Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Дія електричного струму.

     Електричний струм як причина ураження відрізняється від інших причин травматизму наступним:

     1) струм діє не тільки при безпосередньому впливі, а й через різні предмети;

     2) електрострум може викликати зміни в тканинах як в місці дії, так і по всьому шляху його проходження.

     На тварин електрострум діє як місцево, так і на весь організм. Місцево струм має електромеханічний, електротермічний і електрохімічний вплив.

     Електромеханічна дія струму проявляється утворенням газу і пари, які порушують цілісність тканин (рани, переломи кісток). Виявляються ці зміни частіше при дії блискавки. Електротермічну дію струму пов'язують з утворенням тепла при проходженні через тканини, особливо щільні (кісткову). Відбувається розплавлення кістки з подальшим загусанням у вигляді горошин різної величини. Електрохімічну дію струму пов'язане з електролізом в тканинах, порушенням в них хімічних процесів.

     Загальна дія електроструму на організм тварини проявляється у дві фази:

     1) короткочасне збудження, що характеризується прискоренням дихання, пульсу, підвищенням кров'яного тиску;

     2) пригнічення, зниження кров'яного тиску, уповільнення дихання та серцевої діяльності. Смерть від електротравми викликається паралічем серця або дихального центру.

     Дія електроструму на організм тварини залежить:

     а) від характеристики електроструму, тобто його сили, напруги, характеру (постійний або змінний), частоти і т. д.;

     б) від стійкості (резистентності) організму, тобто, від виду тварини (кінь більш чутливий ніж корова), від віку тварини (молоді особини слабше переносять подразнення), від стану організму (вгодованість, стома, індивідуальні особливості), від стану центральної нервової системи (збудження підсилює дію електроструму, наркоз і сон знижують його дію);

     в) від тривалості дії електроструму на організм;

     г) від шляхів проходження електроструму в організмі, найбільш небезпечні шляхи - через серце (собака, людина) і через голову (лабораторні тварини);

     д) від стану шкірного покриву на місці контакту електроструму.

     Наявність ран, подряпин, забруднення шкіри знижують стійкість організму до електричного струму.

     Дія променевої енергії.

     У виникненні патологічних процесів в організмі тварини певну роль відіграють сонячні промені: ультрафіолетові та інфрачервоні.

     Ультрафіолетові промені мають хімічну дію на організм тварини. У великих дозах вони порушують обмін речовин (особливо білковий), посилюють процеси розпаду в тканинах, підвищують чутливість до світла. Останнє особливо яскраво проявляється у великої рогатої худоби, овець, свиней, коней при поїданні ними конюшини і гречки в період цвітіння. Припускають, що з цих рослин після їх поїдання в організмі утворюються речовини (фотодинамічні), що підвищують чутливість тварин до світла.

     Інфрачервоні промені проявляють теплову дію на організм тварини, викликаючи опіки, тепловий або сонячний удар.

     Дія атмосферного тиску.

     Знижений атмосферний тиск тварини відчувають у міру підйому на висоту в горах (гірська хвороба). Патологічні зміни, що виникають при цьому, обумовлені в основному трьома факторами: зменшенням парціального тиску кисню у вдихуваному повітрі, зниженням атмосферного тиску і недостачею двоокису вуглецю (вуглекислоти) в організмі тварин при прискореному диханні.

     При зниженні атмосферного тиску гази, що надходять всередину організму, розширюються. Точка кипіння крові та інших біологічних рідин організму знижується до такого ступеня, що вони можуть закипати при температурі тіла. Повітря може розширюватися в кишках, викликаючи їх здуття (метеоризм). Спостерігається кровотеча з носа в результаті розриву дрібних судин. Недостача вуглекислоти, викликаний прискореним видиханням її з організму, призводить до зміни рН крові в лужну сторону. Порушується функція ферментних систем і обміну речовин, яка виникає у непристосованих до високогір'я тварин і характеризується пригніченням, розширенням кровоносних судин шкіри, слизових оболонок рота, носа, вуха, частішає дихання, серцебиття, в крові збільшується кількість еритроцитів. Знаючи ці порушення і можливі важкі наслідки для тварин, фахівці, чабани привчають тварин до високогірних умов і тим самим дають можливість організму пристосуватися до умов високогір'я.

     Підвищення атмосферного тиску (на 2-4 атм.) у тварин відтворюється в експерименті. Небезпека цих умов для організму полягає в тому, що швидке переміщення тварини з високогірних місць у нормальні фізіологічні умови, розчинені в крові гази (азот і кисень) не встигають вийти з крові і накопичуються в ній у вигляді бульбашок,що призводить до закупорки судин (газова емболія).

     Дія іонізуючого випромінювання.

     Основні джерела іонізуючого випромінювання - рентгенівське і радіоактивне. Енергія іонізуючих променів перевищує енергію взаємозв'язку молекул і атомів. Тому, потрапляючи в організм, промені розривають слабкі зв'язки молекул. Так, вода (Н20) розпадається на іони Н + і ОН. Ці іони вступають у взаємодію з іншими нейтральними молекулами, змінюючи їх природу, структуру і т.д. Іони води та інших молекул діють на ДНК, міняють ферментативні реакції синтезу і розпаду молекул, порушують поділ клітин і т.д. У тих тканинах , де розмноження клітин найбільше (кровотворна тканина), проявляється найбільша чутливість до опромінення. Тоді слідує епітеліальна тканина (травні і статеві залози), ендотелій судин, хрящова, кісткова і нервова. Нервові клітини не здатні до поділу і тому гинуть в останню чергу. У цьому зв'язку з функціональних змін в першу чергу проявляється недостача в крові лімфоцитів та інших клітин, падають захисні реакції: фагоцитоз і утворення антитіл. Це сприяє активізації умовної мікрофлори і розвитку порушень в травній і інших системах. Через зниження кількості тромбоцитів (за рахунок придушення їх утворення) і ураження клітин ендотелію судин виникають крововиливи. Нервова тканина до опромінення стійка, однак утворені іони, продукти розпаду впливають на нервові рецептори і нервові центри, викликаючи порушення нервово-рефлекторної діяльності організму.

     Описані вище порушення характеризують променеву хворобу. Залежно від дози опромінення, вона протікає в гострій і хронічній формах. Смертельний результат можливий в ході опромінення або через кілька днів після нього. При хронічному перебігу відмічають анемію, зменшення лейкоцитів, крововиливи, пневмонію, блювоту, пронос, запалення язика, ясен, ротової порожнини, що викликає труднощі прийому корму.

     Віддалені наслідки іонізуючих випромінювань - їх канцерогенний вплив (утворення пухлин), ураження хромосомного апарату статевих клітин і т.д.

     Хімічні фактори.

     Хімічні речовини, залежно від дози, є причиною різних отруєнь. До отруйних речовин відносять: кислоти, луги, солі важких металів (ртуті, свинцю, міді, олова), алкоголь, ефір, хлороформ, феноли та ціанисті сполуки, рослинні отрути (алкалоїди, глюкозиди), тваринні отрути (зміїні), продукти гниття, бродіння і т. д.

     Більшість отруйних речовин вибірково діють на органи і тканини. Так, миш'як, морфій, фосфор, солі важких металів переважно впливають на органи травлення, стрихнін і миш'як - на нервову систему, наперстянка - на серце, чадний газ - на кров і т.д.

     Розрізняють місцеву і загальну дію отруйних речовин. Місцева дія проявляється у вигляді запалення і змертвіння (некрозу). Загальна - проявляється в розладах всіх систем організму, особливо нервової.

     Дія хімічних речовин на організм залежить від характеру отрути, його дози, а також від виду, статі, віку, вгодованості тварини і т.д. Так, велика рогата худоба більш чутлива до солей важких металів, хлороформу, коні - до рослинних отрут, птиці - до кухонної солі та т. д.

     Особливістю дії хімічних речовин є звикання до них і накопичення в організмі при повторних введеннях. Звикання сприяє зменшенню проникності слизових, а значить, і всмоктуванні отрути; при цьому швидко руйнуються хімічні речовини в організмі, утворюються протиотрути і отрути швидше виводяться назовні.

     Голодні тварини менш розбірливі в кормі, з жадібністю його поїдають і швидше отруюються. Звідси і всмоктування отрути зростає.

     Біологічні чинники.

     До них відносяться патогенні мікроби, віруси, паразитичні черви, членистоногі, найпростіші і гриби. Вони викликають інфекційні та інвазійні захворювання. Зустрічаються біологічні збудники хвороби усюди (у повітрі, воді, землі, предметах догляду, у хворих тварин і людини і т.д.). Можливість захворювання тварини залежить від вірулентності (сили) мікроорганізму, чутливості тварини, умов зовнішнього середовища.

     Біологічні збудники викликають отруєння тварини своїми продуктами життєдіяльності (токсинами).

     Інфекційні хвороби передаються при безпосередньому контакті від хворого до здорового організму через повітря, корм, воду, різні предмети догляду, обслуговуючий персонал, кровосисними комахами, гризунами і т. д.

     Інвазійні хвороби викликаються паразитичними черв'яками (гельмінтами) і називаються гельмінтозами (аскаридоз, фасціольоз і т.д.), найпростішими одноклітинними (піроплазмоз, анаплазмоз, тейлеріоз і т.д.), членистоногими і т. д.

    

     КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ.

1. Яка дія фізичних хвороботворних факторів на організм?

2. Які особливості дії хімічних хвороботворних чинників на організм?

3. Які ви знаєте особливості дії біологічних факторів на організм?