Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

План заняття:

1. Дія на організм механічних чинників.

2. Хвороботворна дія організм фізичних чинників: тепла і холоду.

3. Дія на організм фізичних чинників електричного струму, променевої енергії, атмосферного тиску.

4. Хвороботворна дія на організм хімічних і біологічних чинників.

Література (основна та додаткова)

1.                  Налётов Н. А. Патологическая физиология и патологическая анатомия сельськохозяйственых животных. – М.: Агропромиздат, 1991 – с. 19-23

2.                  Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с.35

     Численні фактори зовнішнього середовища (механічні, фізичні, хімічні та біологічні), з якими постійно стикається людина і тварини, можуть стати хвороботворними, якщо сила і час їх впливу перевершують пристосувальні можливості організму. Хвороботворні чинники діють на організм тварини як місцево - на місці контакту, так і на весь організм - через центральну нервову систему, гуморальну і т.д.

     Механічні фактори.

     Травмою називають будь-яке пошкодження організму, вплив на психіку (механічна травма, електротравма, психологічна травма і т. д.), порушення цілісності органу або тканини.

     Механічна травма може бути викликана тупим (забій), гострим предметом (різані, колоті рани), вогнепальною зброєю та ін. У результаті механічної травми відбувається змертвіння тканин, струс, розтягнення, переломи кісток. Як правило, така травма супроводжується порушенням цілісності кровоносних судин з кровотечею з них.

     Наслідки механічної травми різні і залежать від площі ушкодження, життєвої важливості органу, від кількості крововтрати. Одним з найтяжчих наслідків механічної травми є травматичний шок (див. «Патогенез»).

     При травмі можливі важкі загальні явища, без значних пошкоджень тканин (струс мозку), які супроводжуються втратою свідомості, послабленням роботи серця та інших органів.

     Механічна травма порожнин організму (черевної, грудної, черепа, суглобів) викликає закриті та відкриті ушкодження. Закриті - без пошкодження зовнішніх покривів. Відкриті - з пошкодженням покривів, в тому числі проникаючі - з наявністю отвору в порожнини, через який потрапляє земля, шерсть і інші сторонні предмети. Відкриті рани інфікуються мікрофлорою (найбільш небезпечна анаеробна), що сприяють виникненню газової гангрени з прогресуючим змертвінням.

     При пораненнях спинного мозку розвивається параліч, утворюються пролежні, порушується відділення сечі і калу і т. д.

     Фізичні фактори.

     До них відносять дію тепла, холоду, електричного струму, променевої енергії, атмосферного тиску, іонізуючого випромінювання і т.д.

     Дія тепла і холоду. Висока температура зовнішнього середовища та окремих предметів виявляє місцеву і загальну шкідливу дію на організм тварини.

     Місцева дія високої температури виражається опіками, які виникають при дії гарячих рідин, пари, полум'я, розігрітих твердих предметів.

     Розрізняють чотири ступені опіку: перший ступінь характеризується почервонінням, друга - утворенням міхурів, третя - змертвінням (некроз) тканин і четверта - обвуглення.

     Ступінь і характер розвитку опіку залежать від способу, тривалості та місця дії джерела тепла, чутливості тканин до температурного фактору. Температура 50 ° С і вище діє вже патологічно.

     При температурі навколишнього середовища вище температури тіла тварини відбувається перегрівання організму - гіпертермія. Найчастіше виникає при перегонах тварин в жарку погоду, перевезеннях у вагонах з поганою вентиляцією, при посиленій експлуатації в спекотну погоду.

     Теплокровні тварини, як правило, незалежно від зовнішніх умов підтримують постійну температуру тіла. Досягається це механізмами теплорегуляції, тобто (теплоутворенням і тепловіддачею.). Тепло в організмі тварини утворюється за рахунок окислення вуглеводів, жирів і білків тіла. Віддача тепла організмом в оточуюче середовище відбувається головним чином шляхом охолодження поверхні тіла (75%), з потом (12,5%), випаровуванням вологи через дихальні шляхи (10%), а інша частина з сечею та калом, а також витрачається на зігрівання прийнятого корму, води і повітря. У собак, зважаючи на відсутність потових залоз, 12,5% тепла, які виділяються з потом у інших тварин, виділяються з повітрям, що видихається і випаровується з поверхні язика.

     У тепловіддачі має велике значення стан навколишнього середовища. Ускладнюють віддачу тепла: висока зовнішня температура і відсутність руху повітря. При дії холоду, вологості, вітрі, навпаки, віддача тепла посилюється. Регулюють процеси теплоутворення і тепловіддачі нервова система (кора головного мозку, довгастий мозок, спинний мозок) і ендокринні залози (щитовидна, надниркові, гіпофіз). Гіпертермія настає не відразу, а протікає в три стадії (фази):

     1. Захисно-компенсаторна (стадія збудження). Температура тіла ще зберігається в нормі (у теплокровних тварин). Досягається це за рахунок рефлекторного зниження теплоутворення (обмін речовин і апетит знижуються) і підвищеної тепловіддачі. Останнє відбувається в результаті розширення периферичних судин, прискорення дихання, серцебиття, посилення потовиділення. Тварина шукає прохолодне місце. Якщо патогенний чинник продовжує діяти, то можливості захисно-компенсаторних механізмів організму виснажуються, температура тіла підвищується на 1-2 ° С, виникає наступна стадія.

     2. Стадія власне хвороби. Дихання і пульс пришвидшені ще більш, периферичні судини розширені, але ці механізми не можуть підтримати температуру тіла в межах фізіологічної норми. Стан тварини пригнічений.

     3. При подальшому впливі високої температури на організм настає третя стадія - тепловий удар (шок). Тепловий шок відрізняється від сонячного удару тим, що при останньому не обов'язкове підвищення температури тіла.

     Вплив холоду на тварин також може бути місцевим і загальним.

     Місцева дія холоду викликає рефлекторний спазм периферичних кровоносних судин (дрібних артерій, капілярів). Це призводить до порушення кровообігу, живлення ділянки тканини і настає його обмороження.

      Розрізняють три ступені обмороження: блідість шкіри, утворення міхурів з наступним розвитком ознак запаленням, змертвіння м'яких тканин з утворенням ран, які довго не гояться. Ступінь обмороження залежить не тільки від навколишньої температури, але і від тривалості дії холоду, вологості, вітру, стану тварини (стомлення, виснаження). Найчастіше обморожуються периферичні ділянки тіла (кінцівки, вуха, препуцій, мошонка і т.д.).

     Загальна дія холоду викликає переохолодження організму - гіпотермію. Виникнення гіпотермії залежить не тільки від самої причини (холоду), але і від стану організму: крововтрати, голодування, ураження теплових центрів. Прояв гіпотермії пов'язують з віком тварини (молоді переносять гірше) та видом (свині замерзають швидше ніж велика рогата худоба через високий рівень теплоутворення у останніх). Найбільш стійкі до переохолодження птиця (гуси, кури, качки).

     Переохолодження протікає в дві стадії:

     1. Захисно-компенсаторна, коли температура тіла зберігається в нормі за рахунок посиленого теплоутворення (активізації обміну речовин, роботи скелетних м'язів - тремтіння) і зниженою тепловіддачею (звуження периферичних судин). У людини ця реакція збереглася у вигляді «гусячої шкіри». Підвищений обмін речовин при охолодженні вимагає більшого споживання корму для утворення тепла на зігрівання тіла і зниження продуктивності, що економічно невигідно при утриманні тварин в холодних приміщеннях.

     2. Стадія охолодження (декомпенсація). В умовах тривалої дії холоду захисно-компенсаторні процеси в організмі виснажуються, температура тіла знижується і настає смерть. Порушення дихання і кровообігу призводить до кисневого голодування, пригнічення центральної нервової системи. Ці зміни можна назвати захисними, оскільки знижується чутливість клітин мозку до нестачі кисню, прийому корму, інфекції, інтоксикації, дії електроструму, механічного впливу при операціях і т.д.

     Охолодження організму є причиною простудних захворювань. Особливо яскраво вони проявляються при перебуванні спітнілих тварин на протязі або напуванні їх холодною водою. Все це знижує стійкість організму і сприяє активізації умовно патогенних мікробів організму.