Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

 

 Септична форма є результатом проникнення збудника з вогнища ураження в кров. Труп охолоджується повільно, трупне задубіння не виражене, швидко утворюються трупні плями і гнильні зміни. Труп здутий, з ротової і носової порожнин, анального отвору виділяється піниста, кров'яниста,рідина; слизові і серозні оболонки всіяні множинними крапковими крововиливами. Кров у судинах і серці не зсівша, темно-вишневого (майже чорного) кольору. Селезінка збільшена, розм'якшена, поверхня розрізу соковита. Підшкірна клітковина місцями серозно інфільтрована, з крововиливами. Лімфатичні вузли набряклі, почервонілі, з крововиливами. У паренхіматозних органах зерниста і жирова дистрофія.

     При апоплектичній (блискавичній) формі характерних патологоанатомічних ознак немає (крім застійних явищ в головному мозку). Трупи тварин, загинувших від сибірської виразки, розтинати заборонено, оскільки хвороба викликається спорооутворюючим мікробом, спори якого зберігають життєдіяльність у ґрунті багато років, і є небезпека створення осередків зараження. У місцевостях, де реєструють випадки сибірки, трупи всіх ссавців піддаються бактеріологічному дослідженню. Для цього з вуха трупа беруть кров на предметне скло або відрізають вухо з нижележачого боку трупа, поверхню розрізу припікають, запаковують і відправляють в лабораторію.

     Емфізематозний карбункул - гостра, токсико-інфекційна хвороба великої та дрібної рогатої худоби, що характеризується вогнищевими некрозами мускулатури і серозно-геморагічним запаленням навколишньої клітковини.

     Збудник - анаеробний мікроб Сlostridium chauvoei.

     З патологоанатомічних зміни: труп здутий на різних ділянках тіла виявляють різко обмежені тістуваті припухлості, при прощупуванні яких відчувається похрустування (крепітація). Шкіра над ними суховата, щільна, темно-бурого кольору. На розрізі підшкірна клітковина вогнища потовщена, просочена серозно-геморагічним випотом. М'язова тканина вогнищ темно-коричневого або чорного кольору, пориста (пронизана міхурцями газу), суховата, крепітує. З поверхні розрізу стікає піниста кров'яниста рідина. Найчастіше уражаються м'язи шиї, плеча, крупа, крижів, стегон. У ділянках ураження кровоносні судини кровонаповнені, лімфатичні вузли збільшені, з крововиливами, на розрізі соковиті, темно-червоного кольору. У паренхіматозних органах зерниста і жирова дистрофія з точковими і плямистими крововиливами. У шлунково-кишковому тракті гостре катаральне запалення. Застійна гіперемія і набряк легень.

     Рожа свиней (бешиха)- інфекційна хвороба свиней, характеризується явищами септицемії і запальною еритемою шкіри. Збудник - Erysipelothrix insidiosa.

     Сприятливі свині у віці 3-12 міс. Розрізняють надгострий (блискавичний), гострий, підгострий і хронічний перебіг хвороби.

     При блискавичному перебігу («біла рожа») на шкірі еритематозні плями відсутні. На серозних покривах органів поодинокі дрібні крововиливи, гостра застійна гіперемія і набряк легень, гостре розширення правого серця, застійні явища в печінці, нирках, ціаноз шкіри і видимих слизових оболонок.

      Гострий перебіг (септична форма) рожи характеризується септичними процесами і типовими змінами шкіри (бешихова еритема). На шкірі шиї, підгрудка, черева, внутрішньої поверхні стегон синюшно-червоні плями; крововиливи на епі- і  ендокарді, серозних покривах. В паренхіматозних органах зерниста і жирова дистрофії. Селезінка збільшена, в'яла, темно-вишневого кольору, лімфовузли з серозним набряком. У легенях гостра гіперемія і набряк.

     При підгострому перебігу («кропив'янка») хвороба триває більш тривало. Це доброякісна форма рожи, яка зазвичай закінчується видужанням. На шкірі в ділянці шиї, спини, підгрудка, стегон видно щільні виступи ромбічної, квадратної або округлої форми, діаметром 1-4 см, від сіро-червоного до яскраво-червоного кольору.

     При хронічному перебігу часто виявляють бородавчастий ендокардит, а також суху гангрену ділянок шкіри і фібринозний артрит.

     Пастерельоз (геморагічна септицемія) - інфекційна хвороба, характеризується септицемією, набряками підшкірної клітковини, крупозною пневмонією.

     Збудники - бактерії з роду пастерели (Рasterella mulicida). Перебіг буває гострий, підгострий і хронічний. Хворіють жуйні, свині та птиця всіх вікових груп.

     У великої рогатої худоби при набряковій формі в підшкірній і міжм'язовій клітковині міжщелепового простору, шиї, підгруддя, а також у ділянці глотки, гортані, язика, мигдаликів виражені запальні набряки. На розрізі набрякла сполучна тканина драглиста інфільтрована, пронизана крововиливами, з поверхні розрізу стікає прозора жовтого кольору рідина. На оболонках бронхів і плеврі множинні плямисті крововиливи. Лімфатичні вузли голови, шиї і середостіння збільшені, набряклі, гіперемійовані, з крововиливами. Слизова оболонка сичуга і тонкого кишечника катарально або геморагічно запалена. Селезінка в'яла, але не збільшена. У печінці, нирках та міокарді гостра застійна гіперемія, крапково-плямисті крововиливи, зерниста дистрофія.

     При підгострому перебігу (грудна форма) відмічають крупозну або крупозно-некротизуючу пневмонію з вогнищами некрозу різної величини брудно-сірого або темно-коричневого кольору, серозно-фібринозний плеврит, перикардит і рідше перитоніт.

     При затяжному перебігу виявляють у легнях інкапсульовані вогнища некрозу, секвестри і спайки листків плеври і перикарду. У шлунково-кишковому тракті гостре катаральне запалення, в паренхіматозних органах застійна гіперемія і зерниста дистрофія.

     Пастерельоз свиней являє самостійне захворювання або ускладнення інших хвороб (наприклад, чуми).

     Розрізняють надгострий, гострий та хронічний перебіг. При надгострому перебігу на розтині знаходять крововиливи на серозних, слизових оболонках і в паренхіматозних органах; серозні драглисті набряки підшкірної клітковини міжщелепового простору, шиї, підгруддя, а також ділянки глотки і гортані; серозно-геморагічне запалення лімфатичних вузлів передньої частини тулуба. У шлунково-кишковому тракті гостре катаральне або геморагічне запалення. У легенях застійна гіперемія, крововиливи на плеврі, селезінка не збільшена.

     Для гострого і підгострого перебігу характерна крупозна або крупозно-некротизуюча пневмонія з вогнищами сухого некрозу, іноді супроводжується серозно-фибринозним плевритом і перикардитом. На плеврі, перикарді, слизових оболонках верхніх дихальних шляхів плямисті крововиливи.

     При хронічному перебігу крім виснаження в легенях виявляють великі вогнища некрозу, інкапсуляцію і секвестрацію їх (відділення цих ділянок мертвої ткани) та іноді злипний плеврит. При діагностиці вирішальне значення має бактеріологічне дослідження.

     Пастерельоз (холера) курей протікає надгостро, гостро і хронічно.

     При надгострому перебігу птиця гине без виражених патологоанатомічних змін, за винятком крапкових крововиливів на епікарді.

     При гострому перебігу в печінці, поряд з дистрофічними процесами, на поверхні і в паренхімі знаходять численні дрібні некротичні вогнища сірувато-жовтуватого кольору, величиною з макове зерно. Як правило, буває серозний або серозно-фібринозний перикардит. Селезінка збільшена, повнокровна, іноді з дрібними вузликами некрозу. У кишечнику гостре катаральне запалення.

     При хронічному перебігу некротичні вогнища виявляють в різних органах: легенях, печінці, кишечнику, підшкірній клітковині. Крім того, буває фібринозний плеврит і перикардит, а також артрити.