Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Практична робота № 18

 

Тема: Вивчення інвазійних хвороб тварин на малюнках, музейних препаратах і трупному матеріалі.

Мета: Вивчити морфологічні зміни в органах при інвазійних хворобах.

При підготовці до заняття студенти повинні засвоїти: патолого-анатомічну характеристику хвороб, що викликаються найпростішими (піроплазмоз, бабезіоз, тейлеріоз, нуталіоз, еймеріоз), гельмінтами (фасціольоз, ехінококоз, цистицеркоз, трихінельоз, диктіокаульоз).

Студенти повинні вміти: виявляти і описувати за патологоанатомічними змінами різні види інвазійних хвороб.

Література

1. Патологическая физиология и патологическая анатомия животных / Под ред. Н.А. Налетова. – М.: Агропромиздат, 1991. – С. 296-302.

2. Урбанович П.П., Потоцький М.К. Патологічна анатомія тварин. – К.: Ветінформ, 2008.

Оснащення: малюнки патологоанатомічного атласу, музейні препарати, трупний матеріал, секційні інструменти, спеціальний одяг, дезінфікуючий розчин, мило, рушник.

 

Завдання 1. Розглянути і описати патологічні зміни органів, що зображені на малюнках.

                  Методичні вказівки

Розглядаючи малюнки слід звернути увагу на ознаки, що характеризують ту чи іншу хворобу. Вузлики і виразки на сичузі при тейлеріозі, міхурі на печінці при ехінококозі (вказати величину, форму, кількість, забарвлення). Звернути увагу на наявність диктіокаулюсів в бронхах та на розвиток трихінели в м’язах свині, описати їх ознаки.

Рис.53. Крововиливи, вузлики і виразки в сичузі при тейлеріозі

Рис.54. Диктіокаульоз

Рис.55. Дрібні ехінококові міхурці в печінці

Рис.56. Трихінельоз

Завдання 2. Розглянути, дослідити і описати патологічні зміни органів музейних препаратів і трупного матеріалу.

Методичні вказівки

Для того, щоб виявити патологічні зміни в органах при інвазійних хворобах або навіть і самих паразитів їх слід досліджувати зовні і на розрізі.

При фасціольозі в печінці можна виявити темно-червоні тяжі, які пізніше стають світло-сірими. При хронічному перебігу печінка горбиста, щільної консистенції, місцями забарвлена в зеленувато-коричневий колір. Жовчні протоки виступають на поверхні печінки і при розрізі їх стінки сильно ущільнені і місцями обвапннені, на розрізі видно, що від жовчних протоків в глибину паренхіми відходять сіро-білого кольору прошарки сполучної тканини. Інколи в порожнині жовчних ходів видно брудно-буру рідину з тілами паразитів, що мають форму листочка, або їхні обвапновані рештки.

При диктіокаульозі на легенях щільні вогнища жовтувато-сірого забарвлення, дещо підвищені над поверхнею плеври. В бронхах цих пошкоджених ділянок, піниста маса і паразити (описати їх). Інколи в легенях при сильній інвазії спостерігаються ателектатичні вогнища.

При досліджені трупів пошкоджених ехінококозом, спостерігається сильне збільшення органів їх горбистість і наявність різної кількості і розмірів міхурів, що заповнені прозорою злегка опалесцентною рідиною, в якій плавають ледь помітні сколекси (головки) паразита.

Дуже часто при дослідженні кишечника можна виявити статево зрілі аскариди, які можуть закупорювати кишечник і викликати катаральне запалення слизової оболонки.

Питання для контролю

1. Опишіть як проходить зараження трихінельозом людей і тварин?

2. Назвіть, які види тварин хворіють фасціольозом і де найчастіше паразитує фасціола.

3. Поясніть у зв’язку з чим при піроплазмозі клінічно можна спостерігати гемоглобінурію?