Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Червень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

План заняття

1. Загальне поняття про отруєння і отруйні речовини.

2. Характеристика патологоанатомічних змін при мінеральних отруєннях.

3. Принципи патологоанатомічної діагностики отруєнь.

4. Кормові отруєння.

Література (основна та додаткова)

1. Налётов Н. А. Патологическая физиология и патологическая анатомия сельськохозяйственых животных. – М.: Агропромиздат, 1991 – с. 246-248.

2. Мазуркевич А.Й., Урбанович П.П., Василик Н.С. Патологічна фізіологія і патологічна анатомія тварин. – В.: Нова книга, 2008. – с.305 – 309.

     Хвороби, що викликаються хімічними речовинами, називаютсяотруєннями або токсикозами (грец. токсин - отруйна речовина). Сутність отруєнь полягає в хімічній взаємодії отруйних речовин з тканинними елементами, в результаті чого відбувається порушення складу, функції, структури клітинних елементів, а іноді і відмирання їх.

     За походженням отруйні речовини поділяють на екзогенні, що надходять в організм із зовнішнього середовища, і ендогенні, утворені самим організмом.

     Отруєння ендотоксинами називають аутоинтоксикацией.

     За хімічним складом отруйні речовини ділять на неорганічні, або мінеральні (кислоти, луги, солі), і органічні - отрути рослинного, тваринного або синтетичного походження. Отруйні речовини мають загальну дію на весь організм або вибірково діють на окремі системи (нервову, дихальну та ін.). Отруєння проявляються швидко (ціанисті сполуки) або через певний проміжок часу. Деякі отруйні речовини мають властивість накопичуватися в організмі, у зв'язку з чим їх дія посилюється -кумуляція (накопичення). Дія отруйних речовин в організмі різна. Деякі з них з'єднуються з тканинними елементами, викликаючи їх дистрофію і некроз, інші виводяться в незміненому вигляді (наприклад, кухонна сіль) з сечею, калом, потом, треті піддаються розщепленню, хімічним змінам і в такому вигляді видаляються з організму .

     Мінеральні отруєння.

     Сполуки миш'яку використовують для знищення гризунів і в лікарських засобах. Місцевий вплив їх на тканину характеризується некрозом, набряком і геморагічним запаленням.

     При розтині трупів виявляють найбільш виражені зміни в шлунку і кишечнику: гіперемія, крововиливи, катарально-геморагічне або дифтеритичне запалення, некрози. Вмістиме кишечника шоколадно-бурого кольору іноді з запахом часнику. В печінці, серці, нирках зерниста («варений вигляд») або жирова (жовтуватого кольору) дистрофії. На серозних і слизових оболонках крововиливи.

     Ртутні сполуки знаходять застосування як засоби для протруєння зерна (гранозан, меркуран) і в лікувальних препаратах (каломель, сіра ртутна мазь). Вони володіють кумулятивним властивостями, особливо отруйні для великої рогатої худоби.

     Місцевий вплив проявляється некрозами. У шлунку і кишечнику гіперемія, крововиливи, катаральне або катарально-геморагічне запалення, у свиней в товстому кишечнику дифтеритичне запалення (висівкові нашарування), зернисто-жирова дистрофія печінки і міокарда, некроз епітелію нирок, крововиливи на серозних і слизових покривах.

     Сполуки фосфору (кремнефтористий натрій - уроліт) використовують для дезинсекції (знищення комах), знищення щурів і мишей, про грибкової обробки дерева.

     У трупах виявляють атонію предшлунків у жуйних, катаральний гастроентерит, іноді жовтувате забарвлення слизової оболонки шлунка, дистрофію паренхіматозних органів, набряк легень. У коней почорніння спинки язика («чорний язик»).

     Сполуки міді (мідний купорос, бордонська рідина та ін.) Застосовують для обприскування рослин, володіють місцевим припікаючим ефектом.

     Патологоанатомічні зміни: жовтушність шкіри і слизових покривів, множинні крововиливи, нирки і селезінка сірувато-чорного кольору, нирки пухкі, легко розриваються.

     Фосфід цинку (фосфористий цинк, зооцид) використовують для боротьби з гризунами (мишами, щурами).

     Патологоанатомічні зміни: кров не згортається, гострий катаральний гастроентерит, жирова дистрофія паренхіматозних органів, множинні крововиливи на слизових і серозних оболонках, набряк і гіперемія легень.

     Кухонна сіль (натрію хлорид) отруйна при надмірному надходженні її з кормом, наприклад з кухонними відходами. У шлунку і кишечнику відмічають гіперемію, гостре катаральне, іноді геморагічне запалення і некрози, набряк стінки шлунка, інфаркти селезінки, гіперемію і крововиливи слизової оболонки сечового міхура. При хронічному отруєнні - нефрит.

     Сечовина (карбамід) використовується у вигляді кормової добавки. При розтині трупа відчувається запах аміаку, гострий катаральний гастроентерит, дистрофія, іноді запалення печінки і нирок, набряк легень, плямисті крововиливи на серозних слизових оболонках і мускулатурі.

     Нітрати (калійна і натрієва селітра) використовують як добриво для полів і пасовищ, де їх поїдає худоба. Накопичуються вони в коренеплодах, в воді, що містить гниючі залишки рослин і тварин. В організмі тварин нітрати перетворюються на нітрити (солі азотистої кислоти), які і володіють токсичною дією.

     Патологоанатомічні зміни: катарально-геморагічне запалення шлунково-кишкового тракту, іноді з утворенням виразок, точкові плямисті крововиливи на серозних покривах і слизовій оболонці сечового міхура, дистрофія паренхіматозних органів, запалення нирок, шоколадний колір крові.

     Отруєння госиполом (речовина, яка міститься в насінні бавовни) виникає при годівлі бавовняною макухою, шротом без теплової його обробки. Отруюються телята, якщо вони отримують молоко від корів, що поїдають бавовникову макуху.

     Патологоанатомічні зміни: набряки підшкірної клітковини (особливо в ділянці голови), катаральне запалення шлунка і кишечника з набряком їх стінки і поверхневим некрозом слизової оболонки. У печінці зернисто-жирова дистрофія з мозаїчним малюнком (токсична дистрофія печінки). Жовчний міхур переповнений жовчю, стінка набрякла, зернисто-жирова дистрофія міокарда і нирок, іноді нефрит.

     Кормові отруєння. Особливе значення в тваринництві має отруєння недоброякісними кормами гнилими, бродячими, кислими, пліснявими. При розтині трупів виявляють запальні змінами в шлунково-кишковому тракті і дистрофію паренхіматозних органів (печінки, міокарда, нирок).

     Основні клінічні ознаки отруєння: раптове масове захворювання тварин при використанні однакового корму і пасовищних ділянок, подібність клінічних ознак і патологоанатомічних змін, швидкість перебігу хвороби і припинення захворювання після вилучення зараженого корму та води.

     Патологоанатомічні зміни характеризуються запальними процесами в шлунку і кишечнику, дистрофією печінки, в яку надходить кров, яка всмокталася з кишечника з отруйними речовинами, і нирок як видільного органу. Супутніми ознаками можуть бути крововиливи як результат дії токсинів на кровоносні судини, гіперемія і набряк легень - наслідок серцевої слабкості. У всіх випадках підозри на отруєння, крім обліку зазначених обставин і клініко-анатомічних ознак, необхідні хімічні і ботанічні аналізи кормів, бажано патоло-гогістологічне дослідження внутрішніх органів.