Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Епітеліальні пухлини (епітеліоми) - ділять на доброякісні (зрілі) і злоякісні (незрілі) пухлини - раки.

Доброякісні епітеліоми.

 

Папілома (сосочок, або бородавка) - пухлина, паренхіма якої складається з плоского або перехідного епітелію, що покриває сполучнотканинний сосочок, в якому проходять судини і нерви. Папіломи зустрічаються на шкірі і слизових оболонках; вони можуть бути поодинокими і множинними, ростуть у вигляді вузлів на тонкій ніжці або на широкій і короткій основі, щільної або м'якої консистенції, на розрізі сіруватого кольору.

 

Аденома - пухлина, попобудована по типу залозистого органу або залоз слизових оболонок. Паренхіму пухлини становлять епітеліальні клітини, що формують залозисті утвори, які розташовані на власній мембрані. Строма передставлена сполучною тканиною. Ростуть аденоми в залозистих органах і слизових оболонок у вигляді вузлів різної величини, м'якої або щільної консистенції, сіро-білого або сірувато-рожевого кольору. Якщо в пухлині переважає строма, то її називають фиброаденому, і якщо в ній містяться великі порожнини, заповнені секретом, то кістоаденомою.

 

Злоякісні пухлини.

 

Карцинома - незріла пухлина, яка розвивається з покривного або залозистого епітелію. Рак росте у вигляді вузлів м'якої або щільної консистенції, межі їх нечіткі, нерідко зливаются з навколишньою тканиною. На розрізі пухлина сірувато-білуватого, сірувато-жовтуватого або сіро-червонуватого кольору, строма ракових пухлин складається з пухкої або щільної оформленої сполучної тканини.

Залежно від співвідношення паренхіми і строми ракові пухлини ділять на фіброзний рак (грец.- щільний), в якому переважає строма; мозковидний рак (мозковик) складається з пухлинних клітин і незначної кількості пухкої сполучної тканини навколо судин; простий рак - паренхіма і строма розподілені відносно рівномірно.

Плоскоклітинний (епідермальний) рак розвивається в шкірі і слизових оболонках, покритих плоским перехідним епітелієм. Плоскоклітинний рак буває зроговіваючий (канкроід) і незроговіваючий. Зовні канкроід має вигляд горбистих вузлів щільної консистенціі. На розрізі в осередках волокнистої строми видно острівці пухлинної паренхіми з включенням частинок зроговілої речовини (ракові перлини). Незроговіваючий плоскоклітинний рак походить з багатошарового або перехідного епітелію слизових оболонок ротової порожнини, стравоходу і предшлунків жуйних, прямої кишки та ін. Росте пухлина у вигляді одного або декількох вузлів, сіро-білого кольору; нерідко утворюються виразки.

Аденокарцинома (залозистий рак) походить з призматичного епітелію слизових оболонок і епітелію залоз. Тому вона зустрічається в шлунково-кишковому тракті, легенях, печінці, нирках, матці, молочній залозі та ін. Макроскопічно пухлина має вигляд вузлів сірувато-білого кольору, м'якої консистенції, з помітним альвеолярним малюнком на розрізі.

 

Сполучнотканинні пухлини.

Доброякісні пухлини. '

Фіброми - пухлини з волокнистої сполучної тканини. Локалізуються вони в тих частинах органу, які складаються з волокнистої сполучної тканини (шкіра, фасції, сухожилля, строма різних органів). Фіброми мають вигляд вузлів, які можуть досягати ваги до 178кг (у корів). На розрізі вони сіруватого або рожевого кольору з добре вираженим волокнистим малюнком. На відміну від нормальної тканини волокна в фібромах розташовуються безладно. При нещільному розташуванні волокон фіброми мають м'яку консистенцію і вологу поверхню (м'які фіброми). У тих випадках, коли волокна лежать дуже тісно, пухлина щільна, поверхня розрізу її сухувата (тверда фіброма).

Остеоми - пухлини з кісткової тканини. Локалізуються на кістках черепа або в трубчастих кістках у вигляді вузлів, рідше мають грибовидну форму. За зовнішнім виглядом мало відрізняються від звичайної кісткової тканини, але менш тверді, ніж кістки, внаслідок недостатнього звапнення міжклітинної речовини.

Хондроми - пухлини з хрящової тканини, вузлуватої форми, утворюються в органах, що містять хрящову тканину (ребра, суглоби).

Ліпоми - пухлини з жирової тканини. Розвиваються на жировій клітковині (підшкірна клітковина, очеревина, сальник, епікард), вузлуватої і грибоподібної форми. На розрізі іноді мають часточковий малюнок, пофарбовані в жовтуватий колір. У великої рогатої худоби описані ліпоми вагою 27 кг і більше.

Міксоми - пухлини з слизової тканини (грец. мікса - слиз). Локалізуються в підшкірній клітковині, в міжм'язової тканини і в стромі різних органів, мають вузлувату форму, м'яку консистенцію, поверхня розрізу, як правило, желеподібна, рясно виділяється слиз.

Ангіоми - пухлини, побудовані по типу кровоносних (гемангіоми) або лімфатичних (лімфангіоми) судин. Паренхіму пухлин складають відповідний вигляд атипових судин (потоншення стінки, розширення просвіту, збільшення кількості судин), строма представлена пухкою або волокнистої сполучної тканиною. Як і інші види пухлин, ангіоми ділять на доброякісні та злоякісні.

Гемангіоми - доброякісні судинні пухлини.

Розрізняють капілярну, венозну (кавернозную) гемангіоми і доброякісну гемангіоперицитому. Паренхіма гемангіоми складається з кровоносних судин, вистелених ендотелієм і заповнених кров'ю, між якими розташовується строма.

Макроскопічно гемангіоми представлені у вигляді горбистих вузлів, синюшно-червоного кольору, м'якої або щільної консистенції.

Гемангіоперицитома - зазвичай дольчата пухлина, розташовується в глибині органу, у вигляді вузлів щільної консистенції, сіро-білого кольору з червоними прожилками.

Лімфангіома побудована за типом лімфатичних судин.

Злоякісні пухлини з кровоносних судин називаютьангіосаркоми.

Злоякісна гемангіоендотеліома - пухлина, багата атиповими ендотеліальними клітинами.

Злоякісна гемангіоперітецітома - пухлина, що має пернцітарний характер.

Лімфангіосаркома - представлена лімфатичними щілинами, вистеленими атиповими ендотеліальними клітинами. Зустрічається рідко.

М'язові пухлини (міоми) - пухлини, побудовані з м'язової тканини. Вони можуть утворюватися гладких або поперечносмугастих м'язів. Діляться на доброякісні і злоякісні.

Лейоміома - доброякісна пухлина з гладких м'язових волокон. Локалізується в шлунково-кишковому тракті, матці, селезінці, сечовому міхурі. Зовні пухлина має вузлувату форму, червоного кольору, мякої консистенції, локалізується в органах з гладкої м'язової тканини.

Рабдоміома - доброякісна пухлина з поперечносмугастої мускулатури. Зустрічається рідко, локалізується в скелетних м'язах, має вигляд вузлів червоного кольору, м'якої консистенції з волокнистим малюнком на розрізі.

Злоякісні міоми (лейоміосаркома з гладких м'язових клітин і рабдоміосаркома з поперечносмугастих м'язів) побудовані з атипових м'язових клітин. У тварин зустрічаються рідко, діагностують мікроскопічним дослідженням.

Пухлини з нервової тканини. Розвиваються з клітин центральної, вегетативної і периферичної нервової системи. Їх ділять на доброякісні та злоякісні. У сільськогосподарських тварин пухлини нервової системи зустрічаються рідко. З доброякісних пухлин можуть зустрічатися гліоми - пухлини з строми мозку. Макроскопічно - це вузлики або вузли, добре відмежовані або без вираженої межі, більш щільної, ніж нормальна мозкова тканина, або м'якої консистенції, сіро-білого кольору.

Злоякісні пухлини з нервової тканини, як і інші види злоякісних новоутворень, володіють інфільтруючим ростом, метастазуванням і рецидивами.

Пухлини меланіноутворюваної тканини. Меланоутворюючі клітини мають нейрогенне походження, виникають з клітин, здатних виробляти пігмент меланін. Як і інші види пухлин, вони бувають доброякісні та злоякісні.

Меланома - доброякісна пухлина, клітини якої виробляють пігмент меланін. Пухлина має вигляд вузлів, округлої або овальної форми, щільної або м'якої консистенції, світло- або темно-коричневого до чорного кольору. Величина вузлів - від горошини до кулака.

Меланоми частіше зустрічаються у собак і у коней, особливо сірої масті, але можуть бути і в інших тварин.

Злоякісна меланома - найбільш злоякісна пухлина, схильна до швидкого розвитку і раннього метастазування. Розвиваються в шкірі, пігментній оболонці очей, мозкових оболонках. Росте у вигляді поодиноких або множинних вузлів темно-коричневого або чорного кольору.

Тератоми (грец. тератос - диво) - новоутворення, в яких знаходять зародки, а іноді й цілком сформовані органи, що походять з різних зародкових листків. Такі пухлини іноді містять недорозвинені органи травного тракту (зуби, елементи кишечника), органів дихання, шкірні утвори і тощо.

Тератоми локалізуються в підшкірній клітковині, очеревині, діафрагмі. До них відносять дермоїдні кісти - пухлиноподібні вузли, що представляють собою замкнуту порожнину, вистелену шкірою та заповнену відросшою від неї шерстю з рясним шкірним виділенням (шкірне сало, злущенний епітелій і т.д.).

Утворення тератом пов'язують з вродженою вадою (потворністю), однак подібні пухлини вдавалося відтворити експериментально, наприклад введенням сполук цинку в сім’яники півнів.