташований по периферії епітеліального острівця, роговий шар - в центрі. Є гнізда епітеліальних клітин, в яких роговий шар затушований і не чіткий. Ці острівці пухлини слід віднести до молодих епітеліальних корінців пухлини. На відміну від епітелію шкіри в ракових гніздах погано виражено диференціювання шарів, особливо перехідних; орогіваючі клітини довго зберігають ядра, а рогової речовини утворюється багато (гіперкератоз). Останнє пояснюється тим, що рогова речовина замкнута з усіх боків епітеліальними клітинами і злущуватися не може.

Аденокарциноми. Утворюються частіше з аденом. Ростуть порівняно повільно і довгий час не дають метастазів. Розвиваються на слизових оболонках, покритих призматичним епітелієм, і в залозистих органах (мають будову залози).

Макроскопічно мають вигляд вузлів сірого або сіро-білого кольору, зазвичай м'якої або щільнуватої консистенції, залежно від переважання строми або паренхіми. У м'яких аденокарциномах більше паренхіми, в щільних, навпаки, строми. У аденокарциномах часто виявляють кістозні порожнини.

ПУХЛИНИ З МЕЛАНІНУТВОРЮЮЧОЇ ТКАНИНИ

Доброякісна меланома. Меланома - пухлина, до складу круглих клітин яких входить пігмент меланін.

Макроскопічно меланоми мають вигляд округлих або горбистих різко виражених поодиноких або множинних вузлів, забарвлених в чорний або темно-коричневий колір. Консистенція їх м'яка, рідше щільна (чи щільнувата). Капсула навколо пухлини виражена слабо.

Злоякісна меланома. Побудована з круглих веретеноподібних або поліморфних клітин з відкладенням в них пігменту меланіну. Відноситься до ряду дуже злоякісних пухлин, дає метастази. Останні спочатку без пігменту, білого димчастого кольору. Пухлина локалізується в шкірі, очах, мозкових оболонках, надниркових залозах та ін. Частіше зустрічається у коней світло-сірої масті (рідше інші масті) в основі хвоста (репиця), навколо анального отвору, в крайній плоті, молочній залозі, звідки може дати метастази в лімфатичні вузли, печінку, селезінку, кістковий мозок.

Макроскопічно має вигляд дрібних вузлів і вузлувато-горбистих утворень. Метастази у внутрішніх органах набувають вигляду і форми вузлів. Іноді вони досягають величезних розмірів - пронизана метастазами печінка у коня може досягати маси 20кг і більше.

Мікроскопічно клітини, що містять меланін, розташовані частіше невеликими острівцями (паренхіма пухлини); між ними у вигляді вузьких або широких прошарків є волокниста сполучна тканина і кровоносні судини (строма пухлини). Структура клітин округла або овальна. У цитоплазмі деяких з них меланіну міститься дуже багато, тому ядра майже не виявляються; є клітини, в яких меланін практично відсутній.

ПУХЛИНИ З М'ЯЗОВОЇ ТКАНИНИ

З м'язової тканини формуються доброякісні і злоякісні пухлини. Доброякісні пухлини з гладких м'язових волокон називаються лейоміомами, з поперечно-смугастих - рабдоміомами. На практиці частіше зустрічаються лейоміоми (як доброякісні, так і злоякісні).

Доброякісна лейоміома. Розвивається і росте частіше там, де є гладка м'язова тканина - в основному в тілі і рогах матки, шийці матки, в піхві, тонкому і товстому кишковику, сечовивідних шляхах, у птахів - в яйцепроводі. Виявляють її також в селезінці, легенях і інших органах.

Макроскопічно пухлина має вигляд одиничних або множинних вузлів. Викликає атрофію навколишньої тканини і може досягати великих розмірів. Зустрічається у собак, великої рогатої худоби, курей, а також у овець, коней, кішок і свиней, як правило, у старих тварин. Форма кругла або овальна, у вигляді щільного вузла. Поверхня розрізу пошарова, сіро-біла і сіро-червона, іноді часточкова. Зустрічаються ділянки некрозів і крововиливів.

Мікроскопічно пухлина побудована з пучків гладких м'язових волокон, копіює материнську тканину. Відрізняється від неї безладним розташуванням м'язових пучків, які переплітаються між собою. Строма пухлини утворена прошарками сполучної тканини, між волокнами якої розташовані кровоносні судини; при спеціальних методах забарвлення виявляються лімфатичні ходи. М'язові клітини мають вигляд подовженого веретена або сигари, часто із загостреними краями (кінцями), тісно прилягають один до одного. Пучки клітин йдуть у різних напрямах, тому в зрізі мають подовжні, косі і поперечні перерізи, а ядра м'язових волокон - округлу, овальну або довгасту форму. Фігури мітозів рідкісні. Фіброзні волокна ділять пухлину на часточки.

Злоякісна лейоміома. Має вигляд одиничних або множинних вузлів, вузлуватих утворень. Зустрічається там, де є гладка м'язова тканина. Побудована з незрілої м'язової тканини. Має сильно виражений інфільтруючий ріст і метастази.

Паренхіма пухлини складається з поліморфних м'язових клітин, які більші за нормальних, з великим вмістом цитоплазми, коротші або товщі, ніж в нормі. Ядра таких клітин також більші, коротші і товщі, овальної і круглої форми. Зустрічаються багатоядерні і велетенські клітини. У ядрах видно численні мітози. М'язові клітини розташовані паралельними рядами, розсіяні безладно або зібрані в потужні пучки різної форми, що переплітаються у різних напрямах.