Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 План заняття:

1.      Причини що призводять до порушення кровообігу.

2.      Серцева недостатність: порушення функцій серця, порушення збудливості, провідності, скоротливості.

3.      Функціональні розлади кровоносних судин.

4.      Ендокардит, його види і ознаки.

5.      Міокардит, його види.

6.      Перикардит його види і ознаки.

7.      Обємні зміни серця.

8.      Патологія кровоносних судин.

9.      Патологія органів кровотворення.

10.  Зміни загального об’єму крові запальна анемія.

11.  Зміни кількісного і якісного складу еритроцитів і лейкоцитів.

Література (основна та додаткова)

1.        Налётов Н. А. Патологическая физиология и патологическая анатомия сельськохозяйственых животных. – М.: Агропромиздат, 1991 – с. 155-170.

2.        Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с.153 – 158; 177.

У нормальних умовах координована робота серця і судин, як правило, забезпечує організм кров'ю відповідно до його потреб в даний момент. Великі функціональні можливості серцево-судинної системи та її пристосування до потреб організму забезпечуються тим, що серце і судини мають тонку і в той же час дуже стійку систему регуляції. Нормальне серце здатне виконувати роботу в 5 разів більшу, а судини можуть вміщати в 1,5 рази більше крові без зміни кров'яного тиску. Так, у випадках необхідності підвищення кровообігу (при посиленій роботі) збільшується хвилинний об’єм  серця, посилюється робота кровотворних органів, знижуєтся опір в периферичних судинах, прискорюється і поглиблюється дихання, підвищується поглинання кисню в тканинах. Ці пристосування включаються не тільки при підвищених навантаженнях, але і в патологічних умовах, компенсуючи недостатність кровообігу, тобто, такий стан, коли серцево-судинна система не забезпечує організм киснем і поживними речовинами.

     Причини порушення кровообігу різноманітні. Вони можуть бути пов'язані зі зміною функції і структури серця і називатися кардіальним або не зв’язані з патологією серця - екстракардіальними (позасерцевими).

     До кардкальних причин відносять: перикардити (запалення серцевої сорочки), міокардити (запалення серцевого м'яза), міокардіодистрофії (дистрофічні зміни серцевого м'яза), кардіосклерози (склероз судин серця), порушення коронарного кровообігу, перевтома міокарда при перевантаженнях, ендокардити , пороки клапанів серця (звуження атріовентрикулярних, аортального та легеневого отворів), порушення ритму серця і ін.

     Екстракардіальні причини: зміни судинних стінок артерій, вен, артеріол, венул, капілярів, коли знижується їх еластичність, гладкість, міцність; зміни кількості циркулюючої крові; розлади нервової, ендокринної систем, ураження легень, нирок та інших органів і систем організму.

     За перебігом розрізняють гостру і хронічну недостатнісь кровообігу.

     Гостра буває при шоці, коллапсі, інфаркті міокарда, крововиливах в порожнину перикарда (тампонада серця), емболії легеневої артерії та ін.

     Хронічний перебіг розвивається при атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, пороках серця й ін.

     Протікає в три стадії:

1) компенсована, прихована в спокої, спостерігається тільки при функціональному навантаженні;

2) виявляється у спокої, а при функціональних навантаженнях виникає декомпенсація;

3) некомкомпенсована зі стійкими порушеннями обміну речовин та інших органів.

 

     Серцева недостатність кровообігу.

     Недостатність серця розвивається при невідповідності між навантаженням на серце і його здатністю виконувати роботу. Робота серця визначається кількістю притікаючої до нього крові і опором, який зустрічає виведення крові в аорту і легеневу артерію. Недостатність серця проявляється в тому, що воно не може перекачувати в артерію всю кров, поступившу по венах.

     У патогенезі серцевої недостатності розрізняють 3 варіанти: недостатність від перевантаження (фізичні навантаження, пороки серця, гіпертонія); недостатність від пошкодження міокарда (інфекція, інтоксикація, авітамінози, порушення кровопостачання серця); змішана форма, коли навантаження зберігається, а частина м’язових  волокон міокарда гине (інфаркт).

     Так, при підвищених функціональних навантаженнях кількість крові, що надходить до серця збільшується. Кров подразнює рецептори міокарда, в ньому посилюється обмін речовин і синтез білка. Все це підсилює систолу, і кров проштовхується в аорту і легеневу артерію. Однак ці резерви виснажуються, і кров накопичується в серці, викликаючи розширення порожнин (дилатацію). Якщо при цьому є ураження міокарда, то дилатація виникає швидше через слабкість серцевого м'яза. Звідси рух крові по судинах порушується і виникає декомпенсація з різними застійними явищами в органах і тканинах, живлення їх погіршується і в них виникають атрофічні і дистрофічні процеси.

     Ураження серцевого м'яза називаються міокардіопатіями, до них відносять міокардит, міокардіодистрофію, кардіосклероз.

     Міокардит - запалення м'яза серця.

     Міокардіодистрофія розвивається внаслідок запалення, анемії, інфекції, отруєння, гіповітамінозу, мінеральної недостатності, білкового голодування і т. д. При дистрофії серцевого м'яза розвивається послаблення його функції і падіння компенсаторної здатності. У міокарді розростається сполучна тканина. В цілому серцевий м'яз ущільнюється, послаблюється його робота і розвивається кардіосклероз. Склероз коронарних судин знижує живлення серцевого м'яза і його функціональну здатність.

     Порушення функції серця пов'язано з розладом його нервової діяльності.

     Автоматизм серцевої діяльності залежить від імпульсів, що виникають у синусному вузлі. Вони переходять на передсердно-шлуночковий вузол, а далі на пучки Гіса і волокна Пуркін´є . Функція автоматизму регулюється нервовою та ендокринною системами. Так, подразнення симпатичної системи викликає прискорене серцебиття, парасимпатичної - ураження. Ритм серцевих скорочень залежить від виду, віку, статі, фізіологічного стану тварини, виконуваної роботи і т. д. Розлади частоти ритму проявляються в прискоренні його (тахікардія) і уповільненні (брадикардія).

     Тахікардія з'являється рефлекторно при зниженні артеріального і підвищенні венозного тиску, лихоманці ( синусового вузла підвищеної темпе¬ратурой крові), ураженнях серця, недокрів'ї і т.д. При цьому резерви серця можуть виснажуватися, в результаті наступає його слабкість.