Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Інтерстиціальна емфізема виражається скупченням повітря під плеврою і в міжчасточковій сполучній тканини.

    Причини: травми в області трахеї і в легенях, внаслідок чого відбувається засмоктування повітря в пухку сполучну тканину і надходження його через середостінні в інтерстиції легень. Часто інтерстіціальна емфізема спостерігається як агональне явище після забою при перерізуванні трахеї. У легенях видно повітряні бульбашки або ланцюжки повітряних бульбашок під плеврою і в межчасточковій тканині, легко переміщаються при натисканні. У випадках, якщо тварина не гине, повітря з легень при гострій альвеолярної емфіземи відносно швидко розсмоктується, не залишаючи слідів на місцях його скупчення.  Хронічна альвеолярна емфізема незворотна.

     Ателектаз (грец.розширення) - знижений вміст повітря в альвеолах (спадання легень).

     За походженням розрізняють ателектаз вроджений (ателектаз плоду і новорожденних) і набутий (обтураційний і компресійний).

     Вроджений ателектаз. Безповітрянний стан легень (апневматоз) - нормальний стан легкого у плоду, дихання якого здійснюється через плаценту. Ателектаз легень плоду має значення для розпізнавання мертвонародженості. Після розриву пуповини починається самостійне дихання новонародженого, але частина надчасточкових бронхів виявляється закупорені слизом і ці легеневі часточки, які ними обслуговуються, залишаються в ателектичному стані на 3-4 дні до тих пір, поки не відбудеться розсмоктування або виштовхування бронхіальних пробочок.

     Набутий ателектаз виникає в легенях, які до цього були в нормальному стані.

     Обтураційний ателектаз (лат. закупорка) - спадання легень в результаті закупорки бронхів при попаданні в них сторонніх тіл (кормових, блювотних мас), при легенево-гельмінтозних хворобах, бронхітах, бронхоектазах, пухлинах бронхів. При цьому вдихуване повітря не надходить в альвеоли, а повітря, що міститься в них розсмоктується.

     Компресійний ателектаз - спадання легеневих альвеол в результаті їх здавлювання, стиснення при скупченні в плевральній порожнині ексудату, набрякової рідини, повітря або при утворенні пухлин.

     При частковому ателектазі уражені ділянки легені різко окреслені, так як вони точно відповідають

анатомічним межам легеневих часточок, що обслуговуються закупореними бронхами. При компресійному ателектазі спадання охоплює великі ділянки, іноді цілу праву або ліву легеню.

     Ателектичні ділянки легень зменшені в об'ємі (спавші), іноді значно западають відносно загальної поверхні легені, вони щільні, темно-червоного кольору, поверхня розрізу суха, шматочок легені тоне у воді. Плевра, що покриває ділянку ателектазу, зморщена. Цими ознаками ателектаз відрізняється від бронхопневмонії, при якій уражені ділянки легені теж щільні, почервонілі, але зазвичай припідняті над загальною поверхнею легені, на розрізі вологі, і з бронхів виділяються стовпчики катарального ексудату.

     При усуненні причин ателектазу легеневі альвеоли нормалізуються, але при хронічному ателектазі может статися зарощення альвеол сполучною тканиною (пневмосклероз). Навколишні ателектазні ділянки легеневої тканини піддаються емфіземі, що компенсує вимключення з дихального процесу спалих частин легені.

     Ураження  плевральної порожнини і плеври.

     Найчастіше зустрічаються водянка грудної порожнини і запалення плеври.

     Водянка грудної порожнини (гідроторакс) характеризується скупченням в ній водянистої рідини (транссудату), який випотіває з плевральної судинної сітки. Кількість транссудату у великих тварин може досягати 5-6 л і більше. Плевра дещо набрякла. Легені піддаються компресійному ателектазу, утруднюється дихання і порушується діяльність серця. Грудна клітка розширюється і набуває бочкоподібної форми.

     Причини: застійні явища в судинах, які проходять в грудній порожнині, внаслідок здавлювання їх пухлинами або при запаленні легень.

     При проникаючих пораненнях грудної стінки, а також при ушкодженнях легень, пов'язаних з розривом бронхів, в плевральній порожнині відбувається скупчення повітря -пневмоторакс. Від тиску повітря легені спадаються (компресійний ателектаз), дихальні рухи припиняються, в легенях развиваются набряк і застійна гіперемія. У сприятливих випадках повітря розсмоктується і легегні повертаються до нормальної функції. Двосторонній пневмоторакс, або той, що швидко розвивається викликає задуху, шоковий стан, який може привести тварину до смерті.

     Плеврит - запалення плеври.

     Причини: переохлодження, травми грудної стінки, занесення мікробів по кровоносних і лімфатичних шляхах з інших органів, перехід запального процесу з легень на плевру (плевропневмонія).

     Плевропневмонію спостерігають за таких вірусних захворюваннях, як повальне запалення легень великої рогатої худоби, контагіозна плевро-пневмонія коней, а також при туберкульозі легень (перлинниця).

     Плеврит зустрічається у всіх тварин, але частіше у великої рогатої худоби і свиней внаслідок більш пухкої будови плеври і великої кількості в ній лімфатичних судин. Протікає плеврит переважно по типу_ ексудативного запалення.

     Залежно від характеру ексудату розрізняють плеврит серозний, серозно-фібринозний, гнійний і геморагічний.

     Кількість ексудату у великих тварин може досягати до декількох десятків літрів.

     При серозному плевриті ексудат має вигляд злегка мутнуватої рідини з незначним вмістом  ниток і пластівців фібрину

     При фібринозному плевриті на плеврі виявляють спочатку тонкий шар фібрину, що легко видаляється, а потім товщина нашарування може досягати декілька сантиметрів. Далі фібрин проростає сполучною тканиною і важко видаляється.

     При гнійному плевриті в грудній порожнині накопичується гній, при геморагічному - кров'янистий ексудат.

     У всіх видах запалення плевра набрякає, з'являються гіперемія, плямисто-смугасті крововиливи Ленгені стискаються,-дихання стає неглибоким, розвивається поверхневий кашель, пригнічується серцева діяльність. Всмоктування ексудату викликає інтоксикацію організму, що проявляється, зокрема, підвищенням температури, дистрофічні зміни паренхіматозних органів.

     При гострому перебігу і відносно слабкому ступені розвитку запальних явищ ексудат може розсмоктатися і відбувається відновлення плеври. При затяжному перебігу плевриту між легеневою і реберною плеврою утворюються спайки (синехії), а іноді спостерігається зрощення плевральної порожнини на великих ділянках або повністю (зливний плеврит).

 

     Зміни форми грудної клітки зумовлені спадковими особливостями або вадами розвитку тварини, викликані неповноцінною і неякісною годівлею, гіповітамінозами (рахіт), хронічними хворобами легень (емфізема)При цьому розрізняють астенічну та емфізематозну грудну клітку.

     Астенічна грудна клітка видовжена, вузька, ребра розміщені косо (під гострим кутом до грудної кістки), міжреберні проміжни розширені, мязи слабо розвинені. Дихальні рухи значно обмежені, грудна клітка постійно знаходиться в положенні видиху, легені слабо вентилюються, зовнішнє дихання послаблене, що веде за собою зниження серцевої діяльності. Тварини з астенічною грудною кліткою не здатні повноцінно виконувати фізичне навантаження, оскільки об'єм грудної клітки малий і не може вміщати велику кількість повітря. Такі тварини частіше хворіють на легеневі захворювання.

      Емфізематозна грудна клітка характеризується збільшеними розмірами, бочко видною формою, ребра займають майже перпендикулярне положення до грудної кістки. Дихальні рухи також обмежені і дихання відбувається в основному (на 75%) за рахунок діафрагми і черевного пресу. Грудна клітка знаходиться в положенні вдиху, спадання її неповне (затруднений видох).

При цьому відбувається погана вентиляція легень і знижується здатність тварини переносити фізичні навантаження.

 

Контрльні питання.

1. Які причини порушують зовнішнє і внутрішнє дихання?

2. Вкажіть причини порушення вентиляції і кровоточу у легенях.

3. Які види, причини і ознаки гіпоксії та асфіксії?

4. Задишка та її види?

5. Причини і характеристика катаральної бронхопневмонії і крупозної пневмонії?

6. Причини, види і зміни в легенях при ателектазі та емфіземі?

7. Види, причини та зміни в легенях при набряку, гідроаспірації і пневмотораксі.

8. Які зміни при плевритах?