Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Липень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сальмонельоз інфекційна хвороба сільськогосподарських тварин, що характеризується ураженнями кишечника. Найчастіше хворіє молодняк, особливо телята і поросята.

     Сальмонельоз телят викликається Salmonella enteritidis.

     При гострому перебігу спостерігають септичні зміни і гострий катаральний гастроентерит. Слизова оболонка сичуга і тонкого кишечника набрякла, почервоніла, з крововиливами, покрита слизом. Селезінка, брижові лімфовузли збільшені, почервонілі, на розрізі видно збільшені, сірого кольору фолікули (гіперплазія). Під капсулою крововиливи. Печінка збільшена, буро-сірого кольору з дрібними крововиливами. Часто в печінцізнаходять некротичні вогнища величиною від макового до просяного зерна. У легенях гостра застійна гіперемія, набряк, катаральна бронхопневмонія.

     При хронічному перебігу - септичні явища і гострокатаральні зміни в шлунково-кишковому тракті затухають. Помітне виснаження тварин, катаральна бронхопневмонія переважно в передніх і середніх частках. Ці частки ущільнені, сіро-червоного кольору, у воді тонуть. У печінці виявляють сальмонельозні продуктивні вузлики.

     Сальмонельоз поросят протікає гостро, підгостро і хронічно.

     Збудник - Salmonella cholerae suis.

     При гострому перебігу найбільш яскраві зміни знаходять в шлунку і кишечнику - катаральне або катарально-геморагічне запалення, особливо тонкої і клубової кишок. У лімфатичних вузлах (брижових, печінкових та ін.) Серозне або серозно-геморагічне запалення. Селезінка збільшена, щільна, на розрізі зерниста. У печінці, міокарді, нирках застій крові, зерниста дистрофія. У печінці дрібні некротичні вузлики. У легенях катаральна бронхопневмонія і іноді серозно-фібринозний плеврит і перикардит.

     При хронічному перебігу в першу чергу розвивається дифтеритичне запалення сліпої та ободової кишок з висівковоподібними нашаруваннями на слизовій оболонці. Мезентеріальні лімфовузли і мигдалики збільшені, на розрізі сірого кольору, іноді з вогнищами некрозу. Селезінка збільшена, щільна (гіперплазія). У легенях хронічна катаральна або катарально-гнійна бронхопневмонія, фібринозний плеврит і перикардит. У печінці, рідше в селезінці та нирках, гіперемія, сальмонельозні гранульоми.

     Колібактеріоз - хвороба молодняка сільськогосподарських тварин, що викликається патогенними штамами (серотипами) Еscherihia coli, що протікає з ознаками сепсису, ентериту і ентеротоксемії.

     Хворіють телята, поросята, ягнята, лошата та цуценята.

     Для коліентеритів характерне гостре катаральне запалення шлунка і тонкого кишечника, гостре серозне запалення брижових лімфовузлів, застійна гіперемія, білкова і жирова дистрофія в печінці, нирках, міокарді.

     При колісепсисі, поряд з гострокатаральними процесами в шлунково-кишковому тракті, гострим серозним запаленням брижових лімфовузлів, виражені багаточисленні дрібні крововиливи на серозних і слизових оболонках, особливо шлунка і тонкого кишечника. Селезінка збільшена, переповнена кров'ю.

     При колітоксемії переважають дистрофічні зміни в паренхіматозних органах (токсична дистрофія печінки), анемія, зневоднення і виснаження тварин.

     Дизентерія свиней - група хвороб свиней, які характеризуються геморагічно-дифтеритичним запаленням кишечника, некрозом слизової оболонки, супроводжується криваво-слизовим проносом.

     Основним збудником дизентерії вважається Воrreliahyodesenteria. Правда, деякі автори відносять збудник до роду найпростіших - балантидій, спірохет, вібріонів, інфузорій.

     Хвороба протікає гостро, підгостро і хронічно.

     При гострому перебігу в шлунку і тонкому кишечнику гостре катаральне запалення. У товстому кишечнику геморагічне запалення: слизова оболонка набрякла, червоного кольору, вміст кишечника рідкий, кров'янисто-червоного або червонувато-коричневого кольору. Мезентеріальні, печінкові і ниркові лімфатичні вузли збільшені, кровонаповнені, соковиті на розрізі. Селезінка збільшена, в'яла, на розрізі темно-вишневого кольору. Серце, особливо права половина, розширене, міокард в'ялий, сіро-червоного кольору. У легенях гостра венозна гіперемія і набряк.

     При підгострому та хронічному перебігу гострі геморагічні процеси затухають, розвиваються дифтеритичне, осередкове або дифузне запалення товстого кишечника з подальшим утворенням на слизовій оболонці ерозій і виразок. У печінці, нирках і серці застійні явища, зерниста і жирова дистрофії.

     Набрякова хвороба поросят характеризується набряками тканин, ураженням центральної нервової системи і шлунково-кишкового тракту. Хворіють відлучені поросята. Викликається кишковою паличкою (бета-гемолітичні штами Еscherihia coli). Хвороба протікає надгостро, гостро і підгостро. Смертність досягає 80- 100%.

     При надгострому перебігу патологоанатомічні зміни нехарактерні, за винятком набряку повік, іноді набряку стінки шлунка.

     При гострому перебігу характерні набряки повік і кон'юнктиви, підшкірної клітковини в ділянці носа, лоба, навколо очей, біля основи вушних раковин, навколо трахеї, в ділянці черева, паху, суглобів. Особливо характерні набряки стінки шлунка (в кардіальній частині вона досягає товщини 4см), брижі і стінки товстого кишечника. У шлунку і кишечнику гостре катаральне запалення, серозне запалення брижових лімфовузлів. Селезінка не змінена. У печінці, нирках та міокарді слабо виражена зерниста дистрофія. У легенях гіперемія і набряк.

     Диплококоз (диплококова септицемія, диплококова інфекція) - гостра септична інфекційна хвороба молодняку, що викликається Diplococcus septicus.

     Частіше хворіють телята, ягнята, рідше поросята і лошата. Протікає надгостро, гостро і хронічно.

     При надгострому і гострому перебігу у поросят знаходять множинні крововиливи на слизових, серозних покривах грудної та черевної порожнин, в капсулі і паренхімі багатьох органів. Підшкірна клітковина інфільтрована серозним ексудатом, з крововиливами. Селезінка збільшена, в'яла, на розрізі темно-червоного кольору, зішкріб помірний. У шлунково-кишковому тракті гострокатаральне запалення, а в брижових лімфатичних вузлах гостре серозно-геморагічне.

     При хронічному перебігу основні зміни знаходят в легенях, які характеризуються розвитком крупозно-некротизуючої пневмонії, ускладненої серозно-фібринозним плевритом і перикардитом. Іноді в легенях спостерігають інкапсульовані гнійні вогнища. У суглобах серозно-фібринозне або гнійне запалення. У дорослих тварин катаральні або гнійно-катаральні метрити і мастити.

     Лептоспіроз - інфекційна хвороба тварин, яка проявляється анемією, жовтяницею, гемоглобинурією, некрозом слизових оболонок шкіри, крововиливами, атонією кишечника.

     Збудники - мікроорганізми роду Leptospira.

     Хворіють жуйні, свині, коні, собаки та ін. Велике значення в поширенні хвороби відіграють гризуни (щури, миші та ін.). Зараження відбувається через рот. Лептоспіри проникають в кров і внутрішні органи, продукти їх життєдіяльності викликають в органах і тканинах гемоліз, анемію, гемоглобинурию, жовтяницю і крововиливи. Органи повнокровні, жовтушні, сечовий міхур переповнений жовтою або темно-червоною з жовтяничним відтінком сечею. Легені жовтушні, набряклі. Серце розширене, під епікардом крововиливи, міокард в'ялий, сіро-жовтуватого кольору.

     При хронічному перебігу жовтяниця не виражена, відмічають вогнищевий некроз шкіри з утворенням сухих бурих струпів. Іноді у корів відпадають вуха і хвіст (суха гангрена). У свиней, як правило, жовтяниця не виражена, клінічно проявляється абортами і мертвонародженим приплодом. У поросят при цьому відмічають в деяких тканинах жовтяницю, набряки підшкірної клітковини, крововиливи.

     Лептоспіроз у собак проявляється в жовтушною і безжовтушною формою Однією з характерних особливостей жовтяничної форми у щенят-сосунів є інвагінація тонких кишок і гострий катаральний гастроентерит. Безжовтяничний лептоспіроз (штутгардська хвороба, тиф собак) виражається виразковими ураженнями слиззових оболонок рота, геморагічним гастроентеритом. Нирки дрібнозернисті, на розрізі видно тяжі сполучної тканини (інтерстиціальний нефрит).

     При хронічному перебігу в лівому передсерді епікард потовщений, тьмяний, шорсткий, сіруватого кольору. У легенях, гортані, плеврі нерідко (у 25-30%) виявляють обвапнені ділянки у вигляді бляшок і смуг.

     Діагноз ставлять на підставі клінічних, епізоотологічних, патологоанатомічних і серологічних досліджень.