Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 19-20

 

Тема: Розтин трупів сільськогосподарських тварин.

Мета: Вивчити методику розтину трупів тварин, правила дослідження і описування внутрішніх органів, відбору патологічного матеріалу для додаткових досліджень, заповнення документації розтину.

При підготовці до заняття студенти повинні засвоїти: види розтину, значення посмертної патологоанатомічної діагностики в боротьбі з хворобами с/г тварин, етапи діагностичного процесу: реєстрація, збір анамнезу, дані історії хвороби, дані розтину, поняття про патологоанатомічний діагноз і висновки про причину смерті, додаткові діагностичні дослідження, правила техніки безпеки і особистої гігієни при роботі з трупами, техніку розтину, порядок дослідження трупів, методику дослідження систем органів, документацію розтину.

Студенти повинні вміти: підбирати спеціальний одяг і секційні інструменти для розтину, проводити розтин трупа тварини, відбирати патологічний матеріал для бактеріологічного і хімічного дослідження, оформляти супровідні документи, досліджувати внутрішні органи, оформляти документи патологоанатомічного розтину.

Література

1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – С. 302.

2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василин Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – С. 312-320.

Оснащення: труп тварини, секційні інструменти, спеціальний одяг, дезінфікуючий розчин, мило, рушник, посуд для упаковки патологічного матеріалу емальований кювет, спиртівка або сухий спирт, бланки супровідних документів, бланки актів розтину.

 

Завдання 1. Вивчити інструменти, які необхідні для розтину трупа тварини.

Методичні вказівки

Секційні інструменти, що зображені на рисунках підписати, вказати на їх призначення.


1. ____________________________

2. ____________________________

3. ____________________________

4. ____________________________

5. ____________________________

6. ____________________________

7. ____________________________

8. ____________________________

9. ____________________________

10. ___________________________

11. ___________________________

12. ___________________________

13. ___________________________

14. ___________________________

Завдання 2. Провести розтин трупа тварини у відповідному положенні.

                 Методичні вказівки

                 Перед розтином слід зібрати анамнез, тобто розпитати обслуговуючий персонал про ознаки хвороби, обставини смерті та про ті види допомоги, які було надано тварині. Розтин необхідно почати із зовнішнього огляду трупа з дотриманням правил особистої гігієни. Встановити розпізнавальні ознаки – вид, породу, вік, масть, особливі прикмети тварини, тип будови тіла, ступінь

вгодованості. Далі виявити трупні зміни: ступінь охолодження, заклякання, розміщення і стадію трупних плям, характер гнильних змін. Визначити видимі патологічні зміни на видимих слизових оболонках, оглянути шерстний покрив, шкірні утворення (роги, копита). Після цього зняти шкіру, оглянути скелетну мускулатуру, кістки, сухожилля, суглоби, надати правильного положення трупу (спинне, праве або ліве бокове), зафіксувати тварину.

Розтин почати: з ротової порожнини, ділянки шиї з виймання язика, глотки з стравоходом і гортані з трахеєю аж до впадіння їх в грудну порожнину; розтин черевної порожнини і огляд її вмісту та органів без виймання їх; розтин грудної порожнини з оглядом вмісту і органів на місці; розтин тазової порожнини і виймання органів (в природному зв’язку або послідовно). Техніку розтину описати за даною методикою.

Завдання 3. Відібрати і упакувати патологічний матеріал для бактеріологічного і хімічного дослідження.

Методичні вказівки

Руки підготувати до роботи з трупним матеріалом.

Відібрати необхідні органи для бактеріологічного дослідження печінку, нирки, селезінку і інші. Покласти їх в емальований кювет і розпалити спиртівку або сухий спирт. Нагріти шпатель і прикласти до поверхні органу в тому місці, де необхідно робити розріз. За допомогою скальпеля і пінцета, попередньо нагріти над спиртівкою, відрізати шматочки органу на межі пошкодженого і непошкодженого місця органу, розміром 6 х 6 х 6 см., вагою приблизно 200 г. Так відрізати кожний орган і помістити у стерильну посудину.

Для хімічного дослідження слід відібрати вміст шлунка вагою 0,5 кг, частину тонкого відділу кишечника довжиною до 50 см. помістити в скляну посудину.

Відібрати і описати методику відбору і упаковки патологічного матеріалу при підозрі на сальмонельоз і отруєння нітратами і нітритами.

Завдання 4. Оформити супровідні документи для бактеріологічного і хімічного дослідження.

Методичні вказівки

При написанні супровідної записки вказати для якого дослідження посилається патологічний матеріал і перерахувати його (шматочок печінки з жовчним міхуром, селезінка і т.д.), вказати вид тварини, вік, стать, масть, вгодованість. Вказати кому належить тварина. В клінічній картині описати з якими клінічними ознаками проходило захворювання, в патологоанатомічних даних назвати всі виявлені патологічні зміни при розтині. В передбачуваному діагнозі пишеться, яке захворювання підозрюється, а далі на що дослідити. Супровідні записки заповнити за нижче наведеною формою.

СУПРОВІДНА

 

В ____________ветеринарну лабораторію

Адрес ______________________

При цьому направляється для __________ дослідження

патологічний матеріал ______________

від __________________________(вид тварин, вік тварин)

що належить _____________(власник тварин, назва господарства)

Дата захворювань тварин ____________________________

Дата загибелі тварин ___________________

Клінічна картина _________________________________

Дані патологоанатомічного розтину _______________

Припускаючий діагноз __________________________

На що дослідити ___________________________

Дата __________________________

Ветлікар, ветфельдшер _____________________

                                                                       (підпис)