Тема: Оформлення розгорнутого протоколу розтину трупа тварини.
Робоче місце: Навчальна аудиторія.
Мета: Набути вмінь по оформленню розгорнутого протоколу розтину трупа тварин.
Матеріально-технічне оснащення робочого місця: примірники бланків розгорнутого протоколу розтину.
1. Працювати в спецодязі.
2. Підтримувати порядок і спокій під час виконання завдань.
3. Обережно працювати з бланками документів
Зміст і послідовність виконання завдань
Завдання 1 Написати розгорнутий протокол розтину трупа тварини.
Методичні вказівки щодо виконання
Використовуючи дані попередніх учбових практик по розтину трупів, де досліджували органи різних систем і виявляли при цьому патологічні зміни їх необхідно врахувати під час виконання завдання.
Основним документом розтину трупів тварин є протокол розтину. Він включає в себе об'єктивний опис всіх змін знайдених під час патологоанатомічного дослідження, спеціальне визначення виявлених в процесі розтину прижиттєвих патологоанатомічних змін і заключення про причини смерті тварини. Протокол патологоанатомічного розтину трупа тварини складається з п'яти основних частин : вступної, описової, патологоатомічного діагнозу, додаткових досліджень і заключної частини (висновку).
Протокол пишеться по такій формі:
№ ПРОТОКОЛ РОЗТИНУ Дата
ТРУПА вказати вид, стать, масть, вік, породу, інв. №, кличку, масу тварини, що загинула.
ЩО НАЛЕЖИТЬ назва господарства, ферми, району, області або прізвище, ім'я, по-батькові власника і його адреса.
ТВАРИНА ЗАХВОРІЛА дата
КЛІНІЧНИЙ ДІАГНОЗ написати діагноз поставлений при житті тварини, якщо тварина хворіла.
ТВАРИНА ЗАГИНУЛА вказати дату і час загибелі тварини.
РОЗТИН ПРОВЕДЕНО написати прізвище, ім'я і по-батькові особи, що розтинає, а також, якщо присутні зацікавлені люди (працівники господарств доярка, сторож, зоотехнік, зав. фермою, власник тварини) то в цій же частині протоколу вказують їх прізвище, ім'я і по-батькові, посаду, що займають, і в цьому ж розділі вказують з якою метою проведено розтин.
АНАМНЕЗ пишуть зі слів власника, де вказують умови догляду і утримання тварин, якість кормів і режим годівлі тварини, характер експлуатації. Виясняють з якими клінічними ознаками хворіла тварина, чи надавалась лікувальна допомога тварині і ким. При розтині трупів молодняка до 14-денного віку описують умови догляду, годівлі, утримання вагітних тварин та в перші дні після родів.
ВГОДОВАНІСТЬ великої рогатої худоби, коней, овець буває виснажена, нижча середньої, середня, вища середньої, у свиней сальна і м'ясна.
ТРУПНІ ЗМІНИ вказати ступінь заклякання, яке може бути добре виражене, погано і відсутнє, якщо є трупний розклад, то вказати (де трупні плями, чи є здуття трупа і трупна зелень).
ПОКРИВ (шерсть, шкіра, підшкірна клітковина) вказують чи волосяний покрив гладенький, блискучий чи скуйовджений, як волосся тримається в волосяних цибулинах. Стан підшкірної клітковини чи є жирові відкладення.
ЗОВНІШНІ ПОШКОДЖЕННЯ якщо відсутні то так і вказати, а якщо є то вказати місце і характер,наприклад, в ділянці правого тазостегнового суглобу рвана рана глибиною 2см.
ПРИРОДНІ ОТВОРИ вказати відкриті чи закриті і який характер витоків.
СКЕЛЕТНІ М'ЯЗИ І СУХОЖИЛКИ звернути увагу на колір і їх цілісність. Наприклад: мускули червоного кольору, соковиті, еластичні.
КІСТКИ І СУГЛОБИ цілісність їх, чи нема переломів, чи гладенькі суглобові поверхні і яка кількість рідини в суглобах, її колір і в'язкість.
РОТОВА ПОРОЖНИНА описати зуби, наявність ясен, піднебіння, виявляють пошкодження, нашарування, зміну кольору. При дослідженні язика звертають увагу на його колір, на наявність і характер нашарувань, на колір і структуру язика на розрізі.
ГЛОТКА І СТРАВОХІД вказати в який колір забарвлена слизова оболонка глотки і стравоходу, чи в міру зволожена і чи нема стороннього вмістимого, розриву стінки стравоходу.
ЧЕРЕВНА ПОРОЖНИНА (вміст) вказати скільки міститься рідини і якого кольору і консистенції.
РОЗМІЩЕННЯ ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ природне, а якщо є відхилення, то описати чи це інвагінація, перекручування, спайки, зміщення.
ДІАФРАГМА описується колір її і на рівні якого ребра знаходиться її купол, який визначаємо рахуючи ребра ззаду.
ОЧЕРЕВИНА, БРИЖА, САЛЬНИК звертають увагу на колір очеревини, зволоженість, наявність нашарувань, на цілісність і колір брижі, а також на кількість жирових відкладень в сальнику.
ШЛУНОК звертають увагу на кількість вмістимого: може бути помірно наповнений, переповнений. Стан слизової оболонки, її колір і товщину стінки і чи є нашарування, якого кольору і консистенції.
ТОНКІ КИШКИ описати всі кишки тонкого відділу кишечника, їх вміст, колір слизової оболонки і характер нашарувань.
ТОВСТІ КИШКИ описати сліпу, ободову пряму кишку, їх вміст, колір слизової оболонки, товщину стінок і наявність нашарувань.
ПЕЧІНКА описати по 5-ти ознаках: колір — темно-червоний, але може бути жовтий, темно-коричневий, нерівномірне забарвлення; консистенція — пружна, буває рихла, ущільнена; величина — якщо збільшена, то краї заокруглені і паренхіма при розрізі виступає за краї розрізу; форма — звичайна, або буває деформована, можуть бути вип'ячування чи впадини; малюнок на розрізі — чіткий, при пораженні, затушований, злитий. Також слід відмітити наповненість та вмістиме жовчного міхура та жовчних ходів, наявність сторонніх предметів.
ПІДШЛУНКОВА ЗАЛОЗА описати теж по п'яти ознаках: колір, величина, форма, консистенція, малюнок на розрізі. Вона має світло-рожевий колір, пружну консистенцію і дольчасту будову на розрізі.
НИРКИ і СЕЧОВОДИ звернути увагу як знімається фіброзна капсула: легко чи важко. Визначають величину органа чи паренхіма виступає на розрізі за краї капсули, що спостерігається при збільшенні органа. Форма звичайна, але можуть бути вип'ячування; консистенція пружна, яка при пат. процесах може зміцнюватись, до ущільненої, рихлої. Малюнок на розрізі чіткий, хоч при запаленнях, дистрофіях границі кіркового і мозкового шару згладжуються і стають непомітними. Звертають увагу на ниркову миску, її вмістиме, стан слизової оболонки, наявність сечових каменів, а також визначають чи збережена прохідність сечоводів.
СЕЧОВИЙ МІХУР І СЕЧОВИПУСКНИЙ КАНАЛ визначають наповненість, кількість, колір, консистенцію сечі; стан слизової оболонки, її колір, блиск, нашарування і товщину стінки, сечового міхура, а також відмічають прохідність сечовипускного каналу.
СТАТЕВІ ОРГАНИ відмітити про наявність плода в матці, його величину, масу, розвиток шерстного покриву, про стан слизової оболонки матки і зовнішніх статевих органів, звернути увагу на колір, блиск та вмістиме матки, а також звертаємо увагу на яйцепроводи та яєчники, описуємо прохідність яйцепроводів та яєчники по п'яти ознаках: величина, форма, колір, консистенція, малюнок на розрізі.
ГРУДНА ПОРОЖНИНА (вміст) пишемо скільки, якого кольору, консистенція рідини, її прозорість.
РОЗМІЩЕННЯ ОРГАНІВ ГРУДНОЇ ПОРОЖНИНИ природне або неприродне, яке може бути у вигляді спайок серцевої сорочки і діафрагми, костальної і легеневої плеври.
НОСОВА ТА СУМІЖНІ (НАВКОЛОНОСОВІ) ПОРОЖНИНИ Вказуємо їх колір, зволоженість і наявність рідини, яка є в пазухах.
ГОРТАНЬ, ТРАХЕЯ, БРОНХИ Описуємо колір слизової оболонки гортані, трахеї і бронхів, їх зволоженість, вмістиме, де вказуємо його колір, консистенцію і кількість.
ПЛЕВРА Описуємо колір, блиск, нашарування костальної і легеневої плеври, а також характер вмістимого плевральної порожнини.
ЛЕГЕНІ Характеризуємо по слідуючих ознаках: величина в нормі - напівспалі, коли на поверхні є незначні зморшки; спалі — значні зморшки; неспалі — нема зморшок. Форма — звичайно, деформована. Консистенція — пухка, зверхпухка, ущільнена. Колір — світло-червоний, темно-червоний, нерівномірно забарвлені. Описати конкретно забарвлення. Розріз — відмічаємо, який характер виділень з поверхні розрізу.
СЕРЦЕВА СОРОЧКА Вказуємо кількість рідини, що знаходиться в серцевій сорочці, її колір, консистенцію. Після описуємо серцеву сорочку її прозорість, товщину, блиск і нашарування.
СЕРЦЕ Описуємо наповненість шлуночків і передсердь кров'ю, відмічаючи їх консистенцію та колір, а також колір стінок серця і товщину серцевого м'яза в різних ділянках та його консистенцію.
КРОВОНОСНІ ТА ЛІМФАТИЧНІ СУДИНИ Відмітити наповненість та вмістиме кровоносних судин, колір та консистенцію кровоносних згустків, про стан внутрішньої оболонки великих судин її блиск.
КРОВ Описати її колір, зсілася чи не зсілася.
СЕЛЕЗІНКА Описати величину, форму, колір, консистенцію, малюнок на розрізі, зіскребок.
ЛІМФАТИЧНІ ВУЗЛИ ТА ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ Описуємо кожні окремо звертаючи увагу на величину, форму, колір, консистенцію і малюнок на розрізі.
ГОЛОВНИЙ І СПИННИЙ МОЗОК ТА ЇХ ОБОЛОНКИ Вказуємо колір оболонок їх кровонаповнення, колір та .консистенцію головного та спинного мозку.
ПАТОЛОГОАНАТОМІЧНИЙ ДІАГНОЗ
В даному розділі записуємо всі зміни, які висвітлені в описовій частині протоколу, називаючи спеціальними словами, вказуючи їх перебіг і розміщуючи патологічні процеси в порядку їх важливості. Наприклад: гострий катарально-геморагічний гастрит.
ГІСТОЛОГІЧНИЙ ДІАГНОЗ
Якщо патологічний матеріал посилати для гістологічного дослідження, потрібно зазначити № експертизи і результат.
БАКТЕРІОЛОГІЧНЕ, ХІМІЧНЕ І ІНШІ ДОСЛІДЖЕННЯ
При їх проведенні пишемо № експертизи, дату, її результати.
ВИСНОВОК
У висновку пишемо заключення про причину смерті на основі аналізу даних анамнезу, епізоотичної ситуації, симптомів хвороби, результатів , лабораторних досліджень і розтину трупа тварини. Для правильного заключення потрібно встановити дві причини смерті визначальну і безпосередню.
НАПРИКЛАД: Смерть корови наступила від асфіксії на грунті гострої тимпанії рубця, що розвинулась в результаті поїдання великої кількості легкобродячого зернового корму.
В кінці протоколу підписується особа, яка проводила розтин і особи, що були присутні при розтині.
Для допомоги у визначенні патологоанатомічних змін у органах додається протокол розтину ВРХ, в якому описані анатомічно нормальні органи.
Після виконання завдань кожен студент повинен:
Знати
1. З яких частин складається протокол розтину і їх зміст.
Вміти
1. Писати розгорнутий протокол розтину трупа тварини.
Завдання додому
Повторити оформлення документації на розтин трупів тварин.