Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Порушення рухової функції нервової системи.

     Нервова система здійснює регуляцію руху кожної групи м'язів і координацію рухової реакції тварини в цілому.

     Порушення рухової діяльності нервової системи спостерігається в наступних видах:

1) випадання рухових функції;

2) поява надмірних або зайвих рухів (гіперкінези);

3) розлад злагодженості рухів (атаксія).

     Випадання рухової функції може бути у двох формах:

а) параліч (акінез) - повне припинення рухової функції;

б) парез (гіпокінез) - неповний прояв рухової функції будь-яких частин тіла.

     Паралічі і парези периферичного походження пов'язані з ураженням спинного мозку (вентральних рогів і корінців) і периферичних нервів.

     Ознаки периферичного паралічу: відсутність тонусу м'язів, рефлексу, довільних і мимовільних рухів. При центральних паралічах збережені тонус м'язів, рефлекс, мимовільні рухи.

     Залежно від поширення рухових розладів розрізняють:

    тетраплегія  - паралізуються всі кінцівки;

    геміплегію (грец. хемі - половина) -припинення рухливості однієї половини тіла;

    параплегії - параліч двох однойменних кінцівок;

    моноплегії - параліч однієї кінцівки.

     Рухові розлади, що проявляються надмірними або зайвими рухами (гіперкінези), називаються судомами.

     Судоми бувають клонічні - швидкі, ритмічні, мимовільні скорочення скелетних м'язів з подальшим їх розслабленням і тонічні при тривалому скороченні м'язів з поступовим розслабленням їх.

     Клонічні судоми, які охоплюють всю або більшу частину скелетних м'язів, називають конвульсіями; судоми з швидким ритмом - тремтінням (тремор); посмикування окремих груп м'язів - хореєю.

     Судоми зазвичай мають центральне походження, пов'язані з ураженням оболонок мозку (запалення, спайки), з крововиливом у мозок, пухлинами, вродженими вадами розвитку мозку, з отруєннями (стрихнін), інфекційними хворобами (правець, сказ і т. п.) і інвазіями (ценуроз овець).

     Атаксія (грец. атаксія - безлад) - порушення координації руху і рівноваги тіла в результаті неузгодженої роботи різних груп м'язів. Головним центром, який автоматично регулюює правильність руху, його точність, плавність, силу і направлення, є мозочок. При видаленні мозочка тварини втрачають здатність до узгодженості (координації) рухів.

    Прийнято ділити атаксию на статичну (порушення рівноваги при стоянні) і динамічну (порушення координації руху).

     При статичній атаксії тварина балансує на широко розставлених кінцівках, не може на них втриматися, часто падає. Дінамічна атаксія проявляється погано скоординованим перерозміщенням ніг під час руху, у зв'язку з чим хода робиться незручною, супроводжується розкиданням ніг, різким ударом їх об підлогу, погойдуванням тулуба з сторони в сторону. Тварина під час руху спотикається.

     Порушення трофічної функції нервової системи.

     Трофічна функція нервової системи пов'язана з управлінням обміну речовин в тканинах, в результаті чого розвиваються дистрофічні процеси. Розлад нервової трофіки спостерігається при травмі, перерізуванні нерва та інших патологічних процесах в периферичних нервах або нервових центрах. Скелетні м'язи атрофуються, кістки стають ламкими, на шкірі і слизових оболонках з'являються виразки.

     Порушення вищої нервової діяльності.

     Вища нервова діяльність тварин зводиться в основному до сукупності умовних рефлексів. Утворення умовних рефлексів здійснює найбільш досконале пристосування тварин до навколишнього средовища. Найважливіша функція великих півкуль - аналіз і синтез сигналів, що надходять з внутрішніх органів і зовнішнього середовища. Робота півкуль мозку виявляється в процесах збудження і гальмування. У патологічних умовах їх злагодженість порушується, хоча тимчасові зміни вищої нервової діяльності у тварин відмічають в період тічки, вагітності та лактації.

     Після повного двостороннього видалення кори великих півкуль тварини (собаки) втрачають умовні рефлекси і не здатні до вироблення нових, порушується пристосовність до зовнішнього середовища. Часткове видалення кори головного мозку спочатку викликає ті ж порушення, а потім йде відновлення безумовних рефлексів, а потім і умовних. При частковому пошкодженні кори мозку можливе відновлення втрачених функцій за рахунок її неушкодженої частини. Однак порушення нервової діяльності від травми мозкової кори поширюється і на підкіркові відділи мозку. Виявляються розлади безумовних рефлексів (харчового, статевого, орієнтувального, оборонного), а також і вегетативних функцій. У таких тварин найменше м'язове зусилля викликає задишку, прискорення серцебиття. Порушується терморегуляція, стійкість до інфекції і т. д.

      Патологоанатомічні зміни в центральній нервовій системі частіше виражені при запальних процесах (менінгіті, енцефаліті, мієліті).

     Менінгіт - запалення оболонок головного і спинного мозку. Зустрічається у всіх видів тварин, частіше у собак і коней.

     Причини: інфекційні фактори, які проникають в центральну нервову систему (сказ, інфекційний енцефаломієліт і ін.).

     Менінгіти: за походженням бувають первинними і вторинними; за характером ексудату - серозними, геморагічними, гнійними; за розповсюдження - вогнищевими і дифузними, а за перебігом - гострі, підгострі і хронічні.

     Запалення твердої мозкової оболонки називається пахіменінгіт, м'якої - лептоменінгіт.

     Частіше зустрічаються серозний і гнійний менінгіти, рідше - геморагічний.

     Серозний менінгіт - гострий процес, що характеризується почервонінням оболонок, набряком, крапковими крововиливами.

     Гнійний менінгіт розвивається при переході запального процесу з сусідніх тканин - при ранах, травмах в ділянці головного і спинного мозку або при септичних хворобах. При огляді оболонок виявляють при дифузних процесах їх почервоніння, набряклість і скупчення гнійного ексудату або ці зміни мають вогнищевий характер.

     Енцефаліт (грец. енцефалос - головний мозок) - запалення головного мозку.

     Причини: збудники вірусних хвороб тварин або як ускладнення при бактеріальних хворобах (мит у коней, сепсис та ін.).

Енцефаліт за походженням буває первинний і вторинний; за перебігом - гострий, підгострий і хронічний; з розповсюдженням - дифузний і вогнищевий; за характером ексудату - негнійний (серозний, геморагічний), лімфоцитарного типу і гнійний. Останні два види зустрічаються частіше.

     Гострий негнійний енцефаліт лімфоцитарного типувідмічають при хворобах, що викликаються нейротропними і органотропними вірусами (сказ, чума та ін.), а також як ускладнення після бактеріальних і токсичних хворобах.

     При розтині зміни характеризуються гіперемією речовини мозку та його оболонок, деякою в'ялістю і зглаженістью звивин мозку, збільшенням кількості рідини в бокових шлуночках. Іноді бувають крововиливи в речовині мозку.

     Гнійному енцефаліту властиве утворення в мозку поодиноких або множинних дрібних абсцесів. Виникають вони лімфогенним або гематогенним шляхом внаслідок метастазу гноєтворних бактерій з інших органів при септикопіємії або при переході гнійного процесу з носової порожнини, лобних пазух, середнього вуха і травм ділянки черепа.

     Мієліт - запалення спинного мозку. Частіше спостерігають у собак і хутрових звірів, рідше у коней. Причинами бувають віруси (чума м'ясоїдних, енцефаломієліт коней, хвороба Ауєскі та ін.), а також поранення хребта. Протікає зазвичай гостро і підгостро у формі серозного, негнійного лімфоцитарного типу, гнійного і геморагічного запалення, нерідко поєднаного із запаленням його оболонок (менінгомієліт). Макроскопічна картина аналогічна різним формам енцефаліту.

     Енцефаломієти - запалення головного і спинного мозку.

     Менінгоенцефаломієліт - одночасне запалення головного і спинного мозку та їх оболонок.