Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

План заняття

1. Загальна характеристика інфекційних хвороб.

2. Сепсис його види і ознаки.

3. Патологоанатомічні зміни при: сибірці, емфізематозному карбункулі, бешисі свиней, пастерельозі.

Література (основна та додаткова):

1. Налётов Н. А. Патологическая физиология и патологическая анатомия сельськохозяйственых животных. – М.: Агропромиздат, 1991 – с. 249-254.

2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с.260.

вороби, що викликаються мікробами, називаються інфекційними (лат.- зараження). До інфекційних збудників відносять: гриби, бацили, бактерії, рикетсії, мікоплазми, віруси.

     Для виникнення хвороби необхідні збудник інфекції і сприйнятливий організм. Ступінь прояву хвороби багато в чому визначається резистентністю організму до збудника інфекції. Іноді хвороба розвиваеється швидко після зараження. В інших випадках збудник може існувати в організмі довгий час, не завдаючи йому шкоди і будь-яких змін (латентний мікробізм). Нарешті, організм може знешкодити небезпечного збудника, не проявляючи ознак хвороби або після слабкого перехворювання.

     Інфекційна хвороба - загальне страждання організму, в яке втягуються всі його системи. Тому при будь-якій інфекційній хвороби поєднуються загальні та місцеві зміни. Більшість хвороб мають загальні ознаки, але серед них є і типові для даної хвороби, що дозволяє ставити діагноз зі значною впевненістю (наприклад, туберкули, казеозні некроничні типові для туберкульозу, хоча ці зміни виявляють і при псевдотуберкульозі та інших хворобах ). Тільки у деяких хвороб існують специфічні (патогномонічні) зміни, тобто ознаки, властиві виключно, даній хворобі (наприклад, тільця Бабеша - Негрі при сказі).

     У практиці досить часто зустрічаються клінічні ознаки і патоморфологічні зміни нетипового характеру. Така нетипова картина може бути у випадках раннього забою тварин, до того як розвинуться ознаки хвороби, при «стертих» формах хвороби у високорезистентних тварин, після зараження слабо вірулентними штамами мікроба, при гіпоергічних станах, в результаті застосування антибіотиків і сульфамідних препаратів. Можливий блискавичний перебіг хвороби, коли ознаки не встигають розвинутися. Прояви хвороби залежать також від віку тварини і стадії хвороби.

     У зв'язку з наявністю багатьох спільних ознак інфекційної хвороби розпізнають комплексним методом на підставі анамнестичних, епізоотологічних і клінічних спостережень, проведення алергічних, серологічних та інших методів досліджень.

     Особливо небезпечні хвороби, що викликають масовий падіж тварин. Тому трупи тварин обов'язково розтинають (крім сибіркових) і встановлюють причину смерті всіма доступними способами дослідження.

     Бактеріальні хвороби.

     Сепсис (грец. септейн - гниття) - спільна назва для інфекційних захворювань, що викликаються різними мікроорганізмами та їх токсинами, що розмножуються і циркулюючій крові.

     Наявність мікробів в крові називається бактеримією, але не кожна бактеримія викликає сепсис; так як не всі бактерії розмножуються в крові. Сепсис виникає при підвищеній чутливості організму,  зниженій резистентності та високої вірулентності мікроорганізмів.

     Причини сепсису - різні мікроорганізми: кокі (стафілококи, стрептококи), бактерії (пастерели, сальмонели), бацили ( паличка сибірської виразки). Віруси і кровопаразити не належать до збудників сепсису, хоча можуть викликати ознаки, подібні сепсису.

     Місце проникнення мікробів (рана, пуповина в новонароджених, травми статевих органів при патологічних пологах) називають воротами сепсису, а комплекс місцевих змін - септичним вогнищем.

     Розрізняють сепсис за видом мікроорганізмів, які його викликають: наприклад, стрептококовий, стафілококовий, бешихових, сальмонельозний, колібактеріальний та ін.

     Коковий сепсис, залежно від воріт інфекції, буває раневий, післяпологовий, пупковий, урогенний, аспіраційний, криптогенний (грец. криптос - прихований).

     За клініко-морфологічним ознакам розрізняють: септицемію, піємію, септикопіємію і хроносепсис.

     За перебігом сепсис ділять на надгострий, гострий, рідше підгострий і хронічний.

     Патологоанатомічні зміни найбільш важко виражені при септицемії (зараження крові), для якої характерні: швидка течія, бактеримія, токсикоз, підвищена реактивність організму, ураження кровоносної системи, селезінки і лімфовузлів.

     Трупне задубіння виражене слабко або відсутнє, сильно виражені трупні плями, трупне розкладання настає швидко, кров у судинах і серці рідка, темна, погано згорнута з ознаками гемолізу; крововиливи на серозних, слизових оболонках і внутрішніх органах. Видимі слизові оболонки гіперемійовані, жовтушні. Лімфатичні вузли збільшені, на розрізі соковиті, почервонілі з крововиливами.

     Селезінка збільшена (іноді в 2-3 рази), в'ялої консистенції, темно-вишневого кольору, поверхня розрізу волога; іноді відмічають геморагічні інфаркти. Внаслідок токсемії і порушення обміну речовин в паренхіматозних органах (печінці, міокарді, нирках) відмічають виражену зернисту і жирову дистрофію. Легені повнокровні і набряклі, іноді з вогнищами геморагічної або катаральної пневмонії.

     Піємія - виражається утворенням множинних абсцесів.

     Септикопіємія - характеризується поєднанням ознак септицемії і піємії. Наприклад - септикопіємія новонароджених. У септичному вогнищі розвивається гнійне запалення, потім бактеріальна емболія з утворенням гнійників в багатьох органах і тканинах (легенях, печінці, нирках, підшкірній клітковині в лімфатичних вузлах). Гнійники можуть поширюватися на сусідні тканини: при абсцесі легень може виникнути гнійний плеврит і перикардит, при абсцесі печінки - гнійний перитоніт та ін. Величина гнійників коливається від ледь помітних до 1 см в діаметрі і більше.

     Хроносепсис - наявність довго не заживаючого септичного вогнища і обширних нагноєнь; наприклад, хронічного тонзиліту, гнійників в печінці при травматичному ретикуліті, тривале гниття після поранень. При хроносепсису спостерігають інтоксикацію, виснаження і атрофію органів.

     

     Сибірська виразка -гостра інфекційна хвороба людини і ссавців, що викликається Вас. anthracis. Характеризується септицемією і некротизуючим серозно-геморагічним запаленням уражених органів.

     За клініко-анатомічними ознаками і локалізацією первинного комплексу розрізняють тонзилярну, кишкову, легеневу, карбункульозну (шкірну) і септичну форми хвороби.

     Тонзилярній (ангінозній, фарингіальній) формі властиві серозно-геморагічне запалення глотки, некротичні вогнища в мигдаликах, підщелепових, заглоткових і поверхневих шийних лімфатичних вузлах.

     При кишковій формі первинні зміни локалізуються в тонкому кишечнику з важким геморагічним запаленням, утворенням некрозів і виразок. Слизова оболонка вогнищево або дифузно набрякла, тьм'яна, темно-червона. Вмістиме кишечника кров'янистого кольору, брижові лімфатичні вузли збільшені, геморагично запалені.

     При легеневій формі виявляють вогнища геморагічної пневмонії. Уражені ділянки ущільнені, просочені кров'ю, набряклі. Бронхіальні і средостінні лімфатичні вузли серозно і геморагічно запалені.

     При шкірній (карбункульозній) формі розвивається серозно-геморагічний набряк ділянки шкіри. Підшкірна клітковина в цих місцях потовщена, желеподібна, темно-червоного кольору, з подальшим утворенням темно-бурого або чорного кольору гангренозного вогнища (звідси назва карбункул-лат. carbo - вугілля). При відторгненні його утворюється виразка.